חשש בענף הבנייה: האישור בוועדת הכספים יביא פעם נוספת לבלימה בביקושים

מיקי זיסמן, מנכ"ל חברת קרדן נדל"ן: "האישור היום בוועדת הכספים יביא לעצירה נוספת במכירת הדירות ולהמשך הקיפאון בשוק הנדל"ן שכבר קיים יותר מידי זמן"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אישורה של הצעת חוק מע"מ 0 הבוקר (ד') בוועדת הכספים של הכנסת, עוררה פחות תגובות בענף הבנייה ממה שניתן היה לצפות, ככל הנראה בשל המאבקים הפוליטיים שעוד סובבים אותו, וחוסר הוודאות בקרב הקבלנים והעוסקים בתחום באשר לסעיפיה של הצעת החוק שאושרה.

עם זאת, גורמים בענף הביעו חשש כי האישור בוועדה עשוי לבלום את התעוררות הביקושים לדירות לאחר שהזוגות הצעירים, שכבר נואשו מקידום החוק, יחזרו לעמדת המתנה.

זאת, על רקע הנתונים המתפרסמים בימים האחרונים, ולפיהם חזר בשבועות האחרונים פלח הרוכשים של רוכשי דירה ראשונה לרכוש דירות, ככל הנראה על רקע אובדן אמונה או סבלנות לגבי המשך קידומה שי יוזמת מע"מ 0.

צילום: מוטי מילרוד

מיקי זיסמן, מנכ"ל חברת קרדן נדל"ן, אמר כי "הקונים הפוטנציאלים שכבר חודשים ממתינים בדריכות לאישור החוק, ולא היתה להם שום מוטיבציה לרכוש דירה, מניחים שהחוק יאושר. גם משפרי הדיור נתונים מזה תקופה ארוכה בחששות, שמא לא יצליחו למכור דירות יד שנייה - אין ספק שחוסר הוודאות היא הרעה החולה של הענף.

"אני מקווה שהשלב הבא עד לאישור הסופי לא יתארך מידי, כי האישור היום בוועדת הכספים יביא לעצירה נוספת במכירת הדירות ולהמשך הקיפאון בשוק הנדל"ן שכבר קיים יותר מידי זמן. אנו ממתינים לראות אילו פרטים מתוך החוק אכן יאושרו וכמו כן, מה יקבע השמאי הממשלתי לגבי המפרט הטכני של הדירות שיעמדו בקריטריונים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי איציק ברוך, מנכ"ל חברת יובלים: "חוק מע"מ אפס אמנם עבר היום בוועדת הכספים, אך עדיין צריך להמתין ולראות אם יעבור במליאת הכנסת. כמות הדירות שעונה על הקריטריונים נמוכה משמעותית מכמות הזכאים, דבר שיביא להסתערות שלהם על הדירות הרלוונטיות, במידה והחוק אכן יאושר, לכן אני צופה שבעתיד הקרוב, מחירי הדירות יעלו. לאחר שהבהלה תשכך, המחירים בשוק יתייצבו, אבל עדיין יהיו ברמה גבוהה מאשר היום.

"בטווח הקצר אני צופה פגיעה בשוק הדירות יד שנייה. בעלי דירות ברמות מחיר של עד 1.5 מיליון שקל, יאלצו להתפשר על מחיר המכירה עקב העובדה שכלל הזכאים להטבת המע"מ יפנו לרכוש דירות חדשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker