רז סמולסקי

"זה כמו ניסיון כושל להביא ילד לעולם", מתאר אייל מרי את תחושותיו הקשות כשהבין שחוק מע"מ 0% לא יעבור. "החוק הזה נתן תקווה, ובנינו עליה. ממש האמנתי שהחוק יעבור, ועקבתי כל יום לראות אם הוא מתקדם"

אייל מרי, 34, הוא בעל מונית. אשתו זוהר, 36, מוכרת בחנות תכשיטים בנתניה. יש להם תינוקת בת שנה וחצי ומזה שנתיים הם מחפשים לקנות דירה במרכז נתניה. "המחירים גבוהים מאוד וצריך הון עצמי מאוד גבוה שאנחנו לא מצליחים להשיג. כשלפיד העלה את חוק מע"מ 0% התחלנו לראות את האור בקצה המנהרה. זה הוזיל את הדירה שרצינו בכ–250 אלף שקל, זה בערך שיפור של 200 אלף שקל בהון העצמי".

מרי מסביר כי חשב שחוק מע"מ 0% יעבור כי הוא "זה ה'בייבי' של לפיד, וחשבתי שהוא ילך עם זה עד הסוף. ללא ספק האמנתי שהחוק יעבור ואמרתי שברגע שהוא ייכנס לתוקף אני מתאבד על הדירה".

לדבריו, "זה כמו חלום שהתנפץ. נכנסנו למועקה ונמשיך לשכור את הדירה שאנחנו שוכרים בנתניה. אין לנו תוכניות אחרות. זה עצוב, זה כואב וקשה להגיד שאני לא יכול לקנות דירה. המחירים בשמיים ולצעירים מאוד קשה. שנינו עובדים ומתפרנסים בסדר גמור, אבל יחד עם יוקר המחיה זה בלתי אפשרי לחסוך כסף. לזוג צעיר בלי עזרה גדולה משני הצדדים של ההורים אין יכולת לקנות דירה".

יריד נדל"ן בגני התערוכהצילום: ניר קידר

מרי ממשיך להאמין שמחירי הדירות יירדו בסופו של דבר. "חייב לקרות משהו", הוא אומר. "זה לא הגיוני שמחירים כל כך גבוהים יישארו ככה. הממשלה חייבת לעזור ולעשות משהו דחוף. אני מקווה שיהיה שינוי במדינה. אני מאוכזב כי בחרתי בביבי, וחוץ מעניין הביטחון שהוא בסדר, בכל השאר אני מאוכזב ממנו, אם זה רווחה או עזרה לצעירים. בבחירות הבאות לא נראה לי שאני אצביע לו שוב".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"היינו כבר צריכים לקנות ולא לחכות"

גם חננאל מבית דגן מאוכזב מהפעילות העקרה של הממשלה הנוכחית בשוק הדיור. חננאל ואשתו טליה הם זוג בסוף שנות ה–20 לחייהם ללא ילדים, הגרים בשכירות. "התחתנו לפני שנתיים ולא קנינו דירה 'תודות' לממשלה. ציפינו, אולי בתמימות, לישועה, אבל נוכחנו כמו כל הציבור שהכל דיבורים ואין מעשים. לא קנינו דירה כי בכל פעם היו עוד יוזמות שונות של הממשלה, שאף אחת מהן לא יצאה לפועל. השפן של מע"מ 0% - זו היתה עוד הפתעה מבית היוצר של לפיד, ונוכחנו לדעת שהכל בלוף אחד גדול".

חננאל וטליה היו בספק אם חוק מע"מ 0% יעבור, אבל היתה תחושה שגם אם יש סיכוי קטן עדיף לחכות. "חיכנו כי חשבנו שאם החוק יעבור ננסה לרכוש דירה חדשה מקבלן. לא האמנו שזה ישנה את השוק בטווח הארוך, אבל בתור זוג צעיר חשבנו לנצל את זה".

מאז הצהיר לפיד במארס על כוונתו לחוקק את החוק, הוא עבר הרבה תהפוכות ועיכובים. כל עיכוב הוריד את הסיכוי של החוק לעבור. במושב החורף הוא לא אושר והובטח כי הוא יאושר עם שובה של הכנסת בספטמבר, ולאחר מכן נדחה המועד לנובמבר. השבוע, עם ההכרזה על הבחירות, התחוור למחפשי הדירות כי הוא לא יאושר.

יריד נדל"ן בגני התערוכהצילום: ניר קידר

"חיכינו לספטמבר, כי לפיד אמר שהוא יעביר את החוק בספטמבר וזה לא עבר - ואז כבר הבנו לאן נושבות הרוחות. החלטנו שאנחנו לא מקשיבים לאף אחד והתחלנו לחפש דירה בראש העין. כיום אנחנו כבר נמצאים במשא ומתן לרכישת דירת יד שנייה, ובדיעבד היינו כבר צריכים לקנות דירה ולא לחכות".

בבחירות הבאות חננאל מתכנן להצביע למפלגה החדשה של משה כחלון ולהיות פעיל במסע הבחירות שלו.

"משחקי אגו יותר חשובים מהעם"

הכעס של דודי קונטנטה מופנה בעיקר לנתניהו. לדבריו, "לפיד רצה את החוק, הוא לא זה שהפיל את זה בסוף. משחקי האגו יותר חשובים מהעם. אני גם לא מבין את זה מבחינה כלכלית, החוק יעלה לנו בערך כמו סיבוב בחירות נוסף, אז בשביל מה?"

קונטנטה, 31, גר בשכירות עם אשתו בראשון לציון. שניהם עובדים זמניים, הוא בחברת החשמל ואשתו בבנק לאומי. הם נשואים שלוש שנים. לפני שנה וחצי השניים התחילו לחפש דירה, וכבר התקדמו במשא ומתן לרכישה בראשון לציון. "אז צף הרעיון של מע"מ 0% אז החלטנו לחכות. החוזה אז היה 1.17 מיליון שקל, וכיום דירות דומות למה שרצינו עולות 1.3–1.35 מיליון שקל".

קונטנטה היה בטוח שחוק מע"מ 0% יעבור. הוא חיפש ומצא דירה חדשה בבאר יעקב יחד עם חבר נוסף שלו וביקר באתר בנייה. "אני מהטמבלים הכי גדולים, אלה שהאמינו שהחוק יעבור", הוא אומר. הוא המשיך להאמין גם אחרי שהחוק נדחה והתעכב בוועדת הכספים ובמסדרונות הפוליטיקה. "זה הימור של 250 אלף שקל, לא מוותרים על זה בגלל הספק כי זה מאוד משמעותי", אומר קונטנטה, "אז אמרתי לעצמי שאם חיכיתי עד עכשיו אני אמשיך לחכות עוד קצת".

"האמת, אני מצטער שאפילו עשיתי צבא. לאנשים צעירים אני אומר שחבל על השלוש שנים וצריך לעבוד ולהרוויח כסף", הוא מוסיף. "לדור הצעיר אני אומר שידאג רק לעצמו, שיחשוב לפני שהוא עושה צבא ומשלם מסים. הצבעתי לביבי בעבר, אבל כיום אני מעדיף כבר את חנין זועבי".

למה הכעס כל כך גדול?

"כי עכשיו אני לא יכול לקנות בית ואין לי תוכניות לעתיד. אנשי מכירות באתרי מכירות צוחקים עלינו בפנים, אומרים שהמחירים עלו ב–150 אלף שקל. כל השוק קפץ. כיום אני במצב הכי קשה, אבל אני בטוח שליאיר ואבנר יש דירה".

"היה לנו חשוב 
להיכנס למשחק"

בשנה האחרונה היו גם רוכשים שלא הקשיבו לשרים והחליטו לקנות דירה בניגוד למגמת ההמתנה. א' ואשתו הם זוג נשוי בשנות ה–30 לחייהם עם ילדה, שמתגוררים בשכירות בתל אביב. "במארס בשנה שעברה חיפשנו דירה ומתוך בלבול הגענו לחברת ייעוץ נדל"ן נבון, ואז גם התחיל הדיבור על מע"מ 0% ושקלנו לחכות. נדל"ן נבון הציגו לנו תסריטים אפשריים גם כאלה במקרה שהחוק יעבור, אבל הם המליצו לנו לא לחכות לזה. החוק היה מפתה והתלבטנו, אבל בסוף החלטנו לקנות דירה שהיא ראשונה, אבל רכשנו אותה להשקעה ואנחנו ממשיכים לגור בשכירות. היה לנו חשוב מאוד להיכנס למשחק, זה אומר לא לחכות מהצד בזמן שמחירי הדירות עולים ולהיות בתוך השוק".

א' לא פיקפק ברצינות של לפיד, אבל בגלל שתיכנן לקנות דירה להשקעה והיה חשוב לו להשכיר אותה מיד עם הרכישה, הוא פנה לשוק היד שנייה, שכן את הדירות החדשות מהקבלנים מקבלים כמה חודשים לפחות לאחר הקנייה. דירות יד שנייה אינן נכללות בחוק.

איך היית מרגיש אם החוק היה עובר?

"לא הייתי אוכל את הכובע, כי אופי הקנייה שלנו התאימה לנו וזה לא שמחלקים דירות בחינם. בחיים מקבלים החלטה וצריך להיות שלמים אתה. כיום אני לא שמח לאיד, אבל זה משפר את ההרגשה שלנו שפעלנו נכון".

"זה נזק אדיר"

לדברי עו"ד נדב בריח, סמנכ"ל חברת השיווק נווה העיר, "הקהל שעמד בקריטריון זה אנשים צעירים שקונים דירה ראשונה, אנשים שמגייסים את כל המשאבים שלהם ולכל 10,000 שקל זה משמעותי עבורם. יש אנשים שאומרים לי שלפני שמונה חודשים הם יכלו לקנות דירה ובמחירים של היום לא יכולים לקנות ארבעה חדרים במקום חמישה חדרים. אפילו עלייה של 4% על דירה שערכה 1.3 מיליון שקל - זה עלייה של 50–60 אלף שקל.

"אנשים מבולבלים ומיואשים. מי שהמתין עד היום גילה הרבה מאוד סבלנות, אנשים עברו את פגרת הקיץ, את ספטמבר וכל התקופה הזאת המשיכו לגור בשכירות. גם המחיר עלה בכמה אחוזים וגם שילמו שכר דירה קרוב לשנה, שהם לא היו צריכים לשלם אותו. הם בנו על ההטבה הזאת וגם זה בסוף לא קרה".

בריח מספר על לקוח שהתעניין בדירת ארבעה חדרים בשכונת כרמים במודיעין. הדירה עלתה בזמנו קצת פחות מ–1.4 מיליון שקל, וכיום המחיר קרוב ל–1.5 מיליון שקל. "אבל האבסורד הגדול יותר הוא, שבזמנו היתה לו דירה לאכלוס מיידי ועכשיו הוא יצטרך לחכות שנתיים וחצי להשלמת הבנייה", הוא אומר. "אז הוא צריך לשלם שכר דירה שנתיים וחצי ויש גם הצמדה למדד של התשלומים על הדירה, ועוד 100 אלף שקל במחיר הדירה. זה נזק אדיר. היו אנשים שהאמינו באמת ובתמים להצהרות הממשלה. נתנו לאנשים את התחושה שהם צריכים לחכות ובסופו של דבר יצרו להם נזק כלכלי ישיר.

"הכוונה טוב אם הממשלה אחראית. הפצירו באנשים לא לקנות דירה. בשנה האחרונה, גם מנכ"ל משרד הבינוי ושר הבינוי ושר האוצר, כולם הבטיחו לאנשים שהמחירים יירדו - וזה חוסר אחריות. עשו לצעירים נזק. אפשר להצהיר הצהרות, אבל לא כשהמרחק מהמימוש כל כך גדול".

שחר ורנר , מבעלי נדל"ן נבון - פתרונות כלכליים ברכישת נדל"ן, מסביר מדוע היו לקוחות שהוא המליץ להם לקנות דירה לאורך תקופת הדגירה על החוק. "יש לנו הרבה לקוחות שיש להם הון עצמי של 300–600 אלף שקל, שחיים במרכז בשכירות ורוצים להמשיך לגור שם, אבל בסכום שיש להם הם לא יכולים לקנות דירה" הוא אומר. "הצענו להם לקנות דירה ולהשכיר אותה ולהמשיך לגור בשכירות.

"אותו זוג עם 500 אלף שקל יכול לקנות דירה חדשה בראש העין במע"מ 0%, אבל להשקעה יש אופציות יותר מוצלחות. אם הם היו רוצים לגור שם, הייתי ממליץ להם לחכות למע"מ 0%, אבל מאחר ומדובר בדירות להשקעה, לא היתה סיבה לחכות. עדיף לקנות דירת יד שנייה ולא מקבלנים.

"היה לי זוג שגר בדימונה והתלבט לגבי רכישת דירה למגורים בעיר ואמרתי לו לחכות להנחה. אמרתי לו שאולי זה לא יהיה הנחה של 18%, אולי זה יהיה 7%, כי מחירי הדירות עולים, אבל יש סיכוי שהחוק יעבור, גם אם זה יתעכב, הוא ייהנה מאיזושהי הנחה".

לדברי נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת האחים דוניץ, "נפילת הממשלה מבטלת סופית את חוק מע"מ 0% ולראשונה ממארס, משב רוח רענן הגיע לענף הנדל"ן. כשהממשלה לא מפריחה בלוני ניסוי באוויר, השוק יכול לחזור ולתפקד. השאלה הגדולה היא מה יעלה בגורלן של תוכניות הממשלה שלא הגיעו לישורת האחרונה כמו הסכמי הגג, דיור להשכרה וכמובן מחיר מטרה. גם אם התוכניות האלה יוקפאו, אני רוצה להאמין שעד הבחירות, משרד השיכון יוציא לפועל מכרזים שנדחו בחודשים האחרונים ולא יאפשר למלאי הדירות לרדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker