המציאות התפוצצה בפניהם של מאוכזבי תוכניות הדיור: "אנחנו כבר לא מאמינים"

הזוגות הצעירים שהגיעו ליריד הדירות בגני התערוכה לא הסתירו את אכזבתם מהממשלה ומכך שהמתינו לחוק מע"מ 0%: "המחירים עלו והאפשרויות הצטמצמו מאוד" ■ סמנכ"לית השיווק של yad2: "עלייה של 25% בחיפושי הדירות למכירה"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

"חיכינו לחוק מע"מ 0%, עקבנו אחריו וביזבזנו זמן. קיווינו לקנות דירה ב–200–250 אלף שקל פחות - ועכשיו צריך לשלם את המחיר", אומר ליאוניד קריב, שמתגורר עם אשתו מרינה בדירה שכורה בראשון לציון, עם ארבעת ילדיהם. הם מחפשים דירת 4 או 5 חדרים בעיר, או ברחובות או בבאר יעקב. אף שביטול החוק איכזב אותם, הם מוסיפים: "נתמודד. נקנה דירה בלי החוק".

קריב הגיע לפסטיבל הדירות בגני התערוכה, שהתקיים ביום שישי על ידי מרכז הבנייה הישראלי ואתר yad2. התוכנית שמקדם עתה משרד הבינוי לרכישת דירות מוזלות במסגרת מחיר מטרה כבר לא מעניינת את בני הזוג: "שמענו על מחירי מטרה אבל אחרי שהמע"מ 0% לא יצא, אנחנו לא מאמינים כל כך. לפי דעתי, אם 2 מיליארד השקלים שמתבזבזים על הבחירות היו מבזבזים על המע"מ, אנשים כמונו היו יכולים לקנות דירה".

גם יבגני, שהגיע ליריד כדי למצוא דירת 3 או 4 חדרים באשדוד וצפונה, לא מחכה לתוכנית מחיר המטרה: "האזורים שבהם ישווקו דירות במחיר מטרה לא רלוונטיים מבחינתי. ואם אני צריך לחכות שנה למכרז רלוונטי, אז זה עוד שנה שבה אני צריך לשלם דמי שכירות בסך 40 אלף שקל בשנה - אני כבר מעדיף לשלם את המשכנתא".

יריד הדירות בגני התערוכה, ביום שישיצילום: תומר אפלבאום

גם הוא חיכה לחוק מע"מ 0% והתבדה, ועכשיו הוא כבר לא סומך על הפוליטיקאים: "סמכתי וחיכיתי. אני כמובן לא מאשים את יוזם החוק, אלא את מפיל החוק - וחבל. עם התקציב שלי יכולתי לקנות דירה, אבל כיום אני בבעיה. יש הרבה ביקושים, המחירים עלו והאפשרויות שלי הצטמצמו מאוד, כי גם שוק היד שנייה עלה מאוד - כי לשם זולגים הזוגות הצעירים".

"הציבור ירד מהגדר"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הביקושים באים לידי ביטוי באתרי המכירות, בירידים ובאתר yad2, כפי שמספרת גל עופרים, סמנכ"ל השיווק של האתר: "אנחנו רואים שינוי משמעותי מאז שחוק מע"מ 0% ירד מהפרק. יש גידול של 25% בחיפושים של דירות חדשות וגם של דירות יד שנייה. גם כמות הדירות שמוצעות למכירה עולה, ומאמצי השיווק של הקבלנים גדלים - גם ביריד הזה וגם באתר - משקיעים יותר בתקציבי שיווק".

הילה ואבישי, בני 27 ו–31, נשואים מזה חמש שנים. יש להם ילד והם מצפים לילד נוסף. מאז שנישאו הם גרים בדירה שכורה בפתח תקוה, ומסבירים מדוע: "לא קנינו דירה לפני חמש שנים כי כשהתחתנו לא היה לנו כסף. כיום יש לנו הון שמאפשר לנו להתחיל לשלם משכנתא, כי בשנים האחרונות הצלחנו לחסוך".

הם רוצים לגור בשכונת אם המושבות בצפון פתח תקוה, בדירת 4 או 5 חדרים. אבישי חשב שהחוק יעזור להם להשיג את המטרה, הילה היתה אדישה: "עד שמשהו לא באמת קורה, אני לא מתייחסת למה שהפוליטיקאים אומרים. אנחנו לא מסתמכים על המדינה. הישועה לא תבוא משם, אנחנו צריכים להסתדר לבד ובזכות עצמנו".

ההמתנה לחוק הרעה את מצבכם?

"ברור. חד־משמעית. כי אם היתה לי אופציה לקנות דירה ב–1.6 מיליון שקל, כיום אין לי את זה. כל הדירות כאן מתחילות מ–1.7 מיליון שקל", משיב אבישי. הילה מוסיפה: "ואלה דירות הכי סטנדרטיות. גם משקיעים 2 מיליון שקל וגם מקבלים בסוף את הדירה הכי סטנדרטית ולא משהו מפנק".

דירות במחיר מטרה נשמעות להם מעניינות, אבל מבין השיווקים הצפויים בשנה הקרובה, אין משהו באזור שבו הם רוצים לגור, והם גם לא בטוחים שיצליחו להשיג דירה כזו: "מי שיזכה בדירות כאלה באזורים הטובים יהיו אלה שיש להם קשרים", הם אומרים.

עם זאת, בני הזוג נותרו אופטימים: "אני מאמינה שהשנה נקנה דירה. אם לא נמצא משהו שמתאים לנו בסכום שיש לנו, אז נקנה דירה להשקעה", אומרת הילה ומפרטת: "הדירה שאנחנו רוצים לגור בה לא בהישג ידינו, אז אנחנו שוקלים להמשיך לשכור דירה ובמקביל לקנות דירה שאנחנו כן יכולים לקנות ולהשכיר אותה".

יריד הדירות בגני התערוכה, ביום שישיצילום: תומר אפלבאום

"הצרכנים אומרים קדיש על מחיר מטרה", טוען ערן רולס, בעלים ויו"ר של מרכז הבנייה הישראלי. "ומחיר מטרה היא בשורה מעניינת במיוחד. יוג'ין קנדל אמר השבוע שיש כוונה להציע לקבלנים להיכנס למבצע רטרואקטיבית".

הבעיה עם מחיר מטרה היא שהשיווקים יתחילו לצאת לפועל ב–2015, וייקח עוד כמה חודשים ואפילו שנה עד שהדירות ייצאו לשיווק ועוד 3–4 שנים עד שייבנו. זה זמן המתנה ארוך ויקר.

"כל אחד צריך לעשות את החשבון שלו. מחיר המטרה עשוי להוריד 250–300 אלף שקל ממחיר הדירה - זה 1,500 שקל לחודש במשך 25 שנה - זה הרבה כסף".

האם החלפת הממשלה במארס, וכניסתו של שר חדש, אולי, למשרד הבינוי, לא מטילה ספק לגבי קיום מכרזי מחיר מטרה?

"אני למדתי מהמחאה של 2011 שכל הפוליטיקאים וראש הממשלה עושים בסוף את מה שהעם רוצה. אם העם ילך לקלפי בדרישה להוריד את האבן הכי כבדה שיושבת עליו - וזה מחירי הדירות - אני בטוח שנראה ממשלה מחויבת. לפני שבוע הועברו 6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון. 20 אלף משפחות יכלו לקבל הטבה של 300 אלף שקל.

מרינה וליאוניד קריב. לא מחכים יותרצילום: תומר אפלבאום

"יש פה הזדמנות היסטורית לקבל התחייבות מהפוליטיקאים הנבחרים להוריד את מחירי הדיור. אם 60% ממחיר דירה חדשה הולך למדינה דרך הקרקע, היטלי פיתוח ומסים — אם המדינה תרצה היא יכולה לחתוך בחצי את ההכנסות, ונראה ירידה במחירי הדיור. זה היעד: הורדה של 30% המחירי הדירות", אומר רולס.

כשהקבלנים מטיפים לרוכשי הדירות לקנות דירה, כי בתוך שנה המחירים יעלו, טוענים שהם אינטרסנטים - אבל התחזיות שלהם בינתיים התממשו, בניגוד להבטחות לירידת מחירים שמשמיעים הפוליטיקאים בחמש השנים האחרונות. ההתנהלות הלא החלטית של הממשלה עוזרת ליזמי הנדל"ן ולקבלנים - הם כבר לא צריכים לשכנע את הרוכשים שהמחירים ימשיכו לעלות.

צחי לוי, סמנכ"ל השיווק של גינדי החזקות, שהשתתפה ביריד: ״אנחנו משווקים ביריד מגוון פרויקטים כבר כמה שנים. השנה באמת היה משהו אחר, מספר חסר תקדים של מתעניינים. הופתענו במיוחד לראות את מספר המתעניינים בכפר יונה ובכרמי גת.

"ציפינו שהמחירים האטרקטיביים ימשכו את הרוכשים, אך המציאות בשטח עלתה על הציפיות. הרוכשים מספרים שהם מבינים שמחירי הדירות לא יירדו, הם לא מאמינים שמשהו ישתנה, ולכן החליטו לא לחכות.

"מספר האנשים שהיו היום ביריד מראה את הלך הרוח בציבור, ועד כמה הביקוש גדול ביחס להיצע. אין ספק שהציבור ירד מהגדר״.

"נותרו עם הצהרות ועם ידיים ריקות"

רז שרייבר, מנהל השיווק של חברת אלמוג כ.ד.א.י: "אנחנו שומעים כעס ואכזבה גדולה מהצרכנים. אנשים מגיעים ופוגשים מפח נפש אחד גדול. אנחנו בינתיים לא מעלים מחירים, אנחנו עוקבים אחרי השוק והביקושים".

אתם מתכוננים למחיר מטרה?

"אנחנו לומדים את הנושא ומחכים למכרז הראשון שיפורסם כדי ללמוד אותו. זה שוק אחר לגמרי עם התנהגות אחרת לגמרי - גם של הצרכנים וגם של הקבלנים. אני, כמו כל שאר הציבור, מחכה לראות מה יקרה בשוק ומתאכזב בכל פעם מחדש. מחיר מטרה מביא בשורה שונה, ובסוף היום גם החוק הזה תלוי בכמה מהר הוא ייצא לפועל - להוציא עכשיו היצע של דירות מתאים לשוק".

נשמע שהחברות נמצאות באותו בלבול שבו נמצאים הצרכנים.

"בוודאי. אנחנו מנסים לפעול בשוק עם כללים של כלכלה הגיונית, והממשלה, לפני שמונה חודשים, ניסתה לגרום לרוכשים לא לקנות דירות - אבל לא פתרה את הבעיות בשוק. הצרכנים חיכו ונשארו עם הצהרות, עם ידיים ריקות, ועם ממשלה שלא קיימת יותר. הממשלה הרי לא תיתן את הדין, אז הרוכשים ייקחו את זה על עצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker