מהנדס העיר תל אביב: "אין מחסור בבנייה למגורים; על המדינה לבטל את תמ"א 38"

בדיון בוועדת העררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה אמר עודד גבולי כי העירייה לא תיעתר ללחצים מצד בעלי נכסים המעוניינים להגדיל זכויות הבנייה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"עיריית תל אביב היא העירייה היחידה בישראל שבונה כמות גדולה מאוד של יחידות דיור, ויש לה אפשרות להוציא היתרי בנייה ל–25 השנים הקרובות — בלי קשר לאמירות של כל מיני אנשים על כך שצריך לבנות עוד יחידות דיור. הבעיה היא לא בתל אביב" — כך אמר מהנדס העיר תל אביב, עודד גבולי, בישיבת ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אשר דנה בהתנגדויות שהוגשו לתוכנית המכונה "תוכנית הרובעים".

תוכנית הרובעים מורכבת למעשה משתי תוכניות, אשר קובעות את העקרונות התכנוניים של הבנייה העתידית בלב תל אביב — ברובעים 3 ו–4 — שהם רוב החלק הוותיק של העיר. רובעים אלה מכילים את שכונות הצפון הישן ומרכז העיר: הגבול הצפוני של רובע 4 הוא פארק הירקון (הרחובות אוסישקין ובני דן) וביניהם מפריד רחוב אבן גבירול. רובע 4 נמצא ממזרח לאבן גבירול, שטחו 2,800 דונם והוא מסתיים בדרך נמיר ממערב ובשדרות שאול המלך מדרום. רובע 3 נמצא מערבית לאבן גבירול, שטחו 2,400 דונם, גבולו המערבי הוא חוף הים וגבולו הדרומי נמתח ברחובות בוגרשוב, מרמורק ושדרות בן ציון.

לתוכנית הרובעים כמה מטרות, העיקרית שבהן היא הסדרת ההתחדשות העירונית במרכז העיר תוך שמירה על מאפייני המרקם הקיים והתחשבות באופיים ההיסטורי של שני הרובעים — במיוחד באזור "העיר הלבנה".

לפי ההערכות, התוכנית תאפשר תוספת של 6,500 יחידות דיור בשני רובעים אלה. בשטח זה ניתן היה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור, אך אלה לא ייבנו כיוון שהמגבלות שמטילה תוכנית הרובעים על הבנייה — לרבות הגבלת גובה ותוספת שטח בנוי — הובילה לחוסר היתכנות כלכלית ליזמים.

100 אלף דירות מחכות להיתרי בנייה

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לתוכנית הרובעים הוגשו 104 התנגדויות, אך החוקרת שמונתה לה המליצה על אישורה. בעקבות כך ערערו חלק מהמתנגדים למועצה הארצית לתכנון ובנייה, שדנה בנושא בוועדת המשנה לעררים. פרוטוקול הישיבה הראשונה, שהתקיימה לפני חודש, פורסם רק עתה וממנו ניתן ללמוד כי בין המערערים היו גם יזמי תמ"א 38, שהתלוננו בין היתר כי לא יוכלו לבצע את תוכנית החיזוק במבנים רבים, משום שתוכנית הרובעים אוסרת על סגירת קומות קרקע. עוד טענו היזמים כי העירייה דורשת לשמור על מרווח של 3 מטרים מגבול המגרש בחזיתו הקדמית של כל בניין ו–2 מטרים בצדו האחורי — דבר שלא מאפשר בניית ממ"ד לדירות החזית. זאת, למרות שחוק תכנון ובנייה קובע כי על היזם מוטלת חובה לשלב ממ"ד בדירות חדשות שנבנות במסגרת תמ"א 38.

לדברי גבולי, אין ממש בטענות שלפיהן הגבלת הבנייה ברובעים 3 ו–4 תפגע בהיצע הדירות העירוני. "יש היום בעיר קרוב ל–100 אלף יחידות דיור מאושרות, שניתן להוציא להן היתרי בנייה. עיריית תל אביב נותנת היתרים לבניית 3,000–4,000 יחידות דיור בשנה. מבחינת מלאי דירות מתוכנן, ב–20–25 השנים הקרובות יהיה מצבנו טוב בהשוואה לערים אחרות במרכז הארץ.

לקראת סוף הדיון התבטא שוב גבולי נגד תמ"א 38: "בסופו של דבר, מדינת ישראל צריכה לאייד את תמ"א 38. צריך להגיד את זה בצורה הכי ברורה וכדאי שהמועצה הארצית לתכנון ולבנייה ונציגיה ישמעו זאת — התמ"א הזו מייצרת בעיות. כל יום בעיה אחרת, ואני לא מגזים".

על חלק מהמתנגדים לתוכנית הרובעים אמר גבולי כי "ברור שאנשים שיש להם קרקעות ונכסים בתל אביב והם בכלל לא גרים בעיר — אז הם מגישים התנגדויות כדי שנוסיף קומות ונוסיף צפיפות. אנחנו לא מסוגלים, וגם לא רוצים". דיוני הוועדה יתחדשו בסוף ינואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker