עלויות הפיתוח קפצו - ורוכשי דירות בחריש יוסיפו עד 80 אלף שקל

התוספת - עוד לפני שהוחל בהקמת הדירות. מארגן עמותת נאות חריש טען כי המגרשים שבהם זכתה העמותה יקרים יותר מבחינת פיתוח ■ הרוכשים: "היה צריך להיערך לכל תרחיש"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

מתנה לא נעימה לשנה החדשה ציפתה שלשום לחברי עמותת הבנייה נאות חריש בחריש, שאותה ארגנה חברת מינהל מגורים לישראל. החברים התבשרו, כי עוד לפני תחילת הליכי הקמת הפרויקט, התגלו חריגות בעלויות הבנייה בסך כולל של עד 55 מיליון שקל.

המשמעות היא שלכל אחד מחברי העמותה תהיה תוספת של עד 80 אלף שקל למחיר הדירה. וזאת, עוד לפני שהבנייה החלה.

מנהלי העמותה הסבירו, כי שינויים קיצוניים בעלויות הפיתוח של בנייני המגורים עשויים לגרום להתייקרות של כ–10% בבניית הפרויקט. ההערכה היא כי 25–30 אלף שקל מהסכום יהיה באמצעות ההון העצמי של הרוכשים והיתרה במסגרת האשראי של הליווי הבנקאי.

עיקר החריגות נובע משינויים בעלויות הפיתוח שקפצו פי ארבעה מההערכה של חברת הניהול, מנהלת מגורים לישראל של מוטי פלד, ערב היציאה למכרז.

לקפיצה הזו יש כמה הסברים שהועלו במסגרת האסיפה הכללית. אחד הוא הטופוגרפיה הקשה של המגרשים שבהם זכתה העמותה במכרזי רשות מקרקעי ישראל בחריש. פלד הסביר, כי כשהעמותה ניגשה למכרז לא היה ידוע באיזה מגרשים היא תזכה ובסופו של דבר היא זכתה במגרשים שהם בעייתים ויקרים יותר מבחינת הפיתוח.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חברי העמותה שדיברו עם TheMarker הביעו תרעומת על התשובה הזו: "היה צריך לביא בחשבון את כל האפשרויות של המגרשים ולתת לזה ביטוי במחיר הדירה כבר בתחילת הדרך", אמר אחד השותפים. "התמחור היה לא נכון מלכתחילה ופער של פי ארבעה בעלויות הפיתוח, יחסית לעלויות המקוריות שעליהן דיברו - הוא מוגזם".

עוד טענה שעלתה באסיפה הכללית נוגעת לשיפור במפרט הדירה ובפרויקט שנעשה על ידי נציגי השותפים, וגרם לחריגה בעלויות. כשהדירות שווקו לרוכשים, הוצג להם כי ישנה הצעה בלתי חוזרת שנתנה חברת אמפא מליבו לביצוע הפרויקט - הצעה שאמורה לתת וודאות לגבי העלויות שלו. אלא שההצעה הזו התגלתה כלא רלוונטית מאחר והיו שינויים בתכנון הפרויקט. העמותה מנהלת כעת מגעים לבחירת קבלן ביצוע, וגם אם אמפא מליבו תבצע את העבודה, המחיר עשוי להיות שונה.

מוטי פלד, מארגן העמותה, הסביר ל–TheMarker כי "לא מדובר בחריגה בעלויות הפיתוח, זו חריגה שתתרחש רק במקרה שלא נצליח להוזיל עלויות. למשרד השיכון יש דרישות פיתוח יקרות - כמו פיתוח של כל בניין בנפרד ולא של כמה בניינים ביחד, ורוב עלויות הפיתוח נובעות מכך שצריך לבנות מסביב לכל בניין קירות תמך. ועדה של משרד השיכון קבעה את הפיתוח הזה ובעקבות זאת ההערכות התייקרו וזה דורש מאתנו למצוא פתרונות ולהוזיל את הפיתוח. זו סוגיה שמטרידה לא רק אותנו אלא גם את העמותות והקבלנים האחרים בחריש".

לדבריו, התרחיש השחור הוא לתוספת של 30 ל–80 אלף שקל לכל דירה, שנמכרה ב–630 אלף שקל. חלק מתוספת זו ימומן באמצעות מסגרת האשראי הבנקאי והרוכשים לא ידרשו להמציא את כל הסכום הזה. פלד מעריך כי החריגה תישאר בטווח של כ–30 אלף שקל. "המחירים האלה מסתמכים על הצעות שקיבלנו מקבלנים אבל לפני שניהלנו משא ומתן או פנינו לוועדה המקומית בחריש כדי להוזיל את עלויות הפיתוח ולהקל את הדרישות".

רשימת המתנה
 של 80 רוכשים

פלד מעריך כי אנשים לא יעזבו את הקבוצה בעקבות השינוי, וטוען שיש לו רשימת המתנה של 80 רוכשים שיכולים להיכנס בנעלי הפורשים. "דירת חמישה חדרים דרך העמותה עם החריגה עולה 700 אלף שקל כשהקבלנים בשכונה מוכרים דירה כזו במיליון שקל", הוא אומר.

האסיפה הכללית התנהלה בשקט, היו כמה רוכשים שהתרעמו על הבעיות בפרויקט, אבל גם אם רוב הרוכשים לא רוו נחת מהנתונים החדשים, הם לא ביטאו זאת באסיפה. אחת הסיבות לכך, היא שהידיעות והשמועות על חריגות בעלויות כבר הגיעו לחברי העמותה.

חברי העמותה אינם מרוצים גם מקצב ההתנהלות של הפרויקט, שכן המכרזים נמכרו בינואר 2013 והבנייה עדיין לא החלה. לדברי פלד, מתוך 42 בניינים, רק ל–13 עדיין אין היתרי בנייה ול–593 יחידות דיור כבר יש היתרי בנייה והאכלוס צפוי בתוך 24 חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker