ועדת הסופרטנקר אישרה תכניות ללא דיור בר השגה - ובית המשפט פסל אותן

שתי תכניות המתאר אושרו בוועדה בירושלים במהלך 2013 ■ האחת להקמת 460 דירות מדרום לשכונת גבעת משואה שכונתה "תכנית מורדות משואה" ■ השנייה ל-397 דירות, בסמוך לשעונת מלחה שמכונה "תכנית מורדות מלחה"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בית המשפט המחוזי בירושלים פסל שתי תכניות וד"ל (ועדות לדיור לאומי - ה"סופרטאנקר" מיוזמתו של נתניהו) ל-857 דירות בירושלים, שלא כללו הקצאת דירות בר השגה, וזאת למרות שחוק הווד"לים קובע שעל הוועדות לעשות זאת.

מדובר בשתי תכניות מתאר מקומיות שאושרו בוועדה בירושלים במהלך 2013, האחת להקמת 460 דירות מדרום לשכונת גבעת משואה, שכונתה "תכנית מורדות משואה",  והשנייה ל-397 דירות, בסמוך לשעונת מלחה, שמכונה "תכנית מורדות מלחה".

האגודה לזכויות האזרח, עמותת המתכננים "במקום", האגודה לצדק חלוקתי"איתך", משפטניות למען צדק חברתי, ועד פעולה בגבעת משואה ועמותת "תנו לחיות לחיות" עתרו נגד התכניות בטענה, כי הן התקבלו שלא כדין וחורגות ממתחם הסבירות. בין היתר נטען, כי בחוק הוד"ל נאמר כי "תכנית לדיור לאומי תכלול הוראות להסדרת מבני ציבור, השטחים הציבוריים הפתוחים, החניה, התשתיות... וכן הוראות לעניין גודלן של יחידות הדיור והיחס בין דירות קטנות ודירות גדולות בתחומה, ויכול שייקבע בה כי בניין כולו או חלקו, ייעוד להשכרה... וכן יכול שייקבע בה ייעוד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה".

בסוף השנה שעברה נכנס לתוקף תיקון לחוק, שקבע כי בתכניות וד"ל יוקצו 25% מיחידות הדיור לדירות קטנות, דיור המיועד להשכרה או דיור להשכרה בהישג יד, ואולם התכניות הירושלמיות אושרו לפי נוסח החוק הקודם.

בנייה בירושליםצילום: אי־פי

בעקבות כ-1,000 התנגדויות לתכנית מורדות מלחה, קבעה הווד"ל בירושלים, כי 20% מהדירות שיוקמו בשכונה החדשה יהיו דירות קטנות בשטח של עד 80 מ"ר, כולל ממ"ד, ואילו יתרת הדירות יהיו בשטח של עד 120 מ"ר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לתכנית מורדות משואה הוגשו 1,100 התנגדויות, שבהן נטען גם כן, כי התכנית אינה נותנת כל מענה לדיור בהישג יד. כמו כן נטען, כי התכנית עלולה לפגוע בחיות בגן החיות התנ"כי, עקב קירבתה לגן.

וד"ל קבעה, כי לפחות 20% מהדירות שבתכנית יהיו בשטח של עד 80 מ"ר ו-20%  מהדירות ייועדו לשהכרה לתקופה של 15 שנים, כאשר מחצית מהן יהיו דירות קטנות.

השופט ארנון דראל קבע, כי הדיון בשתי התכניות יוחזר לווד"ל לצורך בדיקה מעמיקה יותר של קביעת ייעוד חלק מהדירות לדיור בהישג יד להשכרה. זאת, משום שבין היתר הוועדה הוקמה להגשמת מטרה חברתית-לאומית – צמצום עלויות הדיור ובניית דירות זולות יותר, לתת מענה למצוקה של זוגות צעירים ונעדרי פתרונות דיור.

"היה על הוועדה לשקול בכובד ראש בטרם קבלת החלטה את שלוש הדרכים שמציע החוק להגשמתה של המטרה האמורה – דירות קטנות, דירות להשכרה ודיור בהישג יד להשכרה", כתב בפסק הדין, והסביר, כי דירות קטנות ודירות להשכרה אינן מפוקחות במחיריהן. זאת בעוד שגם בוועדה הודו, כי מחירי הדירות בשכונות לא יהיה זול.

לאור זאת קיבל בית המשפט את העתירה מבחינת המחסור בדיור בר השגה בשכונות, והשיב את התכניות לדיון מחודש בוועדה. כמו כן קיבל את העתירה, שנגעה לפגיעה אפשרית בחיות בגן החיות, והטיל על הוועדה לדון גם בהשכלת הפרוייקט על גן החיות ועל בעלי החיים בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker