מי יסדר לזוגות צעירים דירה במחיר שיא?

תחרות מפוקפקת בכנסת: מע"מ 0%, מחיר מטרה ועכשיו משכנתא של 90% מערך הדירה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים52
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

פורסם ב-2 בנובמבר

אפשר לדעת מה רוצים בכנסת? ים ההצעות והצעדים המקודמים בענף הדיור גורם עד עכשיו לבלגן ולבלבול אצל כל הגורמים שמעורבים בענף הזה - קבלנים, רוכשי דירות יחידים ומשקיעים, לסערות קואליציוניות, ולאפס מעשה ממשי. ועל רקע העודף בהיצע חוקים ותקנות, נוצר מחסור חמור בצעדים קונקרטיים ועקביים.

שני סוגי מדיניות נוקטים בממשלה, בינתיים באמצעות הרבה בדיבור, ומעט מאוד באמצעות פעילות: הסוג הראשון - להגדיל את היצע הדיור בהסתמך על תזה, שלפיה יש חוסר בהיצע דירות בישראל. העובדה שיש כיום שיא היצע דירות מאז תחילת העשור הקודם אינה מזיזה את הממשלה מעמדתה זו.

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס
ח"כ אורלי לוי-אבקסיסצילום: אמיל סלמן

הגדלת ההיצע אמורה להיעשות באמצעות הפשרה מהירה של קרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל, תוכנית מחיר מטרה של שר הבינוי והשיכון, בתוספת להסכמי הגג שנחתמים עם הרשויות המקומיות לצורך אישור מהיר של דירות חדשות בתמורה למימון תשתיות בתחומן, נועדו להוריד את מחירי הדירות, על פי הצהרות השרים אריאל ולפיד, ב-20%-30%.

הסוג השני של המדיניות נועד לפעול באמצעות הוזלה מיידית של דירות באמצעות חוק מע"מ 0 של לפיד ומבצע מחיר מטרה, שנועד לתמרץ את הגדלת ההיצע, אולם גם להוזיל את מחירי הדירות עבור הרוכשים.

שר האוצר יאיר לפידצילום: אמיל סלמן
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

וכך, לפי שיטת ה"גם וגם", גם מציעים להגדיל את היצע הדירות וגם להוזיל אותן בו זמנית, לציבור הזכאים, מבלי לקחת בחשבון שההוזלות הללו יעלו את הביקושים לדירות, וילחצו דווקא להעלאת מחירים - על רקע התראות חוזרות ונשנות בדבר היווצרות בועה בשוק הדיור בישראל.

על הפלטפורמה מרובת הסתירות הזו מגיעה הצעת החוק של אורלי לוי-אבקסיס, לפיה זוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה ראשונה במשכנתא עד לגובה 90% מערך הדירה, כלומר שהון עצמי של 10% משווי הדירה, בניגוד להון עצמי של 75% כיום.

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאלצילום: אמיל סלמן

אפשר לנחש כיצד רואים את החוק הזה בבנק ישראל, שיזם בשנים האחרונות הגבלות חוזרות ונשנות של משקל המשכנתא המקסימלית בעת רכישת דירות. אפשר גם לנחש מה יקרה בדיוק כשיאושר חוק כזה - התנפלות גדולה של זוגות צעירים על דירות, הגדלה של ביקושים וכמובן לחץ מחודש לעליות מחירים.

מה ההיגיון לעודד זוגות צעירים לרכוש דירות, כשמחיריהן נמצאים בשיא, ואולי אף בבועה, וכשהמשק נמצא על סף מיתון? מדוע להכניס אנשים להתחייבויות של מאות אלפי שקלים לפחות בעת כזו? עם קצת היגיון, ניתן היה לראות, שמחירי הדירות עלו בשנים האחרונות בחדות גבוהה יותר מאשר דמי שכירות, ועל כן יש היגיון כלכלי רב לעודד זוגות צעירים דווקא לשכור דירות בימים הללו, אולי ברוח החוקים המוצעים בעיקר על ידי אנשי האופוזיציה, ולחפש כיצד ניתן להקל על השוכרים ולהסדיר את השוק הפרוע ההוא.

אבל לפיד, אריאל, לוי-אבקסיס וחבריהם רוצים שלקראת הבחירות הקרבות, זוגות צעירים יעברו לסטטוס של  בעלי דירות וירגישו מסודרים. הבעיה היא שזמן קצר לאחר מכן ה"סידור" הזה עלול להתברר לזוגות הצעירים במשמעו הסלנגי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker