שר השיכון: קרובים להסכם עם סין להבאת 20 אלף פועלים לענף הבנייה

אריאל קיים פגישה בנושא עם שגרירת סין בישראל; הקבלנים טוענים כי קיים מחסור של כ-16 אלף עובדים זרים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, מעריך כי ישראל וסין קרובות לחתימת הסכם שיאפשר הבאת 20 אלף פועלים סינים לעבודה בענף הבנייה בישראל, זאת לאחר פגישה שקיים אמש (ד') עם שגרירת סין בישראל.

לאחר הפגישה, כתב אריאל בעמוד הפייסבוק שלו: "נפגשתי הערב עם שגרירת סין לארוחת ערב בביתה בישראל. שוחחנו על הידוק היחסים בין המדינות ושיתוף פעולה משמעותי שיסייע להגדלת היצע הדיור במדינת ישראל. אני שמח לבשר שאנחנו מתקדמים בצורה משמעותית לקראת אישור הבאת אלפי פועלים סינים לענף הבנייה בישראל, כדי להוריד את מחירי הדיור".

נושא כוח האדם בענף הבנייה מהווה את אחד מהחסמים הגדולים ביותר בדרך להגדלת היצע הדירות. כיום בישראל כ-8,000 פועלים זרים העובדים בענף, בעוד שלטענת התאחדות בוני הארץ נדרש מספר לפחות כפול כדי לענות על הביקוש. כמו כן, מביא העדר הפועלים לייקור משמעותי של הדירות בשל הוצאות השכר הגבוהות, כאשר מעט הפועלים הזרים הנמצאים כיום בארץ, ובפרט הסינים, מודעים לביקוש העולה על ההיצע ומתמחרים את שכר עבודתם בהתאם.

זה שנה וחצי שמתקיים משא ומתן בין ממשלות ישראל וסין על מנת לאפשר הבאה מוסדרת של פועלים לישראל. על אף הכרזות חוזרות ונשנות מצד גורמים שונים, וכן משלחת ישראלית שיצאה לפני מספר חודשים לסין בנושאט, עד כה טרם הצליחו הצדדים להגיע להסכמות. כעת לדברי אריאל, חל צמצום משמעותי בפערים בין עמדות הצדדים.

עוד כתב אריאל: "הפערים והמחלוקות בין המדינות הצטמצו משמעותית והפער ניתן לגישור. ביקשתי מהשגרירה לזנוח את חלופת המכתבים ולקיים בחודש הקרוב מפגש בין נציגי המדינות על מנת להגיע להבנות הסופיות ולחתום על הסכם שיאפשר הבאת 20,000 פועלים סינים - בשורה משמעותית לענף הבנייה והיצע הדיור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
פועל בניין סיני. כדי להגיע ליעד השאפתני של 60 אלף דירות בשנה, צריך 34 אלף עובדים זריםצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker