אוגוסט שחור בענף הנדל"ן: צניחה של כ-30% במכירת דירות חדשות

עוד על פי נתוני הלמ"ס, חלה ירידה של כ-22.5% במכירת הדירות החדשות ב-8 החודשים הראשונם של 2014 ביחס לתקופה המקבילה ב-2013

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בשמונת החודשים הראשונים של שנת 2014 (ינואר עד אוגוסט), רכש הציבור 13,270 דירות חדשות בלבד – נתון המשקף ירידה של כ-22.5% ביחס לכמות הדירות החדשות שנמכרה בתקופה המקבילה ב-2013.

כך עולה מנתוני סקירת "הכמות המבוקשת של דירות חדשות" שפירסמה היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כמדי חודש. בחודש אוגוסט בלבד, שבחלקו הראשון עוד נערך מבצע "צוק איתן" נמכרו השנה 1,498 דירות חדשות, נתון המהווה ירידה של 31.5% במספר הדירות שנמכרו ביחס לאוגוסט 2013.

לנתונים אלו שני הסברים מרכזיים. הראשון הוא "תקופת ההמתנה" שבה נמצא השוק מאז הכריז שר האוצר יאיר לפיד בחודש מרץ על יוזמת "מע"מ 0". מאז, נמנעים רבים מרוכשי הדירות הפוטנציאליים, ובפרט זוגות צעירים, מלרכוש את דירתם הראשונה, וזאת בהמתנה לאישור היוזמה שעשויה להקנות להם הטבה בסך של עד 250 אלף שקל. סיבה נוספת לירידה בנתוני מכירת הדירות, בעיקר בחודשי הקיץ, הוא מבצע "צוק איתן".

בחלוקה למחוזות, בתקופה שבין ינואר לאוגוסט נרשמה ירידה של כ-11% במספר הדירות החדשות שנמכרו, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד במחוז תל אביב, של כ-26% במחוז המרכז, של כ-17% במחוז חיפה, של כ-29% במחוז דרום, של כ-36% במחוז הצפון, ואילו במחוז ירושלים נרשמה עלייה של אחוז בודד.

עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי בסוף אוגוסט נותרו בישראל כ-26,920 דירות חדשות למכירה. מדובר בירידה מינורית של כ-0.7% לעומת סוף החודש שעבר. עם זאת, מדובר בנתון גבוה משמעותית, ב17.7%, מזה שנרשם בסוף אוגוסט שנה שעברה, אז עמד מספרן של הדירות החדשות למכירה על 22,860. גם נתון זה מבטא את הימנעותו של חלק ניכר בציבור, בעיקר בקרב הזוגות הצעירים, מלרכוש דירות, בהמתנה לאישורה של יוזמת מע"מ 0.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גיל עובדיה, מנכ"ל-שותף בחברת ייזום ושיווק הנדל"ן היילנד, אמר כי "הירידה ברכישת הדירות הינה תוצאה של שני גורמים: התמשכות מבצע 'צוק איתן' כמעט עד לסוף אוגוסט, והמשך אי הוודאות סביב חוק מע"מ אפס. ההשלכות של מבצע 'צוק איתן' על השוק הן משמעותיות - הן על היקפי הביקושים והן על מספר העסקות, בעיקר כאשר מדובר במבצע ארוך שנמשך 50 יום, שהוציא מהשוק איזורים גיאוגרפיים נרחבים ומספר גדול של מגויסי מילואים. התעכבות החקיקה של חוק מע"מ אפס משאירה עננה של חוסר וודאות בשוק ומשאירה זוגות צעירים רבים 'על הגדר' בהמתנה לסיום החקיקה. זהו גורם נוסף שהתוצאה שלו היא קיטון בהיקף העסקות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker