הצעת החוק לשכירות הוגנת: שכר הדירה יעלה רק ב-2% במשך 3 שנים

החוק קובע גם כי יגובשו תנאים מינימליים לדירה הראויה למגורים ■ מחיר השכירות הבסיסי ייקבע באופן חופשי בין שוכר למשכיר ■ המשכיר רשאי יהיה להשכיר את הדירה לשנה ואז להחליף שוכר - אך מחיר השכירות לשוכר החדש לא יעלה ביותר מ-2%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צעד ראשון בדרך לחקיקה שתגביל את העלאת שכר הדירה: משרדי האוצר והמשפטים הכינו תזכיר חוק  השכירות ההוגנת במסגרתו תוסדר ותפקח מערכת היחסים שבין בעלי הדירות והשוכרים במטרה לשפר את המעמד של השוכרים.

השרים יאיר לפיד וציפי לבני, עם ראשי הערים, רון חולדאי מתל אביב, ישראל זינגר מרמת גן, צביקה גנדלמן מחדרה ויו"ר התאחדות הסטודנטים, גלעד ארדיטי הציגו היום (ה') בבית הצעירים של עיריית תל אביב את תזכיר החוק שהבשורה שלו עבור השוכרים – הסדרת דמי השכירות -  במשך שלוש שנים ניתן יהיה להעלות את שכר הדירה ב-2% בלבד. הגבלה זו חלה גם אם הדיירים יתחלפו במהלך שלוש השנים.

כלומר, בעל הדירה לא יוכל לפנות שוכרים כדי להעלות את דמי השכירות. הגבלה זו תהיה בהוראת שעה עד 2020. בעל דירה שהעלה את שכר הדירה יסתכן בעונש כספי של 2,000 שקל. חידוש נוסף בחוק הוא מרשם השכירויות – מסד נתונים שיאפשר את אכיפת החוק ובו נתונים של מחירי השכירות.

בנוסף מגדיר החוק מהי דירה ראויה למגורים- דירה שגודלה לכל הפחות 26 מ"ר, וכוללת חלל מגורים, מטבח, חדר שירותים ורצה ויש בה מים זורמים ומים חמים, פתחי אוורור. החוק מתייחס לערבות הבנקאית אותה קובע בעל הדירה ותקבע תקרה מקסימלית לגובה הביטחונות שהוא יוכל לדרוש – בשיעור של שליש מדמי השכירות ולא יותר משישה חודשי שכירות. בנוסף תהיה קביעה אילו תשלומים יכול בעל הדירה לדרוש מהשוכר שהם דמי שכירות, מיסים, צריכה של שירותים שוטפים ולתשלומי ועד בית. כל ההוצאות הנוגעות לשדרוג מערכות או מתקנים המשרתים את הדירה לא יחולו על השכור.

יאיר לפיד וציפי לבניצילום: עופר וקנין

חוק השכירות ההוגנת נולד בשטח, לא במחאת האוהלים ברוטשילד, אבל מהשטח. לפני שנה וחצי ביולי 2013, פתחה לילך רובין, שוכרת דירה פגועה מתל אביב, קבוצת פייסבוק בשם ועד שוכרי הדירות שהיום מניין החברים בה הוא 13 אלף. שם נרקם הרעיון לייצר הסדרה של שוק השכירות שהתגלגל לבית הצעירים של עיריית תל אביב. שם עשו את עבודת המחקר למדינות אחרונות ב-OECD והתברר כי ישראל נמצאת במקום אחד לפני האחרון בהתערבות שלה בשוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רובין שמחה ומברכת על חוק אבל טוענת כי מדובר בפלסטר ולא בתרופה. "החוק לא יפתור את הבעיות כל כך מהר. אנחנו, אלפי שוכרים גיבנו וחתמנו על אמנת השוכרים. זה מסמך שכולל את הדרישות והצרכים של שוכרי דירות ומציף את המציאות בשטח. אני רוצה שחברי הכנסת יתייחסו לזה כי אלו הבעיות שצריך לפתור אותם".

לדעתה של רובין צריך להכניס לחוק מחירון של שכר דירה "שהפיקוח לא יהיה רק על העלייה, אלא תהיה גם בלימה של שכר הדירה".

זה לא צעד רחוק מדי?

"כשעושים הסדרה צריך לקבוע את הערך של הדירה. זו עוד התערבות אבל זו התרופה האמיתית לפתרון כולל. לא עוד פלסטר. זו הקשבה לציבור שגר בשכירות".

מה את עונה לאלה שטוענים שהחוק מתערב בשוק החופשי ובקניין פרטי של אנשים?

"בעלי דירות צריכים לקחת אחריות. החוק נוצר בגלל מצב שהם יצרו. נתנו להם שוק חופשי והם היו תעבי בצע. להעלות את שכר הדירה ב-2% בלבד זו לא דרישה מופרכות. כשמישהו מרשה לעצמו להעלות את שכר הדירה ב-10% או 20%, לפעמים גם ביום החתימה על החוזה, שלא יתפלא שיש הסדרה. בעלי הדירות הם הסיבה שהתנענו את המהלך. אם הם היו הוגנים והגיוניים החוק הזה לא היה קורה ולא היה צורך בו. אני גרתי בתל אביב 14 שנה. פעם חוזה השכירות היה סטנדרטי, לא היו ערבויות בנקאיות של 100 אלף שקל, היינו מוציאים שטר חוב בדואר במחיר שקל".

"מי שטרח בשבת אוכלים לו בשבת"

מן הצד השני עומד בני כהן  יועץ אסטרטגי, ושותף במשרד רימון-כהן-שינקמן ושות', שגם הוא פתח עמוד פייסבוק בשם מחאת בעלי דירות הפנסיה. "אני פגוע כי שכר הדירה הוא הפנסיה שלי, כי אני השקעתי את הכסף בדירה ולא בקרן פנסיה כי ידעתי שבקרן פנסיה מישהו עלול לחתוך קופון ובגיל מבוגר הבורסה תרד ואז לא תישאר לי פנסיה. אני קניתי נכס, שהוא קניין שלי בטאבו והכוונה היתה שהפנסיה שלי תשולם משכר הדירה כמו כל פנסיה אחרת".

"מחירי הדירות עלו וגם מחירי השכירות כתוצאה מהחלטות של הממשלה. אני לא גרמתי לזה אבל הממשלה במקום לפתור את הבעיה הפנתה את הבעיה אליי. בשוק הסלולר המדינה פתחה את השוק לתחרות ומחירי הסלולר ירדו. בשוק הדיור הממשלה היתה אמורה לייצר היצע גדול של השכרה והמחירים היו נורמאלים – על זה אין לי תלונה".

לדבריו של כהן המדינה במהלך הזה מחזירה את חוק הגנת הדייר, חוק שפעל לטובת שוכרי הדירות באופן קיצוני. "גם חוק הגנת הדייר היה בזמנו מאוד סוציאליסטי, אבל במהלך השנים פוליטיקאים יצרו סיטואציה ששכר הדירה הפך לבדיחה, מרכזי הערים הגדולות התחילו לקרוס כי בעלי הבית לא השקיעו בדירות. ורק בשנות ה-70', החוק נגמר והתחילה פריחה".

מה התשובה לטענה שבעלי הדירות הם אלה שגרמו לזה, עם ההשתללות של שכר הדירה והתנאים הקשים של חוזי השכירות? "למה בעלי הדירות יכלו לעשות את מה שעשו? כי אין היצע. ברגע שיש היצע אפשר לשכור דירה ממישהו שהוא לא עושק. בשוק שהממשלה סגרה -  יש בעלי דירות חארות ויש כאלה שלא. המדינה במקום לפתור את הבעיה באה לכיס הפרטי, זה מרחיק לכת. יש בעיה בשכירויות אבל מדינה שנכשלה לא יכולה לקחת את הקניין מהאזרחים".

אז לבעלי הדירות יש זכות לנצל את המצב?

"שוק חופשי מסדרים באמצעות היצע וביקוש ואם המדינה רוצה לסדר שתשחרר קרקעות ותבנה דירות. זו הדרך הדמוקרטית. ברגע שמתערבים בבעלות בגלל שיש מצוקה שהם יצרו, מערערים חלק מהבסיס הכלכלי של המדינה. בי באופן אישי פוגעים גם בפנסיה - מי שטרח בערב שבת אוכלים בו בשבת".

ועד שוכרי הדירות: "הפצע של שוכרי הדירות גדול בהרבה מהפלסטר של החוק"

"שוק השכירות הינו רחב ופרוץ. דרושות פעולות רבות והיקפיות על מנת לייצר הקלה של ממש על ציבור השוכרים כמו על ציבור בעלי הדירות ההגון בישראל. בעוד שאנו מברכים על יותר ויותר קולות של חברי כנסת ושרים אשר עניינם לקדם את הנושא - מטרתנו היא לוודא כי לא יעקרו או ימסמסו את החקיקה". כך הגיב ועד שוכרי הדירות,  גוף שבראשו עמודת דפני ליף ולילך רובין.

לטענת הוועד, אין שום התייחסות בחוק לשני סעיפים מרכזיים באמנת שוכרי הדירות - זה המתייחס לחוזה שכירות סטנדרטי וזה המתייחס למעבר למודל של השכרה ארוכת טווח. גם לא לאיזשהו צורך ביצירת מחירון או סטנדרט מחירים לפי אילו קריטריונים.

"אנחנו יודעים היטב שהדרך לאישור חקיקה הוא ארוך, ובסוף תהליכים בכנסת חוקים נותרים פעמים רבות ריקים מתוכן או יתרה מכך - מתבררים כמהלך יח"צני ותו לא. אנחנו ממשיכים בשלנו, בהחתמת הציבור על אמנת שוכרי הדירות ובהרחבת קבוצת הלחץ סביב הנושא. היעד שלנו הוא להגיע ל-200,000 חותמים לפחות", מסרו העומדות בראש הוועד.

דפני ליף, השבועצילום: דניאל בר און

דפני ליף: "אנו שומעים על יותר ויותר פוליטיקאים שמתחילים להבין שציבור שוכרי הדירות הוא ציבור שיש להתייחס אליו, ציבור שבסופו של דבר מתורגם לקולות בבחירות. אנחנו מזמינים את מקדמי החקיקה לאמץ את אמנת שוכרי הדירות במלואה ולהקשיב למה שהשטח רוצה וצריך. הגיע הזמן שהיושבים בממשלה ילמדו כי עליהם להתיישר לצרכי האזרחים ולא להיפך".

לילך רובין: "שני מליון שוכרי דירות לא רואים בעתיד הנראה לעין כי יוכלו לרכוש דירה בישראל. לגור בשכירות זו לא אלטרנטיבה לרכישת דירה, זוהי האפשרות היחידה למגורים ולכן על הממשלה מוטלת האחריות לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת לדאוג לצורך הבסיסי והראשוני של ציבור גדול והוא הזכות לביטחון, ליציבות, לבית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker