כבר לא לזוגות צעירים: דירת 4 חדרים ב-2012 - 620 אלף שקל, ב-2014 - 900 אלף שקל

מדגם של שלוש שכונות ויישוב אחד (חריש) שהוקמו במיוחד עבור זוגות צעירים, מלמד כי דווקא שם המחירים עולים בקצב מהיר משמעותית מאשר בסביבתם ■ אז מי באמת מרחיק מהזוגות הצעירים את חלום הדירה?

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בספטמבר השנה נרשמו ברשות המסים 22 עסקות ביישוב חריש על דירות 4 חדרים. מחירן הממוצע של העסקות הגיע ל–878 אלף שקל. זהו מספר מפתיע, שכן חודש לפני כן, קבלנים דיברו על מחירים של 860 אלף שקל. כיום נמכרות בחריש דירות 4 חדרים גם ביותר מ–900 אלף שקל — וכל זאת במקום שלפני פחות משנתיים נמכרו בו דירות לחברי עמותות רכישה ב–620 אלף שקל בלבד. מדובר באחת מעליות המחירים החדות ביותר שנרשמו בתקופה האחרונה בישראל — אך מתברר שעלייה כזו נרשמה גם בערים אחרות, בשכונות שמלכתחילה יועדו לזוגות צעירים.

בשכונת דרום חיפה, שמלכתחילה נועדה לזוגות צעירים, המחירים עלו במידה ניכרת בשנה האחרונה, וכך גם ברובע האמנים ברמלה, שהוקם על שטחי המושב לשעבר מצליח, וכן ברובע יזרעאל שבעפולה ובפרדס חנה־כרכור. בכל המקומות האלה, מחירי הדירות עלו בקצב מהיר יותר בהשוואה לדירות בסביבתן, ונשאלת השאלה מדוע דווקא בשכונות מוזלות לצעירים המחירים עולים בקצב כה מהיר?

התשובה טמונה בתוך השאלה: המחירים מוזלים בשכונות האלה אינם נחשבים ריאליים לסביבתם בימים אלה. השוק אינו מבחין בין "זוגות צעירים" לבין רוכשים שאינם זוגות צעירים, ומרגע שפרויקטים חדשים מוקמים במחירים נמוכים, נוהרים אליהם לא רק זוגות צעירים, אלא גם משפרי דיור מהסביבה, שמקווים לשפר דיור במחירים נוחים, ומשקיעים שרואים בדירות אלה יעד אטרקטיבי להשקעה. התוצאה: הביקושים גדולים והמחירים טסים, אפילו בתקופה שבה חלה האטה משמעותית בבנייה.

חריש: התייקרות 
של 14% בשנה האחרונה

הישוב חרישצילום: אייל טואג

היישוב חריש הוא דוגמה מצוינת לכך שגם אם הקרקעות מבוקרות ומסובסדות, מרגע שהן עוברות להיות סחירות בשוק הפרטי, חלים עליהן חוקי הכלכלה והשוק. חריש, שנמצא בפתח ואדי ערה, מזרחית לחדרה, מיועד לכלול יותר מ–11 אלף יחידות דיור, שכ-5,000 מהן נמצאות בהליכים של תכנון ובנייה על ידי חברות יזמיות ועמותות וקבוצות רכישה. קרקעות נוספות משווקות בימים אלה על ידי רשות מקרקעי ישראל במסגרת מכרזים, ובסך הכל התכנון הוא לשווק את רוב הקרקעות עד לסוף 2016.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לכאורה, ההצפה של האזור בקרקעות היתה אמורה לשמור על רמת המחירים הנמוכה, אבל הדברים הלכו לכיוון שונה לגמרי. בתחילת 2013, כשהתקבצו קבוצות הרכישה הראשונות בחריש, דירות 4 חדרים ביישוב עלו כ–630 אלף שקל. ואולם כיום המחירים מגיעים ל–750 אלף שקל בממוצע. נוסף על כך, באחרונה הודיעו לאחת מקבוצות הרכישה ביישוב כי חבריה ייאלצו להוסיף עוד 10% למחיר הדירה הראשוני, בגלל עלייה בעלויות הפיתוח.

חברות קבלניות מוכרות דירות במחירים גבוהים הרבה יותר. "כשהתחלנו לשווק את הפרויקט שלנו בתחילת 2014, המחירים של דירות 4 חדרים היו 790–800 אלף שקל", אומר אסף כהנר מחברת השיווק היילנד, המשווקת את פרויקט "סוהו בחריש" של ג'י הנדסה בחריש. לדבריו, בתוך זמן קצר המחירים עלו במהירות. ביולי־אוגוסט הגיעו מחירי הדירות שנמכרו על ידי הקבלנים לרמות של 850 אלף שקל ומעלה, ואילו בספטמבר הם הגיעו לממוצע של 878 אלף שקל — וכל זאת דווקא באחד המקומות הראשונים שאמורים להשתתף בתוכנית מע"מ 0% של שר האוצר, יאיר לפיד.

"זה באמת היה מוזר", מודה כהנר. "לפני החגים נוצר רושם שהחוק מאושר בתוך זמן קצר, ואנשים לא הגיעו למשרדי המכירות. בחגים הרושם התהפך, והתוצאה, בעיקר בחול המועד, היתה שרבים הגיעו והביעו התעניינות, וחלקם גם רכשו דירות".

התואר "עיר לזוגות צעירים", שממש נתפר על חריש, נגוז במהרה. לעיר בהקמה נוהרים לא רק מי שמוגדרים זוגות צעירים, וחריש מתנהגת בהתאם למחירי הדירות של היישובים בסביבתה, במיוחד חדרה ופרדס חנה־כרכור. "מיקומו של חריש בקרבת צירי תנועה, הסמיכות לכביש 6, ההשקעות המאסיביות של המדינה בפיתוח בהיקף של מאות מיליוני שקלים והכוונות להקמת אזור תעשייה ולהכנסת הרכבת, יצדיקו לכל הפחות השוואה של מחירי הדירות ביישוב עם אלה של יישובי הסביבה, כמו פרדס חנה וחדרה, כך שדירת 4 חדרים עשויה להגיע בעתיד גם למחיר של 1.2 מיליון שקל", מעריך כהנר.

נדב בריח, סמנכ"ל שיווק בחברת נווה העיר לשיווק דירות, משווק בחריש פרויקט של חברת מגידו, וגם הוא מספר על עליות מחירים מרשימות, שנרשמו ביישוב: "בתחילת השנה יצאנו במבצעים לחברי מועדון 365 עם מחירי דירות 4 חדרים שהתחילו ב–777 אלף שקל. באוקטובר המחירים כבר התחילו ב–850 אלף שקל בדירות בקומה ראשונה — מה שמוביל למחיר דירת 4 חדרים ממוצע של 880 אלף שקל בפרויקט".

להערכתו, בניגוד למקומות אחרים שכבר מיצו את רוב העליות, לחריש יש הרבה לאן לעלות במחירי הדירות: "היישוב חריש עוד לא עבר את השלב הקריטי בפיתוח, שבמקומות אחרים הקנה לשכונות לזוגות צעירים מוניטין עצמאיים שתרמו לעליות המחירים. חריש נמצא בבנייה חלקית, כביש גישה ישיר לכביש 6 טרם נסלל, ואוכלוסיית הרוכשים הראשונה טרם יצרה למקום הזה שם. לכן, אני סבור שעתידו של חריד מבחינת מחירים — עדיין לפניו".

שכונת דרום חיפה: התייקרות של 16% מתחילת 2013

בנייני מגורים בדרום חיפה. צילום: רמי שלוש

בסוף ינואר 2013 פורסמו תוצאות מכרזים לקרקעות להקמת 1,188 יחידות דיור, מתוך 4,400 דירות שמתוכננות בדרום חיפה, בסמוך לאצטדיון סמי עופר החדש. ביולי 2013 נפתחה מכירת הדירות במקום, וכולם היו בטוחים שהשכונה החדשה (נאות שמעון פרס) תהיה יעד לזוגות הצעירים החיפאים, הרבה בגלל מחירי הקרקע הנמוכים שבהם נרכשו המגרשים.

אמנם לשכונה מיקום איסטרטגי מעולה - היא סמוכה לצירי תחבורה עירוניים ובין־עירוניים מרכזיים, כמו מנהרות הכרמל, כביש פרויד, כבישים 2 ו–4, במרחק של 5 דקות נסיעה מתחנת רכבת ובמרחק הליכה ממתחם ההיי־טק מתם. ואולם סמיכותה לאצטדיון החדש ולמרכזי הקניות קסטרא וקניון חיפה, בנוסף לסרבנות הידועה של תושבי חיפה להוריד את מגוריהם מרכס הכרמל למקום נמוך יותר, העלו חשש בקרב רבים שהשכונה תהפוך לכשלון צורב.

זו הסיבה שכמעט בכל המכרזים האלה ניצלו היזמים את הוראת שר השיכון דאז, אריאל אטיאס, להנמיך את רף המחיר המינימלי לקרקע ל–35% משוויה על פי הערכת שמאי המקרקעין מטעם רשות מקרקעי ישראל (לשעבר המינהל), במקום 50% לפני כן. ואכן, המחירים שהתקבלו במסגרת המכרזים היו לרוב גבוהים רק במעט מרף המינימום. ההערכות היו כי בשכונה יוקמו מאות יחידות דיור, שיעלו לרוכשיהן פחות ממיליון שקל — הערכה שהתבססה על כך שהתוכנית לשכונה חייבה כי שטחן של רבע מהדירות לא יעלה על 96 מ"ר.

ביולי 2013 התחילה חברת אלמוג כ.ד.א.י בשיווק הפרויקט הראשון בשכונה, ואז התברר כי רק חמש דירות נמכרו בפחות ממיליון שקל, או ליתר דיוק, ב–875–995 אלף שקל. מחיריהן של דירות 4 חדרים נעו אז בסביבות 1.15 מיליון שקל. זה לא מנע ממאות חיפאים, רבים מהם משקיעים, לגדוש את משרדי המכירות של הקבלנים, לרכוש דירות במחירים המוצעים ולהעלות את המחירים. כיום, המחיר הממוצע של הדירות האלה בשכונה מגיע ל–1.33 מיליון שקל. זאת, בעוד שבשאר חלקי העיר, מחירי הדירות רשמו עליות קלות בלבד, אם בכלל.

מה קרה? אי־אפשר לטעון שאין תחרות במקום. שישה קבלנים בונים פרויקטים בשכונה החדשה — אלמוג כ.ד.א.י, יואב זיו, שכטמן, נארשא, לאטי ויוסי אברהמי. "בתכנון השכונה, קהל היעד היה זוגות צעירים ומשפחות, בני העיר. לראיה, תוכנן כי 25% מהדירות יהיו דירות קטנות בנות 3–4 חדרים, כדי לאפשר לזוגות צעירים לקנות דירה. נוסף על כך, יש בשכונה גם מכרז של דיור להשכרה. תיכננו כך שימשכו זוגות צעירים, כי לא ידעו לקבוע אם המיקום טוב", אומר יקי אמסלם, מנכ"ל קבוצת אלמוג, שמכרה 276 מתוך 288 הדירות ששיווקה בשכונה בתוך חודש. "בסוף מי שרכש היו כ–30% צעירים, 50% משפרי דיור והשאר משקיעים.

"התברר שהוואקום שהיה בשוק הנדל"ן של חיפה, שלא היה בו היצע גבוה, טרף את הקלפים. העובדה שבין רגע נוצר היצע של 1,000 דירות, הביאה לביקושים גבוהים, ולא רק מצד קהל היעד. כשיצאנו לשיווק, זה משך לא רק את הזוגות הצעירים, אלא גם את משפרי הדיור והמשקיעים. מבחינתנו, לא תיכננו לשווק את כל הפרויקט בפעימה אחת, אלא בשני שלבים. כשראינו את כמות הביקושים הגבוהה במתחם, החלטנו לשווק בבת אחת", מוסיף אמסלם.

הקבלנים הבינו מהר מאוד שהשכונה שיועדה לזוגות צעירים לא תהיה כזו, ובפרויקטים שונים התחילו לשנות את תמהיל הדירות, המפרט הטכני שלהן והתמחור בהתאם. כך, חברת לאטי שכרה את שירותי האדריכל אילן פיבקו לתכנון הפרויקט שלה בשכונה, ואילו חברת אברהמי מקימה מגדל, עם מפרט מפואר, שכולל אף מרתף יינות ומערכת חשמל חכמה. ממש לא מפרט לזוגת צעירים. "בפרויקט יש מגדל, שהחל מהקומה השישית יש בו נוף לים, ושם מחיריהן של דירות 4 חדרים מזנקים לרמות של 1.6 מיליון שקל", מספר כהנר מחברת היילנד, המשווקת את הפרויקט. "מכרנו יותר מ–200 דירות בפרויקט, ורובן נמכרו לחיפאים ותיקים משפרי דיור".

קרית האמנים ברמלה: הדירות התייקרו פי 2.5 בתוך 9 שנים

שכונת מצליח, רמלהצילום: דניאל בר און

השכונה שהמריאה במידה המרשימה ביותר מבחינת מחירי הדירות שלה היא קרית האמנים ברמלה, לשעבר מושב מצליח.

מכרזי קרקעות המדינה במצליח, שנמצא דרומית לרמלה וכיום מהווה חלק ממנה, התחילו כבר ב–2004, ואז זכתה אלמוג כ.ד.א.י במכרז הראשון להקמת 42 יחידות דיור. בשנתיים שלאחר מכן שווקו קרקעות נוספות לעוד כ–450 יחידות דיור, והחברה שביצעה את הרכישה הגדולה ביותר — זכויות להקמת כ–280 יחידות דיור — היתה חפציבה. כל היתר היסטוריה: חפציבה קרסה, והקרקעות שלה נמכרו לקבלנים שונים, ששיווקו את הדירות, ובסך הכל הוקמו במקום כ–2,500 יחידות דיור על קרקעות אלה ועל קרקעות נוספות בשטח המושב לשעבר.

המושב עבר לתחום השיפוט של העיר רמלה, ושם השכונה שנבנתה באזור הוסב ל"קרית האמנים", כדי להעלות את קרנה ולעודד זוגות צעירים להגיע ולרכוש בה דירות, אף שרמלה לא היתה בדיוק מושא החלומות שלהם. בסוף 2005 שווקו יחידות דיור בודדות במחירים של 540–550 אלף שקל. ב–2006 מחיר הדירות בשכונה החדשה עלה בכ–5%, אבל הזינוק המשמעותי במחירים נרשם ב–2007, אז מחירי דירות 4 חדרים חדשות בשכונה הגיעו ל–680 אלף שקל. מאז, רשמה אחת מהשכונות הגדולות שיועדו לזוגות צעירים, ושהקמתן החלה במחצית השנייה של העשור הקודם, עלייה תלולה ביותר במחירים, וכיום מחירי דירות 4 חדרים נעים סביב ממוצע של 1.35 מיליון שקל — כלומר, בתוך תשע שנים המחירים זינקו פי 2.5.

כשהחל שיווק הדירות בקרית האמנים ב–2007, מחיר ממוצע לדירת 4 חדרים ברמלה היה 436 אלף שקל. שנה לאחר תחילת השיווק, זינק המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בעיר ב–13%, ל–493 אלף שקל, בעוד עליית המחיר הממוצעת לדירות אלה ברמה הארצית היתה 1.4% בלבד. הדבר נובע מכמה סיבות, אך אחת הבולטות שבהן היא ללא ספק המיצוב של קרית האמנים, שהפכה את העיר רמלה למקום מבוקש מעט יותר. רמלה הקימה 2,500 יחידות דיור חדשות בשכונה, שנמצאת בסמוך לצירי התנועה המרכזיים — כביש 431, כביש 44, כביש 6 וכביש 40 — וכדי להיכנס אליה אין צורך לעבור ברמלה הוותיקה.

האוכלוסייה בקרית האמנים מורכבת בעיקר מציבור חילוני, בחלקו הקטן משפרי דיור, ובעיקר משפחות צעירות עם ילדים וזוגות צעירים, שמצאו בשכונה אלטרנטיבה למגורים באזור המרכז במחיר שפוי, במרחק נסיעה של כ–20 דקות בלבד מתל אביב. "הקונצפט של שכונות סגורות מלווה אותנו לא מעט בשנות ה–2000, ומה שמיוחד ברמלה, שהקפיץ מאוד את מחירי הדירות במקום, זה המיתוג הנמוך מאוד של העיר, שגרם לכך שמלכתחילה מחירי הדירות בקרית האמנים היו נמוכים מאוד" אומר בריח מחברת נווה העיר, שמשווק פרויקט של חברת מגידו באזור. "הם היו גבוהים רק במעט ממחירי הדירות ברובע יזרעאל בעפולה, אבל איזה הבדלים במיקום. בעוד עפולה נמצאת בעמק יזרעאל המרוחק, קרית האמנים נמצאת באחד המיקומים הטובים בישראל, לאורך צירי תחבורה בין־עירוניים ובמרחק קטן מאוד מתל אביב — כך שהיה שם פוטנציאל אדיר להשבחה, שאכן מומש בסופו של דבר".

יבנה הירוקה: זינוק של 17% בעיר מתחילת שיווק השכונה

יבנה הירוקהצילום: עופר וקנין

בנה הירוקה", או בשמה המקורי "יבנה דרום", על שם מיקומה הגיאוגרפי, מוקמת על סמך תוכנית של משרד השיכון מ–2002, שבמקורה השתרעה על 850 דונם, אבל כיום היא כוללת 1,100 דונם, שעליהם יוקמו כ–3,200 דירות בשכונה, ועוד 1,270 דירות בשכונת גן ראובן הצמודה, עם בנייה רוויה של 8–26 קומות. יבנה הירוקה, שכשליש ממנה כבר מאוכלס, נמצאת בין שדרות ז'בוטינסקי ממערב ושכונת נאות רבין ממזרח, והיא בעלת נגישות גבוהה לצירי התחבורה המרכזיים באזור השפלה. היא סמוכה לכביש 4, ובתחילת 2015 צפוי להיפתח ציר תנועה חדש שיחבר אותה לכביש 4 — מה שיקצר עוד יותר את זמני הנסיעה ויגדיל את הנגישות. תחנת הרכבת של יבנה קרובה מאוד גם היא לשכונה — מרחק נסיעה של דקות אחדות.

שיווקה של שכונת יבנה הירוקה התחיל במחצית השנייה של 2009. ביולי אותה שנה נמכרו הדירות הראשונות במסגרת הפרויקטים שנבנו בשכונה, במחיר ממוצע של 1.08 מיליון שקל. באוקטובר אותה שנה המחירים הגיעו כבר ל–1.2 מיליון שקל, והשכונה נהפכה למוקד משיכה לקבוצות רכישה ולזוגות צעירים, שנהרו אליה בהתלהבות. כיום, מחיר דירת 4 חדרים בשכונה החדשה מגיע לממוצע של 1.34 מיליון שקל — עלייה של 24% מאז תחילת השיווק לפני חמש שנים, ויש עסקות שאף חוצות את רף ה–1.4 מיליון שקל. העלייה אולי לא גבוהה כמו בשכונות חדשות מקבילות, אבל יש לזכור שהמחירים ההתחלתיים ביבנה היו גבוהים יותר, והתחרות שהיתה לה מצד באר יעקב היתה קשה — מה שגרם לריסון של ההתייקרות.

בהתחלה משכה אליה השכונה בעיקר זוגות צעירים מערים כמו חולון, בת ים וראשון לציון, שראו בה הזדמנות לרכוש דירות במחירים נמוכים בהשוואה למחירים במרכז. עוגניה המרכזיים, שהיוו מוקד משיכה לאוכלוסייה הצעירה, היו אופי הבנייה ותו התקן הירוקים וכן הנגישות הגבוהה למרכז. אך עד מהרה, בשל הביקושים הגבוהים, זינקו המחירים בשכונה בצורה דרמטית והביאו אליה משפרי דיור רבים מיבנה ומאזור השפלה.

גיא לוי, מנכ"ל משותף בחברת גיא ודורון לוי, שהקימה את פרויקט "גולד פרימיום" ביבנה הירוקה, ובקרוב תתחיל בשיווק פרויקט נוסף בשכונה, מספר כי את הפרויקט הראשון ביבנה הירוקה התחילה החברה לשווק בסוף 2009, לפני כחמש שנים. "מחירי דירות 4 חדרים אז היו כ–1.15 מיליון שקל — מחיר אטרקטיבי מאוד באותה תקופה. כיום מגיע מחירה של דירת 4 חדרים חדשה בשכונה לכ–1.4 מיליון שקל ואף יותר", הוא אומר. "כבר בתחילת הדרך זיהינו שיבנה הירוקה תקרוץ לקהלי יעד רבים, לא רק לצעירים — קהל היעד שסומן תחילה. לצד מחירים אטרקטיביים, התכנון הדקדקני של השכונה, הנותנת מענה ברמת כל התשתיות לתושביה, הנגישות לעיר יבנה וממנה ורמת החינוך בעיר, הפכו את יבנה הירוקה למוקד משיכה לא רק לצעירים אלא גם למשפרי דיור מיבנה, מיישובי השפלה ומיישובי המרכז. זאת, מכיוון שעבור מי שחיפש דירה במיקומים אלה, רמות המחירים בערי השפלה והמרכז היו גבוהות בהרבה.

"שילוב של כל אלה הביא לעליות מחירים", מוסיף לוי. "אנחנו מאמינים שהביקושים לדירות ביבנה הירוקה יישארו קשיחים. זו הסיבה שניגשנו למכרזים נוספים, ובקרוב נתחיל בשיווק שני בניינים נוספים בשכונה".

רובע יזרעאל, עפולה: המחירים עלו ביותר מ–60%

רובע יזרעאל, עפולהצילום: גיל אליהו

רובע יזרעאל - השכונה במזרח עפולה, הממוקמת בין אזור התעשייה המתפתח של העיר, בית החולים העמק וקיבוץ מרחביה, נבנית, למעשה, על קרקעות חקלאיות של כ-1,100 דונם במושב מרחביה, שהופשרו בתחילת שנות ה–2,000 ויועדו לבניית כ–4,100 דירות.

לידתה של השכונה החדשה לא היתה קלה: אמנם רשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר) החלה לשווק קרקעות עוד ב–2004, אבל שוק הנדל"ן היה נתון במשבר כבד, עפולה לא היתה מבוקשת, ולמכרזי הרשות לא הוגשו הצעות. רק ב-2006 החלו לצוץ הניצנים של מה שניתן לראות כיום כשכונה החדשה של עפולה. היתה זו חברת מבני גזית שאיתרה את הקרקעות כבעלות פוטנציאל, ורכשה במקום כמה מגרשים. בעקבותיה הגיעו חברות נוספות, בהן חפציבה, שדווקא הצטיינה באיתור מקומות עם פוטנציאל צמיחה עתידי, והאזור התחיל לצבור פופולריות בקרב היזמים.

כשהוחל בשיווק דירות בשכונה, ב–2008, מחירי דירות 4 חדרים הגיעו ל–540 אלף שקל. ב-2009 המחירים כבר הגיעו ל–640 אלף שקל, ואילו כיום, מחירי דירות 4 חדרים בשכונה מגיעים ל–870 אלף שקל. עם זאת, יש לא מעט עסקות שמבוצעות ברמות מחיר של יותר מ–900 אלף שקל — רובן על דירות שהקבלנים כבר השלימו את הקמתן, או כאלה שנמצאות בהליכי בנייה מתקדמים.

כיום הפרויקטים הוותיקים בשכונה כבר מאוכלסים, בעיקר במשפחות צעירות עם ילדים המגיעות לאזור הן מאזור הצפון, עפולה עצמה והקיבוצים באזור והן מאזור חיפה והקריות, שם המחירים לדירות 4 ו–5 חדרים גבוהים יותר. נכון להיום כבר אוכלסו בשכונה קרוב ל–500 יחידות דיור, וההערכה היא כי בשנתיים הקרובות יושלם אכלוסן של כ–500 דירות נוספות.

"מצאנו ברובע יזרעאל ביקושים רבים מאוד", מספר קובי שרבט, מבעלי נכסי אופיר ונוי, חברה שרכשה במקום קרקע לפני כשבעה חודשים, והחלה באחרונה בהקמת המבנה הראשון שלה בשכונה. שרבט, בן למשפחת הקבלנים הידועה, בונה בעפולה כבר 40 שנה, והוא מזהה בשכונה פוטנציאל רב: "הרוכשים בשכונה מתחלקים לשלוש קבוצות: תושבי עפולה, שיכולים לרכוש כאן דירות במחירים נמוכים ביותר מ-100 אלף שקל ממחירי דירות שמוקמות במרכז העיר; משקיעים, שעקב המחירים הנמוכים יחסית, יכולים למצוא כאן דירות שיישאו להם תשואה של 4%–5%; ותושבים מהסביבה, שמעוניינים לעבור לעפולה". בעוד כשנה וחצי אמורה עפולה להיות מקושרת לרכבת העמק החדשה, שבמסגרתה הנסיעה לחיפה תארך כ–17 דקות בלבד, וזה עוד גורם שהופך את השכונה לאטרקטיבית ובעלת פוטנציאל.

צילום: TheMarker

מנהלת השיווק של משולם לוינשטיין, שרון בן צבי, מייצגת חברה קבלנית שהגיע לעפולה מאזור המרכז, ובקרוב תקים משרדי מכירות ותתחיל לשווק במקום דירות. "כשהגעתי לבדוק את השכונה, מצאתי בה בדיוק את מה שמצאנו בעבר בקדימה־צורן ובאור עקיבא, שבזמנו היו מקומות שכוחים, וכיום התגלו על ידי הציבור הרחב ונהפכו למבוקשים", היא אומרת.

מה הופך את השכונה למבוקשת?

בן צבי: "האזור מתוכנן נכון, כולל הקצאת קרקע לשטחים פתוחים, בתי ספר וגני ילדים, ומדובר בשכונה חדשה בודדה בכל האזור, שמהווה מוקד משיכה לא רק לבני העיר עפולה, אלא גם לתושבים מערים אחרות בסביבה, כולל טבריה ונצרת עילית".

המחירים ברובע יזרעאל עלו בשש השנים האחרונות ב–61%. בכמה, אם בכלל, הם יכולים לעלות עוד? בן צבי ושרבט סבורים כי חיבור עפולה לרכבת יביא לעליות מחירים נוספות, ושרבט אף מעריך כי פוטנציאל העלייה מגיע למחיר של מיליון שקל בקירוב לדירת 4 חדרים.

מקור לנתונים בכתבה: עסקות שנרשמו על דירות 4 חדרים ברשות המסים 
וסקר השמאי הממשלתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker