השיטה נחשפת: כך הזרימה החטיבה להתיישבות מאות מיליוני שקלים להתנחלויות

בכל אחת משלוש השנים האחרונות עמד בסיס התקציב של החטיבה על עשרות מיליוני שקלים בלבד, אולם לאורך השנה הוגדל תקציבה במאות אחוזים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תקציבי הביצוע של החטיבה להתיישבות תופחים במאות אחוזים על בסיס התקציב שנקבע לה מדי שנה, בשל העברות תקציביות רבות המבוצעות לפקודתה לאורך השנה - כך עולה מניתוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שפורסם באחרונה.

המשטרה פשטה השבוע על משרדי החטיבה במסגרת מאמציה לחקור את פרשת השחיתות בישראל ביתנו. את הניתוח ערך מרכז המחקר והמידע לקראת דיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה בפעילות החטיבה, בעקבות ממצאים שהעלה תחקיר של מכון המחקר מולד.

מקור: מרכז המחקר והמידע של הכנסת

על פי חוזה שנחתם בין הממשלה לבין ההסתדרות הציונית בשנת 2000, פועלת החטיבה באזורי רמת הגולן, השומרון, הרי בנימין ויהודה, בקעת הירדן, הר חברון וגוש קטיף (עד פינויו בספטמבר 2005), ומאז 2004 הורחב תחום פעילותה לנגב ולגליל. ייעודה, כפי שמתואר באתר האינטרנט שלה: "חיזוק הפריפריה של מדינת ישראל באמצעות הקמת יישובים כפריים וביסוסם בכל תחומי החיים. בתוך כך פועלת החטיבה לפיתוח אלמנטים אזוריים שישרתו את היישובים ויסייעו ביצירת אזורי התיישבות בעלי בסיס כלכלי־חברתי איתן". בעבר היה תקציב החטיבה תחת אחריות משרד החקלאות, והחל מ–2013 הוא נמצא תחת משרד ראש הממשלה.

בכל אחת משלוש השנים האחרונות עמד בסיס התקציב שלה על עשרות מיליוני שקלים בלבד, אולם לאורך השנה, על רקע העברות תקציביות חוזרות ונשנות ממשרדים אחרים, הוגדל תקציב החטיבה במאות אחוזים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
מעלה אדומיםצילום: אי–פי

על פי ניתוח שערך לאחרונה מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ב–2012 קפץ תקציב החטיבה מ–77.7 מיליון שקל ל–458 מיליון — גידול של כ–590%. ב-2013 גדל תקציב החטיבה ב–790% מ–82.8 מיליון שקל ל–653.5 מיליון שקל, ואילו ב–2014 נשבר השיא עם גידול של כ–950% בתקציב הביצוע העומד על כחצי מילארד שקל, לעומת בסיס תקציב מצומק של 52.8 מיליון שקל.

מי שנהנה מעיקר הגידול התקציבי הם "מרחב מרכז" - קרי יהודה ושומרון והר חברון, שתקציביהם גדלו ב–2013 ב–2,300% וב–2,500% בהתאמה. מרחבי הצפון והדרום והגליל והנגב הגדילו תקציביהם בשיעור נמוך משמעותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker