"גמרנו עם צרפת. אין כאן עתיד לילדנו"

חברות נדל"ן ישראליות מתכננות ירידי מכירות בצרפת בעקבות אירועי הטרור השבוע ■ "יש רוכשים של נכסי יוקרה, אבל רבים מהצרפתים מחפשים דירות ב-1.5 מיליון שקל", אומרים בענף הנדל"ן ■ "הם שואלים על בתי ספר ומקומות עבודה, ולא מתכננים להשכיר את הדירות"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"לפני שנתיים כולם אמרו שהם רוצים לרכוש דירה על הנייר, כדי להשכיר אותה ולעשות עלייה עוד כמה שנים. השבוע קיבלתי עשרות טלפונים עם אנשים שרכשו אצלנו דירות וביקשו לקבל אותן ולעשות עלייה מיידית", אומר דן אגיון, אחראי תחום מכירות למגזר הצרפתי בחברת י.ח דמרי.

"יש לנו שני פרויקטים שאנחנו מאכלסים החודש ובחודש הבא, בנתניה ובאשדוד, והרוכשים הודיעו לנו שהם מגיעים לגור בדירות אפילו שמדובר באמצע השנה וצריך להוציא את הילדים מבית הספר. רוכש אחד אמר לי שהוא לא שולח את הילד לבית ספר היהודי, אחר סיפר שהרביצו לנכדה בבית הספר. בבית ספר יהודי אין הגנה, אבל אם הילדים נמצאים בבית ספר רגיל יש חשש מפני אנטישמיות. עוד רוכש אומר לי שהוא לא הלך להתפלל בשבת, כי הוא פוחד שמישהו ייכנס לבית הכנסת עם קלצ'ניקוב", מספר אגיון. "אנשים רוצים לדעת מתי הם מקבלים מפתחות. פתאום יש לחץ להתחיל בתהליך של עלייה, לשלוח רהיטים לארץ ולהירשם לבתי ספר. אנחנו מקבלים עשרות טלפונים של בהלה ופאניקה".

לדבריו, מדיניות הרווחה בצרפת כוללת סבסוד שכר הדירה לבעלי הכנסה נמוכה, לכן יהיו גם צרפתים שיחפשו לגור בשכירות. קושי נוסף הוא המסים על תושבי חוץ בשיעור של 6% מהדירה, שהם יכולים לקבל בחזרה אחרי 18 חודשים אם זו דירת מגורים, ומגבלה של בנק ישראל על משכנתאות בשיעור של עד 50%. "האוכלוסייה שמחפשת כאן דירות הם זוגות צעירים עם ילדים שרוצים דירה ב–1.5 מיליון שקל, שזה כ–300 אלף יורו. זו דירה עממית לגמרי ולא מוצר יוקרה. אני שואל אותם מה עם הפרנסה, והם עונים: עכשיו החיים שלנו יותר חשובים מהפרנסה".

מפגינים בדרום צרפת מביעים סולידריות עם קורבנות הפיגוע צילום: אי־פי

רונן יפו, מנכ"ל אלעד ישראל מגורים, אומר כי החברה פועלת בשיווק ליהודי צרפת וכי הם חשים עם הזמן התעניינות גוברת. לדבריו, "באחרונה יש עלייה משמעותית בפניות של משפחות יהודיות מצרפת ומתווכים צרפתיים. מאז יום רביעי חלה עלייה נוספת בפניות. אם בעבר הפניות אופיינו בביקושים להשקעה, כיום הם מאופיינים בביקוש לעלייה לישראל. אנחנו יכולים לזהות זאת לפי השאלות של הפונים, קרבה לבתי ספר, גנים, עורקי תחבורה מרכזיים ושירותים קהילתיים".

מיכאל אביסרור הוא אחד הרוכשים בפרויקט מגדלי טריו בנתניה - נשוי ואב לארבעה ומנהל רשתות מחשבים שלפני כחודש מצא עבודה בארץ. מה ששבר אותו היה הקומיקיאי דיודונה, שידוע בהערות בעלות אופי אנטישמי. "דיודונה הצית הפגנה גדולה בכיכר הבסטיליה בפריז, ואז שמענו צעקות של מוות ליהודים ברחובות", הוא מספר. חודשיים אחרי ההפגנה הוא רכש את הדירה בנתניה, בעקבות ההורים של אשתו שגרים שם. ההורים שלו יעלו בעקבותיו, וגם אחותו כבר עלתה לרעננה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חבריו של אביסרור מחזיקים עסק חנות ליד המכולת שבה התרחש הפיגוע בשבוע שעבר. לדבריו, ברשתות החברתיות שלו אומרים כי לא מדובר באירוע נקודתי, אלא במגמה שרק תתגבר. "אי אפשר להגן על כל אזרח ובטח לא על כל יהודי. הממשלה תישאר בסופו של דבר חסרת אונים. האווירה הכללית היא שגמרנו עם צרפת, אין כאן עתיד לילדים שלנו. אם כבר למות אז בארץ ולא בטבח בצרפת. בצרפת יכולים להיכנס לבית כנסת ולרסס, ובארץ יש הגנה", הוא טוען.

אביסרור הוא דור ראשון בצרפת, לאחר שהוריו היגרו מצפון אפריקה, ובקרוב יעזבו את צרפת ויעלו לישראל. בפעם השנייה בחייהם, הם יצטרכו להתמודד עם קשיי קליטה. זו הסיבה שאביסרור לא רואה טעם להגר למקום אחר כמו אוסטרליה או ארה"ב. "האווירה הכללית העולמית היא של גל טרור. ארה"ב זו רק עוד תחנה בדרך לישראל ובסוף כולם יגיעו לארץ. אין מקום בטוח כיום בעולם", הוא מצהיר.

קארן אבנם, מנהלת חטיבת הלקוחות, שיווק ומכירות בחברת אזורים מספרת כי בשנה האחרונה הם עובדים על תוכנית עבודה מול קהלים בחו"ל. "האירועים בצרפת הפכו את ישראל למקום נוח, וצרפת היא חלק חשוב בעבודה שלנו מול תושבי חוץ. אנחנו מגיעים לאירועים בצרפת, לירידים, ונפגשים בפגישות פרטניות עם לקוחות בחוגי בית. יש קהלים שונים בצרפת, ולא לכולם מתאימים אותם פרויקטים. רחובות למשל לא מעניינית אותם כי זו עיר אפרורית, לא מוכרת להם, בלי חוף ובלי קהילה צרפתית. אבל חוץ מתל אביב ונתניה, שתמיד היו מעניינות, גם חדרה מעניינת כי זו עיר חוף והיא יחסית קרובה לנתניה".

לדבריה, "אנחנו מחלקים את הקהל הצרפתי לשניים, אלה שמחפשים דירות ב–2–7 מיליון שקל, שמחפשים פרויקטי יוקרה ליד הים - ויש את הקבוצה השנייה, שמחפשת דירות עממיות יותר של 1–1.5 מיליון שקל בחדרה, בנהריה או באשקלון. תהיה התיישבות חדשה של צרפתים מחוץ לתל אביב ולנתניה".

קארן מספרת כי מהמחקר שלהם, הרבה צרפתים רוצים לקנות דירה אבל הם מתקשים לעזוב באופן מיידי למרות התחושות הקשות. לדבריה, "יש צרפתים שמסתובבים הרבה זמן עם הרעיון לקנות דירה בארץ והאירועים האחרונים הציתו את זה ויש צרפתים שלא חשבו על זה ברצינות ועכשיו כן".

המון נאסף בכיכר הרפובליקה לקראת המצעד למען אחדות צרפתצילום: אי־אף־פי

גם קארן מדווחת על מאפיין בולט של גל הרוכשים הנוכחי מפריז - לא עוד משקיעים שזו דירתם השלישית, אלא עולים חדשים שזו הדירה הראשונה והאחרונה שלהם, אנשים שצריכים למכור את הדירה שלהם בצרפת כדי לקנות דירה בארץ, ולכן תנאי המימון מאוד מעניינים אותם.

"אין להם זמן למכור את הדירה"

משה זיני הוא סמנכ"ל בחברת אלכס לוסקי, שמשווקות דירות בפרויקטים חדשים ליהודי צרפת. לחברה כמה סניפים בארץ ואחד בפריז. "הצרפתים רוצים לעלות לארץ ולקנות נדל"ן ואין להם זמן למכור את הדירה שלהם בצרפת, בגלל הדחיפות, אז הם רוצים תנאי תשלום נוחים", הוא אומר. "לא קל למכור שם דירות עכשיו כי זה לא זמן טוב, המחירים ירדו ואף אחד לא רוצה לקנות. המצב הכלכלי באירופה לא טוב. בפריז פחות קשה, דירת שלושה חדרים שם תימכר ב–500–600 אלף יורו, וזה מספיק כדי לקנות דירה בארץ. אבל לאנשים שגרים בצפון או בדרום - אזורים פחות יקרים - יש פחות כסף".

לדבריו, היעדים המועדפים על הצרפתים הם תל אביב, ירושלים ונתניה, אבל גם אשדוד, אשקלון והרצליה. גם הוא מחלק את הצרפתים לשתי קבוצות: אלה שמחפשים דירות במחיר של 2.5–4 מיליון שקל ואלה שמחפשים דירות "עממיות" של 1.5–2 מיליון שקל, "ועדיין יש גם צרפתים שרק מחפשים דירות להשקעה. אבל גם הם מונעים על ידי הפחד והמחשבה שהדירה הזו תוכל להיות מקלט ביום מן הימים. עכשיו כולם רוצים לעלות אבל זה לא קל כי צריך למצוא פרנסה וצריך להתכונן לזה. בגלל זה פרויקטים חדשים מתאימים להם, עד שהדירות יהיו מוכנות יש להם זמן להתכונן לעלייה".

זיני מדווח כי בחודשיים האחרונים הם מכרו 70 דירות בפרויקט בתל אביב במחיר של 2–4 מיליון שקל. לדבריו, "היה קשה לחיות בצרפת עוד לפני הפיגועים האחרונים. כל שבוע יש מקרה של אנטישמיות או אלימות, רק שעכשיו יש מתקפה של טרור. יש פחד גדול והורים חושבים על העתיד של הילדים שלהם. הם לא רוצים להישאר בצרפת. לסוכנות יש רשימות של 15–20 אלף איש שרוצים לעלות מצרפת ב–2015. כולם יעשו את המהלך בשנים הקרובות, אלא אם יהיה שינוי לטובה. אני חושב שבין 50 ל–80 אלף עולים יגיעו מצרפת בחמש השנים הקרובות. גם אלה שלא חושבים על עלייה רוצים לקנות דירה כי הם חושבים על העתיד".

ענת ריזנברג, זכיינית אנגלו סכסון נתניה, חשה גם היא בעלייה בביקושים למגורים בישראל מצד יהודי צרפת. "בסוף השבוע קיבלתי מיילים, לידים וכניסות של צרפתים לאתר שלנו. בשבת זה לא קורה בדרך כלל. היינו בסוף נובמבר ביריד בפריז וראינו את הלחץ עוד לפני הפיגועים. היו שם קרוב ל–3,000 איש לדעתי. אנשים לא חיפשו דירות נופש, הם הגדירו לנו שהם מחפשים דירות לעלייה".

בנתניה, הצרפתים מתרכזים סביב כיכר הציונות ובמרכז העיר. "הצרפתים שקונים כיום זה לא אלה שקנו בזמנו דירות על חוף היום", היא אומרת. "בזמנו זה היה רוכשים שלא חשבו שהם יצטרכו לעזוב ולגור בדירות. כיום זה רוכשים בשנות ה–60 לחייהם שמחפשים דירות במחיר של עד 1.5 מיליון שקל. סביב הכיכר יש סופר ויש בתי קפה ומסעדות שמדברים בהן רק צרפתית ואוכלוסייה צרפתית גדולה".

ריזנברג מדווחת כי בסוף השבוע האחרון הם ראו הרבה מאוד כניסות לאתרים של אנגלו סכסון ולאתר "לגור", שעובד מול תושבי חוץ. לדבריה, "אנשים השאירו טלפונים שניצור אתם קשר וברוב ההודעות הם כותבים ASAP (בהקדם האפשרי). בחודש האחרון אנחנו מקבלים טלפונים מצרפת, שזה לא משהו רגיל. בדרך כלל הם משאירים לנו הודעות ומבקשים שנחזור אליהם. גם היו פניות מבלגיה, שזה גם חדש.

"הרבה צרפתים נמצאים כבר כמה חודשים בתהליך של מכירת הדירה שלהם בצרפת ואצל היזמים והמתווכים מזהים את האנרגיה האנטישמית והדחיפות לעלות לארץ. בתחילת פברואר יתייקמו שני ירידים למכירת דירות בניס ובמרסיי ובאנגלו סכסון מתגבשת יוזמה לקיים יריד משלהם עוד לפני כדי לענות לגלי הביקושים. בנסוף, הם מתגברים את הסוכנים דוברי הצרפתית ואלה יוצרים קשר מחודש עם כל הלקוחות שפנו אליהם בשנה האחרונה".

"גרתי בפריז ליד 
מקום הפיגוע"

"חברים שלנו רוצים לעשות עלייה כבר כמה שנים. בחודשים האחרונים הם יותר רציניים וכבר פנו לסוכנות היהודית וקיבלו טפסים לעלייה לארץ, אבל לא מילאו אותם. היום הם מילאו את הטפסים", מספרת לורין בן לולו, שעלתה לארץ לפני יותר משנה עם בעלה ובנם הבכור שנולד בישראל. "גרתי בפריז ממש ליד המכולת שבה היה הפיגוע, ראיתי אותה מהחלון בבית, ועליתי לארץ כי אין מצב שנגור במקום מפחיד ומסוכן לילדים שלנו".

בן לולו מספרת כשדיברה על עלייה, חלק מהחברים והמשפחה חשבו שהיא משוגעת להתמודד עם כל הקשיים שכרוכים בכך, אבל כיום כולם מתקשרים כדי לדעת איך עושים עלייה. לדבריה, "קיבלתי היום עשרות טלפונים מחברים וחברים של בעלי וממשפחה וגם מאנשים שאנחנו בכלל לא מכירים ששואלים שאלות לגבי עלייה לארץ. התקשרו אלי גם לפני כמה חודשים, אבל כיום השיחות הרבה יותר רציניות, אנשים שואלים על גני ילדים ובתי ספר, קופות חולים, איפה כדאי לקנות דירה, איך מתפרנסים?"

בן לולו ובעלה מתפרנסים מהצרפתיות שלהם ומגלי האנטישמיות. יש להם חברה שמוכרת לידים מצרפת (פניות של רוכשי דירות פוטנציאלים) לחברות קבלניות, הם מתאמים פגישות, מתרגמים חומרים שיווקיים ומייעצים לקבלנים. השנה הם קנו דירה בפרויקט פארק תל אביב של חברת אלעד מגורים, בשכונת הארגזים, ושם היא מתכוונת לשכן גם את משפחתה, אחותה וחברים אחרים. לדבריה, "זה כמו בנתניה ובירושלים, צרפתים מגיעים למקום שהם יודעים שיש בו עוד צרפתים".

ומה מנע מאנשים לעשות עלייה עד כה?

"הפרנסה, זו הנקודה הכי חשובה. אבל עכשיו לאנשים אין ברירה, הפחד עכשיו יותר גדול מהכל", היא משיבה. "אנשים אומרים שהם לא רוצים לקחת יותר סיכון. הם יודעים שבישראל קשה ויכולה להיות מלחמה והפרנסה לא קלה, אבל זו המדינה שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker