משבר הדיור |

"בניית דירות רבות מתעכבת, חוזים מתבטלים, נגרם נזק כספי גדול"

עיכוב במינוי יושבי ראש חדשים משבית את ועדות הערר המחוזיות לתכנון ובנייה ■ התוצאה: דיונים בנושאי תכנון ובנייה נדחים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בעוד שהממשלה מדברת על האצת הליכי התכנון והבנייה ועל חיסול הביורוקרטיה בענף, משתהים שרי הפנים והמשפטים שלושה חודשים במינוי יושבי ראש לוועדות הערר המחוזיות לתכנון ולבנייה, וגורמים לעיכובים משמעותיים בקידום פרויקטים.

שורה ארוכה של גופים עסקיים ומשפטיים העוסקים בנדל"ן, פנתה היום (א') לראש הממשלה ושר המשפטים, בנימין נתניהו, ולשר הפנים, גלעד ארדן, בדרישה כי יפעלו למינויים לאלתר של יושבי ראש חדשים לוועדות אלה במחוזות תל אביב והמרכז; זאת, חודשיים וחצי לאחר פרישתם של יושבי הראש האחרונים, עורכי הדין מיכה גדרון ומיכל גלקין־גולן.

בנימין נתניהו וגלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

עם הגופים שפנו נמנים איגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית שבאיגוד לשכות המסחר, ועדת קניין ומקרקעין של ועד מחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין, לשכת שמאי המקרקעין בישראל, התאחדות בוני הארץ, איגוד המתכננים ומשרד עורך הדין עופר טויסטר. בסך הכל חתמו על העצומה עשרות יזמים, עורכי דין, אדריכלים, שמאים ומתכננים לצד הגופים הציבוריים, שיזמו את הקריאה הציבורית.

הצורך במינוי יו"רים חדשים לוועדות לא נחת על הממשלה בהפתעה. לפני כחודשיים פורסם ב–TheMarker כי אף שדבר פרישתם של השניים היה ידוע זמן רב מראש, לא דאגו משרדי המשפטים והפנים - האמונים על מינוי יושבי הראש לוועדות - לאתר מחליפים מבעוד מועד. כך קורה שמאות תוכניות בנייה, שנגדן הוגש ערר במחוזות תל אביב והמרכז - שני המחוזות בעלי הביקוש הגבוה ביותר - מעוכבות זמן רב בהיעדרם של מי שידונו בעניינן.

כעת מתברר שגם כעבור חודשיים עדיין לא מונו המחליפים לגדרון וגלקין־גולן, והפגיעה ביזמים, וגם באזרחים מהשורה המבקשים לקדם בנייה עצמית במסגרת "בנה ביתך" או פרויקטים של תמ"א 38, רק מחמירה והולכת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הגופים כתבו: "חוסר תפקודן של ועדות הערר גורם לנזקים רבים כגון פגיעה באינטרס הציבורי לקידום תכנון מיטבי, נזק כספי כבד לבעלי קרקעות וליזמים, ביטול חוזים, שימוש לרעה בהיעדר הליכי תכנון וסכנה לחיי אדם. ככל שהזמן חולף המצב מחמיר והולך, פרויקטים אינם יוצאים לפועל, חוזים מתבטלים והנזק מצטבר".

"נזקים בסכומי עתק"

לדברי אוהד דנוס, יו״ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל, ״המצב הנוכחי והסחבת המתמשכת במינוי יושבי הראש - אף שאיש לכאורה אינו אשם בו - הוא מצב בלתי נסבל אך פתיר באופן מידי. יש להביא בחשבון שאי־ביצוע המינויים לאלתר גורם להפחתת היצע הדירות במדינה ובכך פוגע במאמצי הממשלה לטפל במחירי הדירות. אני קורא לראש הממשלה לגלות אחריות לאומית גם בנושא חשוב זה, העומד להיות בלבת הדיון הציבורי לקראת הבחירות הממשמשות ובאות״.

רעננהצילום: אייל טואג

מנכ"ל ההתאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, מסר כי "אי־מינוי יושבי ראש לוועדות ערר משתק התחלות בנייה, פוגע קשות בהרחבת היצע הדיור ותוצאותיו יהוו פגיעה כלכלית קשה ברוכשי הדירות ובמשק הישראלי". עו"ד עפר טויסטר מזכיר כי בעבר, עקב איחור במינוי של יו"ר ועדת ערר לפיצויים ולהיטלי השבחה מחוז מרכז (שהיא המקבילה לוועדות הערר לתכנון), נוצר פיגור שעד היום לא עלה בידי הוועדה להשלימו.

"ככל שחולף הזמן ולא ניתן המינוי המצב מחמיר. דיונים מתבטלים, פרויקטים אינם יוצאים לפועל, חוזים מתבטלים והנזק הכספי לתחום בכללותו מגיע לסכומי עתק בגין כל חודש עיכוב, נזקים שבהם נושאים באופן ישיר בעיקר היזמים", מוסיף אייל אוכמן, יו"ר איגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית שבאיגוד לשכות המסחר.

השלכותיו העגומות של המצב באות לידי ביטוי גם בסיפורו של רוכש מגרש לבנייה עצמית ברעננה שפנה ל–TheMarker, ולדבריו זכה לאישור תוכנית הבנייה על ידי ועדת התכנון המקומית בעיר לפני עוד ביולי 2014, אך ערר שהגיש אחד השכנים על החלטת הוועדה הביא לעיכוב הבנייה עד היום.

"דיון ראשון בהתנגדות אמור היה להיערך ב–17 בנובמבר 2014, אך ימים ספורים לפני המועד התקבלה הודעה כי יו"ר הוועדה (גלקין־גולן, נ"ב) התפטרה ולכן הדיון התבטל. מאז מחכים שהוועדה תחדש את עבודתה, אך לשווא. לא התמנה מישהו אחר במקומה והוועדה המחוזית משותקת. עד מתי? אף אחד לא יודע", מסכם הרוכש בכעס.

ממשרד הפנים נמסר: "שר הפנים חתם על חוזי המינוי של יו"רים ועדות הערר של מחוז מרכז ותל אביב כבר לפני שלושה שבועות, ומינויים הועבר לאישור סופי במשרד המשפטים לצד גיבוש הסדרי ניגוד עניינים". ממשרד המשפטים טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker