האוצר: מע"מ 0% יעלה את מחירי הדירות בטווח הקצר - בגלל אלפי עסקות שהוקפאו

סגן הממונה על מינהל הכנסות המדינה באוצר צינן מעט את ההתלהבות מחוק מע"מ 0%, שיובא לאישור המליאה השבוע ■ עלות החוק נאמדת בכשני מיליארד שקל בשנה ובאוצר מעריכים כי כ-13 אלף דירות יזכו בהטבה ב-2015

צבי זרחיה
צבי זרחיה

מחירי הדירות צפויים לעלות לפחות בטווח הקצר, מיד עם אישור חוק מע"מ 0%, זאת משום שאלפי עסקות הוקפאו מרגע ההכרזה על הכוונה לחוקק את החוק - כך אמר הבוקר (ב') סגן הממונה על מינהל הכנסות המדינה באוצר, אבי לבון, בדיון שקיימה ועדת הכספים של הכנסת על החוק. הוועדה צפויה לסיים מחר את הצבעותיה על חוק מע"מ 0% במטרה שיובא לאישור המליאה כבר בשבוע הבא.

על פי ההערכות מינהל הכנסות המדינה, עלות חוק מע"מ 0% נאמדת בכשני מיליארד שקל בשנה. מדובר על כספי מסים שלא יגיעו לקופת המדינה. באוצר מעריכים כי בשנת 2015 כ-13 אלף דירות יזכו בהטבה, ואילו במשרד השיכון מעריכים שכ-11 אלף דירות בלבד יהנו מההטבה, כך שאומדן עלות החוק תגיע לכ-1.8 מיליארד שקל.

לבון הסביר שאומדן עלות החוק תלוי בכמות הדירות שייבנו ושיעמדו במגבלות החוק, וכן במספר הרוכשים שיעמדו במגבלות. על פי הערכות האוצר, דירות שמחירן כ-1.7 מיליון שקל יוזלו על ידי קבלנים למחיר של 1.6 מיליון שקל, זאת כדי שרוכשיהם יוכלו להנות מהחוק. אז, כך על פי ההערכות, הקבלנים יוכלו לייקר מעט דירות שמחירן נמוך.

"צריך לצפות את התנהגות הקבלן והרוכש", אמר לבון. "ההנחות הן שסך הבנייה הרווייה תישאר ללא שינוי, גם אם בטווח הארוך הקבלן יוכל לבנות דירות בגודל שבין 60 מ"ר ל- 150 מ"ר. ההנחה שבטווח הקצר ב-2016-2015, דירות של מחיר 1.7 מיליון שקל יימכרו במחיר של עד 1.6 מיליון שקל ויזכו בהטבה".

בנייה באשקלוןצילום: פבל טולצ'ינסקי

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הוסיף: "כולנו מודעים לכך שמאחר שהיתה הקפאה כמעט מוחלטת במכירת דירות בחודשים האחרונים ובפרט כל אותן אלה שקשורות לחוק אזי מהרגע שהחוק יאושר צפויה קפיצת מדרגה גבוהה מאוד ב-2-3 החודשים שלאחר כניסת החוק לתוקף.

"לפי הערכת האוצר ומשרד השיכון, נכון לעכשיו יש כ-9,000 דירות שעונות לקריטריונים המזכים בהטבה של מע"מ 0% לעומת הערכה גסה של 120 אלף זוגות צעירים שעונים על הקריטריונים, ולכן צפויה התנפלות שתעלה את מחיר הדירות. העלאת המחירים תהיה עד ל-1.6 מיליון שקל או עד לתקרת המחירים באזורים שייקבעו".

ח"כ יצחק כהן (ש"ס), שהשתתף אף הוא בדיון, הוסיף: "אין ספק שהחוק יגביר את הביקושים לדירות והדבר יביא לעלייה אוטומטית של מחירי הדירות. נראה שיהיו עסקות שחורות שיתאימו את המחיר לחוק. כלומר יהיו תשלומים מתחת לשלחן". לדבריו, "החוק יגרום לשיבוש טוטלי בשוק הנדל"ן שנמצא כבר כעת במשבר גדול. החוק יגביר את אי הוודאות, בשוק הנדל"ן".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ