מלים בקבלנות |

אפס עניין במע"מ 0%

עיקר פעילותו של קבינט הדיור שהוקם בעקבות המחאה ב-2011 נוהל כזירת קרבות בין קברניטי השלטון, תוך ניסיונות להאדיר את שמם באמצעי התקשורת ■ שלל המאמצים של הממשלה השיגו תוצאה הפוכה: מחירי הדירות האמירו, בניגוד לכל הסיכויים והתחזיות, בכ-13% נוספים

אוהד דנוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהד דנוס

זה כמה חודשים שאני נשאל בכל מקום שאליו אני מגיע אם כדאי לקנות דירה עכשיו? השאלה מטרידה את מנוחתם של רבבות ישראלים, ובצדק: חוק הוא הטבה שאמורה להביא להנחה אפקטיבית של 15.3% ממחיר הדירה.

למרות זאת, איני אופטימי לגבי היוזמה במתכונתה הנוכחית, שמעלה בי תחושות קשות של תסכול. הסיבה לכך אינה היעדר היכולת לנבא את העתיד, אלא ניתוח תוצאות שאנו, השמאים, עורכים בתקופה האחרונה. לפי הערכות אלה, לא קרה עדיין שום דבר מהותי, ולכן אין כל סיבה שדבר כזה יקרה בעתיד הנראה לעין.

את משבר הדיור ומחירי המחיה הגבוהים בישראל אנו חשים זה זמן רב. בשלהי קיץ 2011 הוצפו הרחובות ברבבות אזרחים מודאגים, ואלה הביאו את ממשלות ישראל להקים כמה ועדות. אחת מהן היא קבינט הדיור, שהוקם לפני כשנה וחצי ואמור היה לספק פתרונות לאותם צעירים שידם אינה משגת לרכוש דירה. ואולם בפועל, עיקר פעילותו של הקבינט נוהל כזירת קרבות בין קברניטי השלטון, תוך ניסיונות להאדיר את שמם באמצעי התקשורת. דרך נוספת וראויה פחות שנקטה הממשלה היתה הטלת מסים והכבדה על המשכנתאות. בנושאים אלה מוטב היה לולא "טופלו", אך בצוק העתים כל מעשה, גם כזה הנטול כל היגיון ורלוונטיות, נראה לגיטימי.

שר האוצר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאלצילום: עופר וקנין

כל הצעדים הללו לא הביאו את התוצאה המיוחלת. נהפוך הוא, מחירי הדירות האמירו בשנה החולפת, בניגוד לכל הסיכויים והתחזיות, בכ-13% נוספים.

"דיוני" מע"מ 0% גורמים למיתון בשוק הנדל"ן. מצד אחד נוצרת עלייה במלאי הדירות הלא־מכורות, ומצד שני יש ירידה חדה בהתחלות הבנייה. בכך שוב מוכיחה הממשלה שחוץ מלייצר מנגנונים ה"מתפיחים" את כיסיה על חשבון אזרחיה, בכל הקשור לשוק הנדל"ן היא ממשיכה לגלות אוזלת יד משוועת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אז מהי תשובתי לשואלים אם יזכו במע"מ 0%? בלית ברירה, אשיב בצרור שאלות: האם יש או היתה בבעלותך דירה? האם אתה צעיר ורווק? האם אתה מתכוון למכור את הדירה שתרכוש בחמש השנים הבאות? האם אתה מעוניין בדירת יד שנייה, ולא משנה איפה? האם אתה מעוניין לקנות דירה חדשה מידי מי שאינו עוסק מורשה, או לבנות בעצמך? האם אתה מעוניין בדירה חדשה בתל אביב של יותר מ-1.5–2 חדרים? האם אתה מעוניין בדירה חדשה בין "גדרה לחדרה", בת יותר מ-4 חדרים? האם אתה מעוניין בדירה גבוהה מקומה רביעית? האם תתעקש על סטנדרט בנייה איכותי יחסית לסביבתך? יש עוד צרור שאלות נוספות, אך בשלב זה, בדרך כלל, מרבית השואלים כבר מתייאשים ומבינים שמע"מ 0% הוא באמת אפס שיקול עבורם.

ככה זה כשמנסים להשפיע על שוק שמגלגל 160 מיליארד שקל בשנה באמצעות 2 מיליארד שקל. ניתוח קר של המהלכים המתוכננים מעלה מסקנה ברורה ובלתי משתמעת לשתי פנים, כי בטווח הקצר והבינוני לא תצליח הממשלה להשפיע באופן אפקטיבי על המחירים, ותוכנית מע"מ 0% במתכונתה הנוכחית אינה אלא הקלה שתיטיב עם חלק קטן באוכלוסייה, תוך שהיא מתדלקת את הביקושים, לרעת מרבית האחרים.

בין אם תחליטו לרכוש עכשיו דירה ובין תמתינו, שוק הדיור הישראלי מגוון ביותר, ולכן חשוב להפנים כי לפני שמחליטים על העסקה המשמעותית ביותר בחיים, רצוי להתייעץ ולהיעזר באיש מקצוע, כדי לדעת שעשיתם את העסקה הטובה ביותר עבורכם בתנאים הקיימים.

הכותב הוא יו"ר לשכת השמאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker