"ההתקפה על היועמ"ש של המינהל - ניסיון משרד הבינוי לשיבוש חקירה והטרדת עד"

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לחקור את התנהלות מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו ■ בן אליהו: "אוימתי על ידי קווינט"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חקירתו של מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, ושל חבר הכנסת לשעבר ויו"ר אל־הר הנדסה, נחום לנגנטל, נמשכה אתמול. ככל הנראה, החשד העיקרי כלפי ליברמן הוא של עבירות של הפרת אמונים.

ככל הידוע, ליברמן ולנגנטל אינם נחשדים בעבירות של מתן או של קבלת טובות הנאה כלשהן במסגרת פעילותם. על פי החשד, ליברמן פעל לכאורה לקידום ענייניה של חברת הבנייה קרדן, שבה הועסק בעבר כיועץ. בכך ליברמן הפר לכאורה בכמה מקרים הסדרי ניגוד עניינים שנחתמו עם מינויו לתפקיד ברשות. החשד העיקרי כלפי לנגנטל, יו"ר אל־הר הנדסה, חברה בת של קרדן הוא של עבירות שותפות להפרת אמונים.

בין היתר, נבדקת התנהלות ליברמן בעניין פרויקט רמת אלישיב בלוד. את הפרויקט קידמה קרדן החל מ–2009 לבניית 350 יחידות דיור, וב–2014 הועברו זכויות הבנייה לכ–100 דירות מתוכו לחברת הבנייה רוטשטיין, בהליך שחייב אישור של הרשות.

בניין קרדן בת"א. החברה אינה חשודה בפרשהצילום: תומר אפלבאום

בעקבות פתיחת החקירה, שכללה פשיטה על משרדי רשות מקרקעי ישראל בשבוע שעבר, שררה עם תחילת השבוע אווירת בלבול ומבוכה במשרדי הרשות. מרבית העובדים, גם אם לא תמיד הסכימו עם פעולותיו של ליברמן, בפרט אלה שסבבו את הרפורמה שהוביל ברשות, קיבלו בתדהמה את הידיעה על דבר החשדות, שלדבריהם כלל אינם מתיישבים עם דמותו של האיש.

"היועץ מטרפד החלטות ראויות"

פנייתו של מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו, בבקשה לבדוק את התנהלותו של היועץ המשפטי לרשות, עו"ד יעקב (ינקי) קווינט - שנשלחה בסמיכות לפשיטת המשטרה על משרדי הרשות ונחשפה אתמול ב–TheMarker - המשיכה לעורר הדים רבים. בין היתר, טען בן אליהו כי קווינט נוהג לאיים על חברי מועצת מקרקעי ישראל החולקים על דעותיו, כאשר לגבי אלה נמצאים "יש מאין" חשדות לניגודי עניינים.

נחום לנגנטלצילום: דודו בכר

"היועץ המשפטי של הרשות משתמש לא אחת בסמכותו לצורך טרפוד החלטות ראויות, ולעתים אף מונע את הדיון בהחלטות אחרות מנימוקים משפטיים לכאורה. יתרה מכך, לחלק מחברי המועצה והנהלת הרשות הבכירה אין כיום אמון בעו"ד קווינט. התנהלותו אף מונעת מהם להביע את דעתם בחופשיות בדיונים", אמר בן אליהו. הוא אף קרא להפסקת עבודתו כיועצה של המועצה בטיעון כי "אין זה אפשרי או סביר לנהל את הרשות כאשר חלק מחברי המועצה והרשות חשים חוסר אמון בהתנהלותו של הגורם המקצועי שאמור לייעץ להם".

"התזמון של 
בן אליהו תמוה"

אתמול פנתה התנועה לאיכות השלטון במכתב חריף אל היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, ואל נציב שירות המדינה, עו"ד משה דיין, והעלתה טענות חמורות נגד בן אליהו עצמו. "המכתבים נשלחו, באופן מתמיה, בסמוך לחקירת מנהל רשות מקרקעי ישראל, בין היתר, בגין חשדות להתנהלות בניגוד עניינים", נכתב בפנייה ששלחה עו"ד צרויה מידד־לוזון בשם העמותה. "בן אליהו מבקש במכתבו לפגוע בסמכויותיו של היועץ המשפטי, שמתפקידו לעמוד בחזית ההגנה על שלטון החוק ועל מניעת ניגוד עניינים ברשות, דווקא בתזמון ועל רקע חשיפת החשדות נגד מנהל הרשות. התנועה רואה בחומרה רבה את התנהלותו של מנכ"ל משרד הבינוי. מכתבו פוגע לא רק ביועץ המשפטי של הרשות, אלא אף באכיפת שלטון החוק בכלל ואיסור ניגוד עניינים בפרט, ומעביר מסר בלתי־ראוי לעובדי הציבור באשר הם".

עוד לדברי התנועה, "ככל שקווינט אכן סייע בחשיפת החשדות, כפי שהמכתב מרמז, הרי שהניסיון לפגוע בסמכויותיו היא התנכלות לחושף שחיתות, המהווה עבירה הן פלילית והן משמעתית. יתר על כן, על רקע החקירה המתנהלת, עולה החשש כי המכתב מהווה ניסיון לשיבוש משפט ולהטרדת עד, עבירות חמורות בפני עצמן. אשר על כן נתכבד לבקש כי תמצו את הדין עם בן אליהו במישורים הפלילי, המשמעתי והמינהלי. בראש משרד ממשלתי לא יכול לעמוד אדם המנסה לפגוע ביועץ משפטי ובדרך זאת להרתיע שומרי סף מלעמוד על קיום הדין, על מניעת ניגוד עניינים ועל ביצוע תפקידם בנאמנות".

בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום

ממשרד הבינוי לא נמסרה תגובה לדברים.

"איום מוסווה מקווינט"

כפי שפורסם, נדחו טענותיו של בן אליהו על ידי המשנה ליועץ המשפטי, עו"ד ארז קמיניץ, אשר הביע פליאה על אופי הטענות ומועד העלתן. הוא הדגיש כי קווינט זוכה לאמונו המלא של וינשטיין.

ואולם מנכ"ל משרד הבינוי דבק בעמדתו שלפיה נוקט קווינט התנהלות פסולה לכאורה, ובמכתב נוסף ששיגר אתמול אל המשנה ליועץ קמיניץ כתב: "אני מבין כי מתוקף תפקידך הנך מחוייב לגונן על קווינט בימים אלה. ידוע לך כי הצדק עמי, וכי רק לאחרונה הופנה אלי איום מוסווה מקווינט".

יעקב קווינט
יעקב קווינטצילום: מיכל פתאל

במשרדו של קמיניץ סירבו להתייחס לטענותיו של בן אליהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ