בזמן שחיכיתם למע"מ 0%: מחיר דירה חדשה עלה ב-13% תוך שנה ל-1.605 מיליון שקל

משרד השיכון: ציפיות הרוכשים להפעלת מע"מ 0 מחיר מטרה תרמו לירידה במשקל העסקות הזולות ובמשקל רוכשי דירה ראשונה ברבעון השני של 2014

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המחיר הממוצע לדירה חדשה הגיע ברבעון השני של 2014 ל-1.605 מיליון שקל, עלייה ריאלית של 2.5% לעומת הרבעון הראשון השנה - כך עולה מנתונים שפירסם היום (רביעי) משרד הבינוי והשיכון. ביחס למחירי עסקות לרכישת דירות חדשות ברבעון השני של 2013 - מדובר בעלייה ריאלית גבוהה יותר של כ-13%. במחירי העסקות לרכישת יד שנייה לא חל שינוי ביחס לרבעון הקודם.

במשרד השיכון מסבירים כי הסיבות לעלייה במחיר הממוצע לעסקה ברבעון השני השנה לעומת המקביל אשתקד כוללות, בין היתר, שינוי בהתפלגות העסקות לפי קבוצות מחיר, מאפייני רוכשים, איזור וגודל הדירה. בין המגמות הללו מציינים ירידה חדה במשקלן של העסקות בדירות חדשות במחיר של עד מיליון שקל, שהגיע ל-19% ברבעון השני של 2014 לעומת 32% במקביל אשתקד.

ירידה נרשמה במשקל העסקות שבוצעו על ידי רוכשי דירה ראשונה - מ-38% ל-27%. מנגד, נרשמה עלייה במשקל משפרי דיור - מ-39% ל-46%. משקלם של רוכשים תושבי חו"ל קפץ גם הוא, מ-2.7% ל-5.2%, אם כי מבחינה כמותית מציינים במשרד השיכון כי לא גדל מספרם.

שכונה במערב ראשון לציוןצילום: עופר וקנין

מגמות נוספת עליהן מצביעים במשרד השיכון: עלייה במשקל העסקות במחוזות ירושלים ומרכז מ-34% ל-44% מסך כל העסקות בדירות חדשות ברבעון השני של 2014; עלייה של כ-2% במשקל העסקות בדירות גדולות של 6 חדרים ומעלה לכ-10%; ועלייה במחיר העסקות במחוזות חיפה, צפון ודרום.

במשרד הבינוי והשיכון הסבירו כי "ציפיות רוכשים פוטנציאליים להפעלת תכניות הממשלה ל ומחיר מטרה תרמו לירידה במשקל העסקות בדירות זולות ובאזורי הפריפריה וכן ירידה במשקל רוכשי דירה ראשונה. זאת, משום שהסבירות שעסקות אלו יכללו בהטבות הממשלה גבוה ביחס לעסקות אחרות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הרצוג: העלייה במחירי הדיור היא כישלון מהדהד של נתניהו ולפיד

רחלי בריזל, סמנכ"ל השיווק של חברת אשדר, נותנת כדוגמא את שכונת קריניצי החדשה שבה למרות מע"מ 0% המכירות נמשכו כרגיל שכן כל הדירות בפרויקט הם במחירים שהם מעל 1.6 מיליון שקל. "בחצי השנה האחרונה נתקלנו בקהל גדול של משפרי דיור ומשקיעים אשר חוששים מעליית מחירים שתגיע בעקבות הביקוש הרב לדירות לאחר אישור חוק מע"מ 0 והמשיכו לרכוש דירות, כיוון שמדובר בעסקות יקרות זה מסביר מדוע המחיר הממוצע על פי נתוני משרד השיכון של דירות ברמת גן עלה ב-12.3%.

גם שוק הנדל"ן האילתי, שפטור ממע"מ גם ללא החוק החדש, המשיך לדברי יפה סדן, סמנכ"לית השיווק בחברת יוסי אברהמי, להתנהג כרגיל: "הרבעון השני מאופיין בעלייה במכירת דירות למשפרי דיור מתוך אילת ובמקביל הייתה עלייה ברכישת דירות יקרות על ידי תושבי חוץ".

גיא רוזן, שותף בחברת טופ קפיטל, המתמחה בפתרונות מימון למיזמי נדל"ן וקבלנים, אומר כי "בעליית מחירי הדירות גם ברבעון השני אפשר להאשים רק את הממשלה. שר האוצר הכניס את היזמים למצוקה גדולה, ועלויות המימון שלהם גדלות. הם נאלצים להעלות מחירים כדי לשרוד ולעמוד בעלויות שלהם. עדיין אין התחלות בניה משמעותיות בגלל חשש היזמים מחוק המע"מ, ולמרות זאת הפער בביקוש וההיצע משמעותי וגורם לעליית המחירים. שר האוצר רצה בפעולותיו להוזיל את מחירי הדיור, ולהיטיב עם קהל מסוים, חלקו ממצביעיו. אבל יצא שהוא פגע בכולם, ובסופו של דבר עלו המחירים".

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, הגיב לנתונים של משרד הבינוי והשיכון: "מגמת עליות המחירים בענף הדיור נמשכת ביתר שאת. הזהרנו, שוב ושוב, מאז אישר קבינט הדיור את ההטבה של מע"מ אפס ברכישת דירה מקבלן עבור חסרי דיור בחודש מארס השנה, כי אי הוודאות שבה מתנהל שוק הדיור תביא להרעת מצבם של רוכשי הדירות.

"אנו, בוני הארץ, לא יכולים לפעול באי וודאות שכזו ולכן תלך ותתגבר מגמת הירידה בהתחלות הבנייה. אנו ממשיכים לקרוא לממשלה לקבל החלטה - שלפיה יועבר החוק מיידית, ואם אין באפשרות הממשלה להעביר אותו כעת, לאור המשך ההתנהלות הפוליטית של חלק מהסיעות בכנסת, פעילות הפוגעת בכולנו, על הממשלה לוותר על התוכנית כעת ולהשיב מיידית את הוודאות והיציבות לשוק הדיור. העלות העצומה לקופת המדינה מהפסד הכנסות בשל המצב הקיים בענף שלנו, שאותה אנו אומדים בכ-6 מיליארד שקל, והפגיעה הקשה הממושכת בעוסקים בבנייה ובציבור הרחב, אינם מאפשרים למדינה להמשיך את הסאגה הזו עוד".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר בתגובה לדו"ח משרד השיכון כי "העלייה במחירי הדיור היא כישלון מהדהד של נתניהו ולפיד. אפשר להוריד את מחירי הדיור בשלל דרכים, אבל הממשלה הזאת מוכיחה שוב ושוב שהיא פשוט לא רוצה. לאחר כל ההבטחות, מסיבות העיתונאים וההצהרות, ראוי שנתניהו ולפיד יסבירו לאלפי זוגות צעירים ולמעמד הביניים כולו כיצד הגענו למצב בו רכישת דירה בישראל הפכה למדע בדיוני".

ח"כ איציק שמולי (העבודה), יו"ר השדולה לדיור חברתי, אמר כי "שוב פעם המילים והמספרים לא מסתדרים ליאיר לפיד. מאז שנכנס לתפקידו ואמר לצעירים לחכות כי הפתרון אוטוטו מגיע - עלו המחירים בעוד אלפי שקלים. הכישלון של הממשלה בתחום הדיור הוא מוחלט ומהדהד ובמקום לפעול בנחישות להורדת המחירים הממשלה הכושלת הזו מייצרת אוסף אקלקטי של תוכניות שמתחרות אחת בשנייה בגלל שיקולי האגו של השרים".

ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר עמית בשדולת הדיור בכנסת, אמר כי "הגיע הזמן שגם שר האוצר יתחיל להתייחס לעובדות. חוק מע"מ 0 כבר פוגע בהיצע הדירות ובעתיד הוא גם יגביר את הביקושים ויגרור עליות מחירים נוספות. עוד לפני שהחוק אושר מתממשות כל האזהרות של הכלכלנים לגביו. זה הרגע לעצור את הרכבת ולהתחיל להציע פתרונות אמיתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker