מלים בקבלנות

מס רכישה במחלוקת

על פי החלטת משרד האוצר, החל מינואר צפויה היתה להתווסף מדרגת מס נוספת של 3.5% על חלק שווי הדירה שעד 1,089,435 שקל

ענת שביט, קרן אלון

עד לפני שבוע ציפו רבים מרוכשי הדירות להשקעה בכיליון עיניים לתחילת 2015: שיעור מס הרכישה על רכישת דירה להשקעה היה אמור לרדת באופן משמעותי החל מינואר 2015.

על פי החלטת משרד האוצר, החל מינואר צפויה היתה להתווסף מדרגת מס נוספת של 3.5% על חלק שווי הדירה שעד 1,089,435 שקל, במקום שיעור של 5% על חלק השווי שעד 1,123,910 שקל - דבר שהיה מוביל לחיסכון במס. כך לדוגמה, אדם שרוכש דירה להשקעה בשווי של 2.5 מיליון שקל, ישלם כיום מס רכישה בסך של 138,761 שקל, ואילו היה רוכש את אותה דירה בתחילת 2015, היה משלם 108,658 שקל (חיסכון של כ–30 אלף שקל). בדירה להשקעה בשווי של 4 מיליון שקל, היינו חוסכים יותר מ–50 אלף שקל. היו שטענו כי הצעד יגרום לקפיצה נוספת במחירי הנדל"ן, בעקבות האטרקטיביות במחיר שיאפשרו למשקיעים להזרים ביקושים נוספים לשוק הנדל"ן הרווי גם כך.

אלא שלכאורה הציפייה התפוגגה וחלומם של רוכשי הדירות להשקעה לחסוך עשרות אלפי שקלים נגוז. רשות המסים פירסמה לפני שבוע הודעה, שלפיה לאחר התייעצות שערכה עם היועץ המשפטי לממשלה הוחלט כי הוראות החוק הקודמות החלות ברכישת דירת מגורים נוספת, הקובעות שיעורי מס גבוהים יותר, יוארכו בעוד כחצי שנה עד ל–30 ביוני 2015.

צילום: אילן אסייג

ההחלטה התקבלה בהתבסס על פרשנות של הוראות סעיף 38 לחוק יסוד הכנסת, הקובע כי חיקוק שתוקפו פוקע בתקופת הבחירות מוארך באופן אוטומטי עד תום שלושה חודשים מכינונה של הכנסת החדשה. אלא שבהחלט ייתכן שהעמדה שנקטה רשות המסים היא שגויה, וספק אם תעמוד במבחן שיפוטי.

מטרת סעיף 38 לחוק יסוד הכנסת להקפיא את המצב הקיים בתקופת מעבר פוליטית עד לכניסתה של כנסת חדשה, ובכך למנוע מצב של אנדרלמוסיה בשל היעדר חקיקה בנושאים שבהם עומדים לפקוע דברי חקיקה באותו מועד. לפיכך, ראוי לפרש את הוראת סעיף 38 לחוק בצמצום ולא בהרחבה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם אין זה המקרה כאן, שכן במס הרכישה על דירה להשקעה לא מדובר בחוק שתוקפו פקע ושלאחריו אין הוראות חוק ממשיכות, אלא בחוק שקבע מראש תקופה מוגדרת שבה יחולו שיעורי מס גבוהים יותר. החל מהחודש, יירדו שיעורי מס הרכישה לשיעורים נמוכים יותר, שנקבעו גם הם באותה חקיקה.

חשוב להבין כי לצעד זה של רשות המסים משמעות ציבורית רחבה. גם אם המטרה של הרשות טובה וצודקת, וצעד זה נועד בראש ובראשונה להפחית את חלקם של המשקיעים בשוק הנדל"ן על ידי הורדת האטרקטיביות של דירות להשקעה, מן הראוי היה לערוך תיקון זה בחקיקה ולא בדרך של פרשנות. קרוב לוודאי כי אותה הודעה שפירסמה הרשות בהרף עין, עשויה עוד להגיע לבחינה שיפוטית — שאין זה כלל ברור מהי תהיה תוצאתה. נדמה כי במדינה מתוקנת קיימת חשיבות לא מועטה לוודאות בשיעורי המס של הציבור, ולכן על אחת כמה וכמה יש לנקוט הליכי חקיקה מקובלים.

הכותבות הן עו"ד שביט, מנהלת מחלקת המסים של משרד פישר, בכר, חן, וול אוריון ושות', ועו"ד אלון מאותה מחלקה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker