שכונת תקומה בכפר סבא היא כמו שמה - קמה לתחייה

אחרי שהשכונה הירוקה במערב כפ"ס כבר הוקמה ברובה, החל קידומה של שורת פרויקטים להתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות בעיר

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

המודעות לכך שלא חסרות קרקעות לבנייה בישראל ולכך שקיימות הרבה קרקעות במרכזי הערים, שדורשות פרויקטים של התחדשות עירונית, גוברת והולכת. ואולם עדיין המדינה ממשיכה לחפש את הבנייה בשטחים פתוחים.

דוגמה לאלטרנטיבה נרשמה השבוע, כשראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, חתם על מסמכי תוכנית נרחבת להתחדשות עירונית במתחם תקומה במרכז כפר סבא, לקראת הפקדתם הקרובה בוועדה המחוזית. הרעיון: להפוך את השכונה הוותיקה לאזור מעורב של תעסוקה ומגורים, באמצעות הפיכת השכונה, שכיום מונה 294 דירות מיושנות, לשכונה בת 1,100 יחידות דיור, באמצעות תכנון מחודש ושורה של פרויקטי פינוי־בינוי.

הפרויקטים האלה מבוצעים כחלק מתנופת הבנייה הגדולה שעוברת על העיר בשנים האחרונות. אזור מערב העיר, המכונה "כפר סבא הירוקה", הוא הכיוון הבולט בהתפתחות העיר. עד כה הוקמו באזור כ–4,000 יחידות דיור, ובעתיד יתוספו להן עוד 1,000 דירות. בין 2008 ל-2013 מספר התושבים בעיר גדל ב–11% לכ-92 אלף איש, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), ואין פלא שבן חמו שוקד בימים אלה על הוספת מוסדות חינוך חדשים. לדבריו, חלק גדול מהתושבים החדשים הם זוגות צעירים.

אלה האחרונים מנצלים את העובדה שמחירי הדירות בכפר סבא עדיין נחשבים נוחים יחסית לשכנותיה, ובמיוחד רעננה ורמת השרון, ולכן הם בוחרים לעבור לכפר סבא. ואולם בן חמו לא מסתפק בשכונה הירוקה, אלא מעוניין לעדכן גם את יתר חלקי העיר, ובראש וראשונה את השכונות הוותיקות.

שכונת תקומה בכפר סבאצילום: אייל טואג

שכונה תקומה, כפי שמתאר אותה ראש העיר, היא שכונה ייחודית מכל הבחינות. ראשית, היא הוקמה במיוחד לקליטת ניצולי שואה בעיר בתחילת שנות ה–60. ברוח הבנייה באותה תקופה, מרבית הבניינים שנבנו בה הם בנייני "רכבת" בני שלוש־ארבע קומות, שכוללים דירות קטנות. בחלוף 50 שנה, האזור התיישן מאוד, כמו שכונות מקבילות במדינה, וכפי שבן חמו מתאר, "הבתים רעועים ואי־אפשר לעשות עליהם תמ"א 38. רוח קלה - ונופל שם טיח". נוסף על כך, התכנון במקום התיישן אף הוא, והמתחם המסחרי הקטן שנמצא בשכונה אינו תואם עוד את הדרישות של שנות ה–2000.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גיאוגרפית, השכונה ייחודית מבחינה זו שניתן להגדיר אותה גם כשכונת מרכז עיר וגם כשכונת קצה. זאת, משום שמצד אחד היא נמצאת לצד הציר המרכזי של העיר, רחוב ויצמן, ומצד שני היא ליד בית העלמין העירוני, ולא רחוק מהגבול המוניציפלי עם הוד השרון, סמוך לכביש הרוחב 531.

לאור זאת העירייה קידמה, יחד עם החברה היזמית עינב של היזם אבי כץ, תוכנית לשינוי מהפכני בשכונה ולהבאתה למצב של שכונה שתתאים לימינו. על שטח כולל של 89 דונם עוצבה תוכנית חדשה של האדריכלית קיקה ברא"ז להריסת המבנים הקיימים ולהקמת 15 מבנים חדשים, רובם רבי־קומות של עשר קומות וחלקם יגיעו אף ל-13 קומות. המבנים הגבוהים יוקמו במגרשים הסמוכים לבית העלמין ולרחוב ויצמן.

כדי שהתוכנית תהיה כלכלית, העירייה הקצתה לאורך רחוב רופין שטחים שבמקור היו מיועדים למבני ציבור, שיעברו הסבה למגורים. במקביל יורחבו הרחובות בסביבה ולאורך רחוב ויצמן בשטח של כ-2,000 מ"ר.

התמ"ע של כפר סבא 
בשלבי תכנון מתקדמים

בעירייה רואים בתקומה את השכונה הראשונה בתור להתחדשות. ממלאת מקום אדריכלית העיר, ענת צ'רבינסקי, מסבירה כי "כחלק מראייה כוללת אודות התחדשות מרכזה הוותיק של העיר, אנו רואים חשיבות גדולה לפרויקטים כמעין זה, המהווים מנוף להתחדשות עירונית רחבת היקף. כולנו תקווה כי בעתיד הקרוב שכונות ותיקות נוספות יעברו תהליכי התחדשות ייחודיים, וזאת במטרה לשפר את איכות חיי התושבים, לתרום להגעתה של אוכלוסייה חדשה ומגוונת ולפתח את המרחב הציבורי בקני המידה השונים".

ואכן, בן חמו רואה בתוכנית הזו חלק מהתוכנית האסטרטגית ארוכת הטווח של העירייה לתכנן את העיר לעוד 40 שנה. שיא התהליך יהיה תוכנית המתאר העירונית (תמ"ע), הנמצאת בימים אלה בשלבים מתקדמים של תכנון.

בימים אלה עובדת העירייה על תכנון התחדשות עירונית בשכונת אלי כהן הסמוכה, שבה אופי הבנייה דומה אך צפוף הרבה יותר, וגם שם יוקצו שטחים שמיועדים למבני ציבור לצורך בנייה למגורים, ותבוצע "הצרחה" בין שטחי מגורים לשטחי מבני ציבור, כדי שהתכנון יהיה יעיל ובעל היתכנות כלכלית טובה. גם בשכונות כיסופים, יוספטל ועלייה בעיר נבחנות תוכניות להתחדשות עירונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker