היתרי בנייה לתוכנית צפון-מערב ת"א יונפקו ב-2019; כוללת 12 אלף דירות

בנוסף, התוכנית כוללת 50 אלף מ"ר למלונאות, 150 אלף מ"ר לתעסוקה, כ-70 אלף מ"ר למסחר וכ-500 דונם לפארק חופי

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

עיריית תל אביב תתחיל להנפיק היתרי בנייה לקרקעות בצפון-מערב העיר בין 2019 ל-2021 - כך הודיעה ראש צוות צפון במינהל ההנדסה בעירייה, האדריכלית פרנסין דוידי, בכנס שהתקיים באחרונה, שבו השתתפו גם בעלי קרקעות בגוש הגדול. מדובר בקרקעות הנמצאות בין מלון מנדרין בצפון, שדה דב בדרום, וממערב לכביש החוף עד צומת גלילות.

תוכנית המתאר מחלקת את גוש הקרקעות, ששטחו כ-1,900 דונם לחמישה מתחמי תכנון. הקרקעות נמצאות בבעלות של מאות בעלי קרקע שונים, שלחלקם שטחים בני כמה דונמים, ולחלקם משבצות קרקע של עד 200 מ"ר. בסך הכל, במסגרת בתוכנית (תא/3,700) מתוכננות 12 אלף יחידות דיור, 50 אלף מ"ר למלונאות, 150 אלף מ"ר לתעסוקה וכ-70 אלף מ"ר למסחר. בנוסף, התוכנית מקצה כ-500 דונם לפארק חופי, וכן רצועת חול ושטחים נוספים לשטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פ) ולמבני ציבור.

התוכנית, שכבר אושרה בוועדה המחוזית, ממתינה לאישורו של שר הפנים. דוידי מעריכה שהתוכנית תצא לדרך כבר בשבועות הקרובים, וכי לוח הזמנים המשוער להוצאת היתרי בנייה הוא בין 2019 ל-2021. לדבריה, העירייה כבר סגרה הסכמים עם חמישה אדריכלים וחמישה שמאים, שיתכננו את חמשת המתחמים בתוכנית, ויתחילו את עבודתם בחודש הבא.

נמל התעופב שדה דב בתל אביב
צפון־מערב תל אביבצילום: דודו בכר

עוד אמרה דוידי, כי במתחם יוקמו שלושה בתי ספר תיכוניים, חמישה בתי ספר יסודיים. כמו כן, לדבריה, הבסיס שעל המצוק יפונה ויבוצע סקר אקולוגי לתכנון הפארק, שאותו כבר ביצעה העירייה.

האדריכל משה צור, אחד מחמשת האדריכלים שיתכננו את המתחם ויתרגמו את עקרונות התכנון שמתווה התוכנית לתוכניות בניין עיר, אמר כי הבניינים שייבנו בקו הראשון לים יהיו נמוכים יחסית, חמש עד שמונה קומות, כדי לאפשר גם לבניינים שייבנו רחוק יותר להינות מנוף לים. המשמעות התכנונית היא הפיכת המחשבה השלטת בתל אביב משנות ה-60, שמקובלת בחלק גדול מערי החוף בישראל, שלפיה בקו הראשון לים בונים מגדלים יוקרתיים, שמסתירים את הנוף למי שממוקם ממזרח להם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עו"ד מרים דונין, המייצגת עשרות רבות מבעלי הקרקעות בגוש הגדול, ציינה את החשיבות הרבה שבחתימה על הסכמי שיתוף בין בעלי הקרקעות, כדי להתייצב מול העירייה כיחידה אחת מלוכדת, ובכך לקבל זכויות טובות יותר בשטח. "התאגדות בעלי הקרקעות תיצור מוקד כוח מול העירייה בכל הקשור לפיתוח המתחמים", אמרה דונין, וציינה גם את חשיבות תכנון המס שכל בעלים צריך לבדוק - האם להיכנס להסכם קומבינציה, למכור את השטח, או לבנות. "התוכנית קובעת שלביות במתן היתרים, כשמי שלא יזדרז עלול להמתין זמן רב עד לקבלת היתר", הדגישה דונין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker