הרוכשים מהססים - אבל שבים לרכוש דירות

דו"ח האוצר: הזוגות הצעירים הובילו את הגידול ברכישת דירות חדשות ב-25% ■ עם סיום "אפקט מע"מ 0", המחירים זינקו תוך חודש ב-1.4%

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי

נמשכת התנודתיות החריפה בשוק הדירות. בעוד שברבעון השלישי של השנה, הזוגות הצעירים שבו לרכוש דירות ושברו את "אפקט מע"מ 0", שהשפיע על שוק הדירות במשך כחצי שנה, בחודש אוקטובר, הם חזרו לשבת על הגדר והקטינו מאוד את הרכישות שלהם. כך עולה מדו"חות האוצר על ענף הנדל"ן למגורים, לרבעון השלישי ולחודש אוקטובר. ממצאים ראשונים מהחודש שעבר מראים, כי בנובמבר שוק הדירות חזר שוב לפרוח.

הממצא העיקרי של הדו"ח: ברבעון השלישי של השנה נרשם גידול של 4% בהשוואה לרמת השפל שנרשמה ברבעון השני, ומי שהוביל את הגידול הזה היו הזוגות הצעירים, שהגדילו את רכישת הדירות החדשות ב-25%.

הנתונים המתפרסמים בדו"ח זה, מעלים את שוב את הסכנה שביצירת "ביקושים כבושים", כלומר בלימה מלאכותית וזמנית של ביקושים בענף כלשהו, שבסופו של דבר מתפרצים כשהמחסום שמונע את מימושם מוסר. כך, ניתן היה לראות במדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כי ברבעונים השני והשלישי של השנה, נרשמו ירידות מחירים בשלושה חודשים, בשיעור כולל של 0.9% אולם עם סיום "אפקט מע"מ 0", המחירים זינקו תוך חודש ב-1.4%.

שלא במפתיע, אותם אלה שמע"מ 0 כוון אליהם – הזוגות הצעירים – הם אלה שגם חידשו את הרכישות שלהם, כשחדלו להאמין במימוש ההטבות. בסך הכל הם העלו את הרכישות שלהם ב-5%, שעה שרכשו כ-7,500 דירות ברבעון השלישי של השנה. אולם עיקר השינוי מבחינתם היה רכישת דירות חדשות, שקפצה ב-25%, סימן מובהק לאובדן האמון ב"ספינת הדגל", של לפיד, שההטבות שבו כללו רק דירות חדשות.

עם זאת, עדיין נמשכת המגמה שהחלה מתחילת השנה, לפיה רכישת הדירות בקרב הזוגות הצעירים פחותה מזו של משפרי הדיור. כמו כן, מספר הדירות שרכשו הצעירים ברבעון השלישי של השנה, עדיין קטן בכ-10% מרכישותיהם בתקופת המחאה החברתית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"יש בממצאים אלו כדי להפתיע לאור העובדה שרמת השפל שנרשמה ברבעון הקודם ברכישות הזוגות הצעירים, בפרט ברכישת דירות חדשות, יוחסה לציפייה להחלת מע"מ אפס ברכישת דירה ראשונה. לפיכך, ניתן היה לצפות שככל שיתקרב המועד המשוער לכניסתה לתוקף של הטבת מס זו, תעמיק הירידה ברכישות הזוגות הצעירים, או לכל הפחות תשמור על רמתה הנמוכה (בהנחה שלא חל שינוי בציפיות הרוכשים הפוטנציאלים למימושה של הטבה זו)", כותבים עורכי הסקירה באגף הכלכלן הראשי של האוצר.

להערכתם, הראשונים ש"נשברו" היו זוגות צעירים שרכשו דירות באזורי חדרה וחיפה (גידול של 24% ו-28% בהתאמה), שני מקומות בהן מחירי הדירות החדשות זולים משמעותית יחסית למרכז הארץ, ומגיעים לרמה ממוצעת של 1.1 מיליון שקל.

מקומות נוספים שרשמו קפיצה במכירת דירות חדשות לזוגות צעירים, היו ערים יקרות במרכז הארץ, שמלכתחילה לא יועדו להיכלל בהטבות לפי מע"מ 0.

בדירוג 20 הערים המבוקשות בקרב הזוגות הצעירים, 5 ערים לא עומדות ברף העליון להשתתפות בהטבות מע"מ 0: תל אביב, שבה מחירי הדירות שרכשו הצעירים ברבעון השלישי של השנה הגיעו לכ-2.25 מיליון שקל, ירושלים ונתניה, שבהן המחירים הגיעו לכ-1.8 מיליון שקל, רמת גן, שבה הצעירים רכשו דירות חדשות בכ-1.7 מיליון שקל, וחולון שבה נרכשו ב-1.6 מיליון שקל.

2 ערים אחרות הן ערים שמבוקשות בקרב הציבור החרדי – בית שמש ובית"ר עילית, וישוב נוסף הוא התנחלות – אפרת שבגוש עציון.

חיפה: מחירי הדירות החדשות זולים משמעותיתצילום: אלבטרוס

ככלל, מציינים עורכי הדו"ח, "הגידול ברכישות הזוגות הצעירים ברבעון השלישי התרכז בישובים בהם פוטנציאל הטבת המע"מ נמוך יחסית", מה שעשוי להסביר את המהירות שבה החליטו לוותר על ההטבות הפוטנציאליות שהיו גלומות בהחלת חוק מע"מ 0, ולרכוש לעצמם דירות.

ואולם, כאמור, השוק עדיין תנודתי מאוד, וחודש אוקטובר שבר את המגמה של הרבעון השלישי, בעוד שנתונים ראשונים מנובמבר מעלים, שככל הנראה שוק הנדל"ן שב לעלות, אם כי בגמגומים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker