בגלל איחור במינוי יו"ר לוועדות ערר מרכזיות: מאות תוכניות בנייה מעוכבות

אף שמשרדי המשפטים והפנים ידעו מראש על סיום הקדנציה של היו"רים בוועדות הערר במחוזות תל אביב והמרכז, הם עדיין לא חתמו על הסכמים להעסקת יו"רים חדשים ■ משרד הפנים: בתל אביב המועמד הנבחר הסיר מועמדותו, ובמרכז הליך המינוי קרוב לסיום

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

 למרות המאמצים הרבים שמשקיעה הממשלה בהגדלת היצע הדירות, לפחות ברמת ההצהרות - בין היתר באמצעות ייעול מערכת התכנון - בפועל מתגלה פעם אחר פעם כי אחד הגורמים העיקריים לסרבולה ולאטיותה של מערכת התכנון הוא הממשלה עצמה, המשתהה במינויים של בעלי תפקידים מרכזיים במערכת.

זה כחודש מתעכב מינויים של יושבי ראש חדשים לוועדות הערר המחוזיות של שני המחוזות בעלי רמת הביקוש הגבוהה ביותר לדיור - תל אביב ומרכז. בשל כך נגרמים עיכובים באישורן של מאות תוכניות בנייה.

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמורצילום: אוליבייה פיטוסי

שני יושבי הראש האחרונים שכיהנו בוועדות הערר — עו"ד מיכה גדרון במחוז תל אביב ועו"ד מיכל גלקין־גולן במחוז מרכז — סיימו את תפקידם בסוף אוקטובר. אף שדבר פרישתם היה ידוע זמן רב מראש, שני המשרדים האמונים על מינוי המחליפים – משרדי הפנים והמשפטים — עדיין לא הצליחו להביא למינויים של מחליפים. כתוצאה מכך, ועדות הערר אינן מתכנסות, ופעילותן משותקת למעשה.

מי שחשים את הפגיעה על בשרם הם כמובן יזמים שתוכניותיהם מעוכבות, אך גם אזרחים מהשורה — למשל מי שמצויים בהליכי תמ"א 38.

לפני כמה שבועות פנה עו"ד בצלאל גרוס לעו"ד אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים, וקבל על כך שערר שהגישה מרשתו להריסת בית ובנייה מחדש ברמת השרון עדיין לא נדון, אף שהוגש במאי. מפנייתו של גרוס עולה כי דיון ראשון נקבע לאוגוסט, ולאור בקשה של נציג עיריית רמת השרון, נדחה ל–3 בנובמבר. "ארבעה ימים בלבד לפני מועד הדיון הודיעה לי מזכירת ועדת הערר כי הדיון יידחה ללא מועד, היות שמינוי יו"ר הוועדה מסתיים היום, ועדיין לא מונה יו"ר חלופי לשמיעת העררים", קבל. "מיותר לציין את החשיבות בקיום דיונים מהירים בעררים התלויים ועומדים כמו גם המוגשים מדי יום, הן למימוש זכות הבנייה של הנוגעים בדבר והן לזירוז התחלות הבנייה במדינה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
שוקי אמרני, מנכ"ל משרד הפניםצילום: מיכל פתאל

אלפי דירות מעוכבות

לדברי עו"ד ענת בירן, שבעבר כיהנה כיו"ר ועדת הערר במחוז תל אביב, "העיכוב במינוי יושבי ראש לועדות הערר של מחוז מרכז ומחוז תל אביב – הוועדות העסוקות ביותר בישראל, גורם לעיכוב במתן היתרי בנייה לאלפי דירות בכל אזור המרכז. כיום כמעט כל היתר בנייה מלווה בהגשת ערר על ידי מתנגדים. לעתים מדובר בהתנגדויות קנטרניות שכל מטרתן היא עיכוב הפרויקט".

עוד מציינת בירן כי "יושבי הראש של ועדות הערר ממונים לתקופה ידועה מראש, לכן לא ברור מדוע במשרד הפנים לא מצליחים לאייש את הועדות בזמן וגורמים לכל הענף המתנה מיותרת, אובדן זמן והוצאות מימון גבוהות ומיותרות".

העיכובים בבחירת מחליפים לראשי ועדות אינם חדשים, וגם בעבר נרשמו תקלות דומות. "לאורך השנים אנחנו עדים לתופעה חוזרת של תקופות ארוכות שבהן שלא ממנים יושבי ראש לוועדות למרות שמועד סיום התפקיד ידוע מראש, אמר עו"ד צבי שוב. "נכון להיום ועדות הערר לתכנון בתל אביב ובמרכז אינן מאוישות וגם בוועדת ערר לענייני פיצויים והיטלי השבחה במחוז מרכז (ועדה הפועלת במקביל לועדות הערר לתכנון ולבנייה; נ"ב) צפויה היו"ר לסיים תפקידה בקרוב, ועדיין לא מונה מחליף.

"כשכבר נכנס יו"ר ועדה לתפקיד, תקופת החפיפה היא ארוכה, והמשמעות היא עיכוב מיותר בטיפול בתיקים, הגורם נזקים כבדים ליזמים, לבעלי קרקעות שממתינים לפיצויים או החזר היטלי השבחה, ובסופו של יום גם לרוכשי הדירות שמשלמים את מחיר העיכובים בבניית הפרויקטים".

ממשרד הפנים נמסר: "ועדת האיתור, שכללה את נציגי משרד הפנים ומשרד המשפטים, המליצה על מועמד למינוי לתפקיד יו"ר ועדת הערר במחוז תל אביב במקום עו"ד גדרון. שר הפנים קיבל את המלצת ועדת האיתור ופנה לשרת המשפטים כדי להשלים כנדרש את המינוי. לצערנו, המועמד שנבחר הודיע כי משיקולים אישיים, הוא מבקש להסיר את מועמדותו. לאור זאת נדרשה ועדת האיתור לשוב ולבחון את המועמדים ולגבש המלצתה מחדש. בימים אלה העבירה ועדת האיתור המלצה חדשה למינוי יושב ראש".

לגבי עיכוב המינוי של יו"ר ועדת ערר במחוז מרכז נמסר כי "ועדת האיתור המליצה על מועמד, ובימים אלה הוא מצוי בשלבי חתימה על הסכם ניגוד עניינים. אני מקווים כי המינוי יאושר בימים הקרובים. ועדת האיתור לצורך בחירת יושבי ראש ועדות הערר, החלה את פעולתה בחודש יוני 2014, ומשרד המשפטים הינו שותף להליכי איתור מורכבים אלה.

לעניין מחוז ת"א: בסוף תהליך האיתור הומלץ אחד המועמדים לתפקיד -  המלצה שהתקבלה ע"י שר הפנים הקודם. דא עקא, כי לאחר שנמסר למועמד על בחירתו, ולאחר שביקש שהות לבחינת דרכו, הודיע המועמד כי לא יקבל את התפקיד. משכך, נדרשה ועדת האיתור לבחירה נוספת, אשר התקבלה בימים אלה, והיא מעבירה את המלצתה לשר הפנים, ולאחר מכן לשרת המשפטים, לאישור ההמלצה.

לעניין מחוז מרכז: הליך האיתור טרם הושלם. לאחר ההמלצה של ועדת האיתור הוחל בביצוע פעולות מקצועיות הנדרשות להשלמת הליך המינוי שצפויות להסתיים בימים הקרובים. משרד הפנים ומשרד המשפטים עובדים, בנושא זה, כמו ברבים אחרים, בשיתוף פעולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker