ההופעה הטובה בעיר |

למי באמת שייך מועדון הבארבי?

רק לאחר שנתבעה על ידי בליין שטוען כי נחבל בזמן הופעה במקום, גילתה החברה האמונה על הדיור הציבורי בישראל כי זה עשור וחצי משכירה "הדיירת" בנכס את המקום בשכירות משנה למועדון ההופעות ■ עמידר: "המבנה פרטי בחלקו, הנושא עדיין בהליכים משפטיים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הדימוי המיידי שיעלה בראשם של מרבית הישראלים למשמע הביטוי "דירת עמידר" הוא של דירת שיכון ישנה וקטנת ממדים, ככל הנראה לא במיקום יוקרתי במיוחד אלא בשכונה ותיקה או עיירה פריפריאלית, המשמשת אוכלוסייה קשת יום לצרכי מגורים תוך גביית דמי שכירות מוזלים. ואולם, מבירור פרטיה של תביעה שהוגשה נגד עמידר באחרונה, נדהמה החברה לגלות כי בנכס הנמצא בניהולה בתל אביב פועל זה 14 שנה אחד ממועדוני ההופעות הגדולים בארץ - הבארבי.

עמידר, חברה ממשלתית לשיכון, הוקמה בראשית ימיה של המדינה, במטרה לנהל את המאמץ האדיר שהושקע באותם ימים בבנייה מהירה של עשרות אלפי יחידות דיור ממשלתיות, לשיכונם של מאות אלפי עולים חדשים. ברבות השנים, חדלה החברה כמעט לחלוטין מביצוע פרויקטים בעצמה, ובעשורים האחרונים התרכזה בניהול מרבית מלאי הדיור הציבורי של ישראל. בתוך כך, מנהלת החברה גם עשרות אלפי נכסים שבבעלות רשות הפיתוח – גוף האמון על כל נכסי הנפקדים מ־1948.

בפרשה הנוכחית, ובעיקר באופן שבו נודע לעמידר במקרה כי גם מבנה מועדון הבארבי נמצא בניהולה, יש כדי להעלות סימני שאלה כבדים לגבי טיב הניהול של החברה, ומידת שליטתה בנעשה בנכסיה. זאת, לאחר שלפני שנה בדיוק חשף דו"ח מבקר המדינה כי אלפי דירות דיור ציבורי שבניהול עמידר משמשות למגוון שימושים שונים - שאינם דיור ציבורי.

מועדון הבארבי בתל אביבצילום: עופר וקנין

תחילת הפרשה בתביעת נזיקין שהגיש אדם שלטענתו נחבל בשל נפילה במדרגות בעת הופעה שנערכה במועדון הבארבי לפני כשנתיים. התביעה הוגשה לפני כחצי שנה לבית משפט השלום בתל אביב באמצעות עו"ד אמיר לוי, כאשר מלבד מועדון ההופעות נתבעה גם עמידר, בטענה כי היא בעלי הנכס שבו אירעה לכאורה התאונה. יש לציין כי דבר האירוע מוכחש לחלוטין על ידי הנהלת מועדון ההופעות, ובימים אלה מתנהלים ההליכים בבית המשפט.

ואולם, עובדה שדווקא התבררה כמדויקת ושככל הנראה הפתיעה אף את הנהלת עמידר עצמה, היא שהנכס שבו פועל הבארבי והקרקע שעליו הוא יושב אכן נמצא באחריותה. למקרא כתב ההגנה שהוגש על ידי החברה, עולה כי האשה השוכרת הראשית של הנכס החתומה על חוזה שכירות מול עמידר זה שנים ארוכות, השכירה את הנכס בשכירות משנה לבארבי, ללא ידיעת עמידר או קבלת אישורה לכך. לפי כתב ההגנה, המבנה הושכר "לשימושה הפרטי בלבד (של השוכרת, נ"ב) ובהתאם להסכם השכירות מנועה היתה השוכרת "למסור או להעביר או להשכיר את המושכר או חלק ממנו... למישהו אחר'". עוד נכתב כי עם היוודע דבר השימוש הנוכחי בנכס הוגשה תביעה לסילוק יד ממקרקעין נגד מועדון הבארבי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, לדברי בעלי הבארבי, שאול מזרחי, מאז שהוגשה התביעה שהציפה את נושא הבעלות של עמידר על פני השטח, התקיימו בין המועדון להנהלת עמידר מגעים אשר צפויים להביא להסדרת הפעילות של המועדון במקום, וכי סכנת פינוי ממשית לא מרחפת כרגע מעל המקום.

לדברי מזרחי, "מדובר בעניין שבין עמידר לשוכר הראשי שלה. בכל מקרה, אנחנו בהליכים מול הנהלת החברה להסדרת הפעילות, ואישורים סופיים בנושא צפויים להתקבל בתקופה הקרובה".

עו"ד אמיר לוי מנתניה. צילום עצמי, באדיבות שריר תקשורת

"זה מראה כמה 
אכפת להם"

הבארבי, אחד ממועדוני ההופעות הגדולים והוותיקים בישראל, פועל מאז 2001 במיקומו הנוכחי בפינת הרחובות הרצל וקיבוץ גלויות בדרום תל אביב. גם אם הדיירת המקורית אכן לא יידעה את עמידר בכך שהשכירה את הנכס לגורם שלישי, קשה שלא לתהות כיצד חלפו 14 שנות פעילות של המועדון - פעילות שאופיינה מטבע הדברים בחשיפה תקשורתית גבוהה - מבלי שעמידר עצמה לא שמה לב לשימוש שנעשה במקרקעין. לדברי עו"ד לוי, "מדהים לחשוב שהמועדון פועל כל כך הרבה שנים ולטענת עמידר הדבר נודע להם רק מתוך כתב התביעה. זה מראה כמה אכפת להם מהנכסים שבניהולם".

עבור מי שעוקב אחר ההתפתחויות הקשורות בחברה, ייתכן כי אין מדובר בהפתעה של ממש. רק לפני שנה, בדו"ח שהוציא מבקר המדינה יוסף שפירא, נמצא כי לא פחות מ–2,300 מדירות הדיור הציבורי משמשות שלל גופים עבור שימושים שאינם דיור ציבורי, בהם משרדים, בתי כנסת ואף מגורים של עובדי רשויות מקומיות. ב–83% מהמקרים, נכתב בדו"ח, מדובר היה בדירות שבאחריות עמידר. כעת דומה שניתן להוסיף לרשימת השימושים גם מועדוני הופעות.

מעמידר נמסר כי "הבארבי פועל במבנה השייך בחלקו למדינה, לרשות הפיתוח (עמידר), לעיריית תל אביב־יפו ולבעלות פרטית. היות שהנושא עודנו בהליכים משפטיים והמועדון טרם הגיש כתב הגנה, אנו נמנעים מלמסור פרטים נוספים בנושא". שאלות שהפנה TheMarker לחברה בדבר שיטות ניהול הנכסים שבבעלותה, ואופן רישומם, נותרו ללא מענה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker