העליון אסר על עיריית תל אביב למכור 
80 מקומות חניה במגדל בארי־נהרדעא

התושבים מנהלים מאבק משפטי נגד העירייה בטענה כי בניית המגדלים החריפה את מצוקת החניה באזור ולכן יש לאפשר להם לחנות בחינם

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט העליון, בהרכב של שלושה שופטים, דחה את הערעור שהגישו עיריית תל אביב וחברת מגדלי בארי שלמה המלך בע"מ על פסיקת בית המשפט המחוזי מ–2012 - ואסר על מכירת 80 מקומות חניה בפרויקט היוקרה בארי־נהרדעא. עם זאת, איפשר העליון לעירייה לגבות תשלום על החניה, אם יימצא שעומס החניה באזור לא גדל כתוצאה מהקמת הפרויקט.

המלחמה על מקומות החניה בפרויקט פרצה בתחילת העשור הקודם, בעקבות החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה לאשר את הפרויקט באפריל 2002, אך לקבוע כי במסגרתו יוקצו 80 מקומות חניה ללא תשלום עבור תושבי הסביבה וזאת עקב החרפת מצוקת החניה ברחובות הסמוכים לפרויקט. באפריל 2009 הודיעה עיריית תל אביב כי היא בוחנת אפשרות להעמיד את מקומות החניה למכירה. על רקע זה עתרו ארבעה תושבים — ג'קי רוזנבלום, דן חיימוביץ', מיכאל בירנהק ורונן שמיר — לבית המשפט המחוזי נגד העירייה, הוועדה המקומית, הוועדה המחוזית והיזם. העותרים ביקשו מבית המשפט להצהיר כי הקצאת מקומות החניה לתושבי הסביבה לא תהיה בתשלום.

בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה וקבע כי מקומות החניה נועדו לפצות במידת מה את תושבי השכונה על מצוקת החניה והתנועה שהוחרפו עקב בניית הפרויקט, וכי לאור זאת חיוב התושבים בתשלום עבור החניה אינו צודק ואינו סביר.

עיריית תל אביב וחברת מגדלי בארי שלמה המלך בע"מ שיזמה את הפרויקט ערערו על פסק הדין. לטענתן, בית המשפט המחוזי לא העניק משקל לפגישה שנערכה בין כל הגורמים המעורבים, כולל נציגה מטעם תושבי הסביבה, בינואר 2003 בלשכת התכנון המחוזי, ובה אמרה נציגת התושבים כי לדעתה צריכים מקומות החניה להינתן בחינם, אך אם ייקבע אחרת — עליהם להיות במחירים של חניון ציבורי. בפגישה השתתפו גם חברים בוועדה המחוזית ומשרד המשפטים, שאישרו את התוכנית עם הקצאת החניה.

מגדל בארי-נהרדעצילום: דודו בכר

ארבעת התושבים, שייצגו את עצמם, טענו בתשובתם כי מדובר ב"תרשומת פנימית של פגישה סודית" שבה לא השתתפו כל חברי הוועדה המחוזית, וכי הפרוטוקול שהוצא בעקבותיה מעיד לכל היותר על עמדות מסויימות של משתתפי אותה פגישה, ולא על החלטה רשמית של גוף מתכנן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שופטי העליון, צבי זילברטל, אסתר חיות ומרים נאור, דחו את ערעור העירייה והיזמים, וכתבו בפסק דינם כי אמנם מלשון התוכנית לא ניתן לזהות עמדה חד־משמעית לגבי מימון מקומות החניה, ובפגישה נראה כי הוועדה המחוזית לא נתנה דעתה לשאלה זו. ואולם, עיריית תל אביב אינה רשאית להציע את מקומות החניה למכירה.

כמו כן הטילו השופטים על העירייה לאסוף את כלל הנתונים הרלוונטיים ולקבל החלטה חדשה לגבי הסדרת החניה שהוקצתה לתושבים, כך שאם יתברר שהפרויקט אכן גרע מהתושבים מקומות חניה חינמיים — אין לגבות כסף על החניה. ואולם, אם החניון מיטיב את מצב התושבים ביחס לזמן שקדם להקמת הפרויקט, ייתכן שניתן יהיה להצדיק גביית תשלום עבור מקומות החניה שהוקצו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker