עסקת הדולפינריום בסכנה? בוטל צ'ק של 1.3 מיליארד שקל

הוועדה המחוזית אישרה עם שינויים קלים את תוכנית מרחב הדולפינריום, אך התנתה אותה בהסכם חדש עם בעל הקרקע

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

האם עסקת הדולפינריום, שקידמה עיריית תל אביב, בסכנה? שאלה זו עולה לנוכח החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של תל אביב, לבטל את ההסכם בין עיריית תל אביב, לבין איש העסקים היהודי-גרמני יוסף בוכמן. לפי ההסכם, תמורת פינוי מתחם הדולפינריום יקבל בוכמן זכויות בנייה בשווי שהוערך על ידי גופים שונים ב-1.3 מיליארד שקל. 

הוועדה אמנם אישרה את תוכנית הבינוי של הדולפינריום, אך קבעה כי הזכויות שמהן היה אמור ליהנות בוכמן - מבוטלות, וכי על עיריית תל אביב לגבש תוכנית איחוד וחלוקה חדשה. 

במסגרת תוכנית הבנייה, אמור מבנה הדולפינריום הישן להיהרס, ולחדול מקטיעת טיילת החוף של העיר, ואילו ממזרח לו, מעברו השני של רחוב הרברט סמואל, ייערך בינוי מאסיבי ושיכלול הקמתם של שני מגדלים - האחד למגורים והשני למלונאות.

ואולם, כאמור, את הוראות האיחוד והחלוקה שהתלוו לתוכנית, במסגרתה אמור היה להימסר לידי בעלי המתחם, יוסף בוכמן, שטח חלופי ובו זכויות למעלה מ-40 אלף מ"ר מעברו המזרחי של רחוב הרברט סמואל, אשר נלוו לתוכנית, החליטה הוועדה המחוזית לבטל, ולהחזיר את הנושא לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב, אשר תגבש טבלת הקצאת זכויות חדשה. בנוסף קבעה הוועדה כי עד שלא תתקבל תוכנית איחוד וחלוקה חדשה – בהסכמה או שלא בהסכמת בעלים – לא ניתן יהיה להוציא היתירי בנייה מכח התוכנית.

התוכנית שאושרה, נוגעת לשטח של 45.5 דונם, התחום על ידי מתחם הדולפינריום במערב, רחוב הירקון ממזרח, ורחובות הכובשים והכרמלית. בשטח זה על פי התוכנית יקודם פיתוח רצועת החוף של תל אביב תוך "השלמת הטיילת המקשרת בין מרכז ת"א ליפו, דרך גן צ'ארלס קלור, על ידי פינוי 'מתחם הדולפינריום' והפיכתון לשטח ציבורי פתוח, הכולל מסעדה, שטחים לספורט ימי וטיילת.בסך הכל כוללת התוכנית 46 אלף מ"ר בנוי, אשר מחציתם ייועדו לבנייתן של 230 עד 250 דירות, ומחציתם ייועדו למלונאות ויכללו 450 חדרי מלון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
צילום: אביעד בר נס

ההחלטה לבטל את תוכנית האיחוד והחלוקה עונה על אחת הביקורות המרכזיות נגד התוכנית והיא התמורות הבלתי פרופורציונאליות לטענת המתנגדים, בהם עתיד לזכות בוכמן. בהתנגדות משותפת שהגישו לתוכנית התנועה לאיכות השלטון ועמותת אדם טבע ודין, נטען כי "מדובר בעסקה משולשת, מסוג תוכנית איחוד וחלוקה מחדש ובה שני נהנים מרכזיים - עיריית תל אביב, המרוויחה שטח ציבורי שיתחבר לתוואי הטיילת, זאת לכאורה מבלי להוציא כסף מקופת העירייה והיזם המכניס לכיסו סכומי כסף נכבדים (ובלתי פרופורציונאליים), בעוד החבר השלישי בעסקה, היא רשות מקרקעי ישראל, שבהסכמתה לתוכנית זו מוותרת על סכומי כסף אדירים ללא כל סיבה נראית לעין".

עוד טענו הארגונים כי היחס בין שווי הזכויות שבהן מחזיק בוכמן כיום – 42 מיליון שקל להערכתם, לשווי הזכויות שאותן הוא עתיד לקבל כתוצאה מתוכנית האיחוד והחלוקה – 1.3 מיליארד שקל להערכתם, הינו "מוגזם, בלתי פרופורציונאלי וחריג ביותר בנוף התכנון והבנייה הישראלי".

מלבד ההחלטה הדרמטית על ביטול טבלאות האיחוד והחלוקה שצורפו לתוכנית, קבעה הוועדה עוד מספר שינויים באופי הבינוי. הוועדה קיבלה חלקית טענות על מחסור בתשתיות ציבוריות שישרתו את הבינוי המאסיבי ואלפי התושבים החדשים באזור, והוסיפה שטח בנוי של 1,200 מ"ר, מתוכו 900 מ"ר שטח עיקרי לצרכי ציבור.

בנוסף, קבעה הוועדה כי גובה המגדלים לא יהיה 28 קומות כפי שהציעה התוכנית אלא 25 בלבד, כפי שקובעת תוכנית המתאר של תל אביב הנמאת בימים אלו בשלב שמיעת ההתנגדויות. עוד קבעה הוועדה שורת תנאים להקמת המגדל המלונאי שמטרתן להבטיח כי השימוש שייעשה בדירות לא יגלוש לשימוש למטרת מגורים. בין היתר אסרה הוועדה על התקנת מונים יחידתיים למים, חשמל או גז ביחידות האירוח, וכי כלל השטחים לשימוש ציבורי כגון חדר האוכל או הבריכה לא יוצמדו ליחידות ספציפיות.

לדברי עו"ד אייל מאמו, אשר ייצג את תושבי שכונת כרם התימנים ומספר בעלי עסק בסביבה בהתנגדויות לתוכנית, טרם נפגש עם לקוחותיו, אך העריך כי לא יהיו מרוצים מהחלטת הוועדה. "אמנם, הוועדה ערכה מספר שינויים העשויים לרכך מעט את הפגיעה בתושבי כרם התימנים, אך עדיין מדובר בבנייה מאסיבית שתעמוד כחומה בין השכונה ובין קו החוף", אמר.

עו"ד מאמו התייחס להחלטה על ביטול תוכנית האיחוד והחלוקה ואמר כי "הוועדה נטרלה את הסעיף המקומם ביותר בתוכנית, וגלגלה את תפוח האדמה הלוהט הזה, ההחלטה כיצד יחולקו הזכויות ששוויים מיליארדי שקלים, בחזרה לפתחה של הוועדה המקומית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker