נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים, דחה את עתירתם של מאות בעלי קרקעות באזור הגוש הגדול נגד החלטת בית משפט השלום מיולי 2013. ההחלטה אישרה שוב את ההסכם לפינוי שדה התעופה דב אשר נחתם בין משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ומנהלי הגוש הגדול מטעם בית המשפט, והגדיל את סך התשלום שבו יחויבו בעלי הקרקע במסגרת הפינוי.

הרכב של שלושה שופטים בראשות סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי, ד"ר קובי ורדי, הציע לצדדים פשרה אשר במסגרת יידחה הערעור לעת עתה, ומנגד - כל דרישת תשלום נוספת מצד המדינה אשר תביא את בעלי הקרקע לפנות לבית המשפט וזה ימצא את תביעתם מוצדקת, תביא לכך שגם 20 מיליון השקלים הנכללים בהסכם הנוכחי יוחזרו לידי בעלי הקרקע. 
בכך למעשה הציב בית המשפט מעין תמרור אזהרה בפני המדינה, שלא לבוא בדרישות תשלום נוספות כלפי בעלי הקרקע שאינן תואמות את ההסכם מ–2007.

על פי ההחלטה, שגובשה כפשרה בין הצדדים, כל ניסיון מצד המדינה לדרוש תשלומים נוספים מבעלי הקרקע, שאינם תואמים סיכומים קודמים, יפתח פתח להשבתם של הכספים הנוספים שבהם חויבו בעלי הקרקע לפי ההסכם.

התוכנית למתחם שדה דב בצפון תל אביב. הדמיה: אדריכל ארי כהן

ביוני 2013 חתמו מנהלי הגוש הגדול - שמונו על ידי בית המשפט לדאוג לאינטרסים של מאות בעלי קרקעות בשטח בן כ-500 דונם בצפון־מערב תל אביב - על הסכם מול משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל, לפיו המדינה מתחייבת ללוח זמנים מוגדר לפינוי, אולם בעלי הקרקע מגדילים את סך התשלום מצדם עבור הפינוי בכ–20 מיליון שקל. הסכם זה עורר את זעמם של רבים מבעלי הקרקע, שכן לטענתם, כבר ב–2007 נחתם הסכם מול המדינה המעניק לה מחצית מזכויותיהם בקרקע, בשווי מיליארדי שקלים, כחלק מהמהלך של פינוי השדה. המערערים סברו כי תוספת התשלום, שהיתה מקובלת על מרבית מנהלי הגוש, אינה לגיטימית, ופנו לבית המשפט על מנת שיבטל את החלטת הערכאה הנמוכה ויודיע כי ההסכם בטל.
"מצד אחד, טוב שהעניין נסגר סופית כך שהמדינה לא תוכל לדרוש עוד כסף בעתיד", אמרה עו"ד מרים דונין, המייצגת חלק מבעלי הקרקע בעתירה. "מצד שני, זו התנהלות לא ראויה של המדינה, כיוון שכבר קיבלה מחצית מהזכויות בשטח בתמורה לפינוי, והיא דורשת עוד כסף מבעלים פרטיים". עוד אמרה דונין כי היא מקווה שההחלטה תסייע לפינוי מהיר של המקום כפי שנקבע, כדי שניתן יהיה לנצל את זכויות הבנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker