האטה בשוק היוקרה: צניחה של 50% במספר העסקות במחצית 2014

המגמה של מיעוט העסקות בשווי 10 מיליון שקל ויותר נובעת מצמצום חלקם של תושבי החוץ 
בשוק הנדל"ן הישראלי, מזהירות של רוכשים מקומיים וממחירים מופרזים שדורשים בעלי הדירות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

רק 52 עסקות של יותר מ–10 מיליון שקל בוצעו בשוק הדירות במחצית הראשונה של 2014 — המספר הנמוך ביותר בשנים האחרונות. בהשוואה למחצית השנייה של 2013, שבה נרשמה גאות בשוק היוקרה הישראלי, חלה ירידה של 50% במספר העסקות בסכום כזה. הנסיגה בשוק מבטאת את הירידה המשמעותית שחלה במספר תושבי החוץ שרוכשים דירות בישראל, וככל הנראה גם גם את הלך הרוח בקרב רוכשים ישראלים, שסבורים כי מעט מאוד נכסים בישראל שווים את הסכומים האלה.

עד כמה מעטים הם הנכסים האלה? בדיקה של שלוש השנים האחרונות מראה כי השוק לדירות של 10 מיליון שקל ויותר היא כאלפית (0.1%) מכלל שוק הנדל"ן הישראלי. במחצית הראשונה של 2014, כ-69% מהדירות שנמכרו (36 עסקות) מצויות בתל אביב, 17% (9 עסקות) בירושלים, 10% (חמש עסקות) בהרצליה ו–4% (שתי עסקות) ברעננה. נכון לעכשיו, כל הנתונים הראשונים של יולי־אוגוסט מצביעים על המשך החולשה בשוק היוקרה - מגמה שנמשכה, כמובן, בעקבות מבצע צוק איתן, שאף הביא לחיזוק הקיפאון בענף הנדל"ן בכלל.

מתווכים שפועלים בתחום מדברים, כאמור, על כך שבעלי הון תושבי חוץ מדירים רגליהם מישראל בתקופה האחרונה בכל הקשור לרכישת דירות. הם בררנים בהרבה, וכשהם כבר מוכנים לרכוש דירות — הם פונים בדרך כלל לחתך מחירים נמוך מבעבר.

בעלי ההון הישראלים, מצדם, מתנהלים בזהירות וחוששים ממיתון, שסימניו כבר ניכרים. כמו כן, יש עדויות לא מעטות על עסקות שבהן המחירים שבהם נוקבים המוכרים רחוקים מאוד ממה שרוכשים פוטנציאליים מוכנים לשלם. ואולם מכיוון שאף אחד לא לחוץ לסגור עסקה - העסקות לא מתבצעות בסופו של דבר.

למגה־עסקות אין כל משמעות מבחינת המגמות בשוק

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על רקע זה, בולטת העסקה הגבוהה ביותר במחצית הראשונה של השנה. בפברואר נרכש פנטהאוז דו־מפלסי בהרברט סמואל 10 בתל אביב על ידי סילבן אדמס, יזם נדל"ן קנדי, תמורת 110 מיליון שקל. הסכום דומה לזה ששילמו לפני ארבע וחמש שנים האוליגרכים ואלרי קוגן ואלכסנדר משקביץ עבור שתי דירות פנטהאוז בפרויקט היוקרה SEA ONE הסמוך.

מה שמשותף לעסקות האלה הוא בעיקר ההפתעה. מדובר בנישה מגה־יוקרתית, ששמורה כמעט כולה לבעלי הון בלתי צפויים. דירות פנטהאוז במגדלי יוקרה בתל אביב, שתג המחיר שלהן עוקף את ה–100 מיליון שקל — ובמקרה של מגדל דן שמוקם ברחוב ארלוזורוב 17, אף מגיע ל–200 מיליון שקל — צפויות להמתין שנים עד שמישהו ירכוש אותן, וסביר שבמחיר נמוך בהרבה מהמחיר הנקוב. לפיכך, כל העסקות האלה אינן מעידות על שוק הנדל"ן, ואף לא על שוק היוקרה ועל שוק המגה־יוקרה. הן מעידות כי פה ושם יש בעלי הון יהודים שמוכנים לשלם סכומי עתק ברכישת דירות בישראל.

העסקות היקרות, לפי ערים

העסקה השנייה בגובהה בוצעה גם היא בתחילת השנה, בפרויקט וולדורף אסטוריה המגה־יוקרתי ברחוב אגרון בירושלים. איש העסקים ליאוניד נבזלין, מבעלי קבוצת הארץ, רכש בקומה השנייה של הפרויקט דירת ענק של 496 מ"ר תמורת 40.5 מיליון שקל.

דירת 332 מ"ר שנמכרה בקומה ה–19 בפרויקט היוקרה רוטשילד 1 בתל אביב, שהקימה חברת חבס, נמכרה ב–29.9 מיליון שקל, והיתה העסקה השלישית בגובהה במחצית הראשונה של 2014. מגדל מאייר בשדרות רוטשילד 34 — בפינת הרחובות אלנבי ורוטשילד — נכנס עם שתי עסקות בשביעיית העסקות היוקרתיות של מחצית 2014. בעסקה הראשונה נמכרה דירה בקומה ה–37 מתוך 40, תמורת 28.7 מיליון שקל, ובעסקה השנייה, בקומה ה–18, נמכרה דירה ב–27 מיליון שקל. שתי הדירות משתרעות על פני כ–300 מ"ר.

בפרויקט היוקרה מגדל רמז בתל אביב נמכרה דירת 346 מ"ר בקומה 18 מתוך 30, תמורת 27 מיליון שקל; ואילו העסקה החותמת את השביעייה ההראשונה של המחצית הראשונה של השנה, בוצעה בקומה ה-13 של פרויקט David Promenade Residences המוקם ברחוב הירקון 55 בתל אביב, שבו נמכרה דירת 208 מ"ר ב–23.5 מיליון שקל.

הדירה היקרה ביותר שנמכרה ביוני עלתה 10.55 מיליון שקל

יוני היה חודש חלש למדי בכל הקשור לנדל"ן היוקרתי, שכמעט כולו התמקד בתל אביב, ואף לא עסקה אחת שבוצעה בחודש זה כלולה ברשימת העסקות הגבוהות של המחצית הראשונה של השנה.

העסקה היקרה ביותר שנסגרה ביוני מחזירה אותנו למגדל David Promenade Residences, שבו בקומה ה–13 נמכרה דירת 128 מ"ר ב–12.7 מיליון שקל; באותה קומה, אבל במגדל בן 17 קומות ברחוב אברהם בויאר ברמת אביב ג', נמכרה ביוני דירת 4.5 חדרים, 202 מ"ר, ב–10.55 מיליון שקל.

במחיר גבוה יותר בוצעה עסקה בבניין שאף הוא בן 17 קומות - אחד ממגדלי דוד המלך ברחוב אורי תל אביב, שבו נמכרה דירת 7 חדרים, 160 מ"ר, בקומה ה–16, תמורת 11.3 מיליון שקל.

קוטג' חד־משפחתי של 6 חדרים ברחוב שערי חסד בירושלים, שנמכר ב–10.3 מיליון שקל, היה העסקה הרביעית בגובהה ביוני, ואילו שתי דירות זהות של 264 מ"ר, בפרויקט בלו שנבנה ליד מחלף גלילות, נמכרו תמורת 9.153 מיליון שקל.

העסקה שחותמת את שבע העסקות היקרות ביותר ביוני בוצעה בפרויקט היוקרה מגדל דן, ברחוב ארלוזורוב 17 בתל אביב, שבו נמכרה דירת 136 מ"ר בקומה ה–14 ב–8.346 מיליון שקל.

כשמדובר ביוקרה מקומית — כלומר, בעסקות שיא שבוצעו במקומות שונים — נמצא כי העסקה הגבוהה ביותר ברעננה בוצעה ברחוב השרון, שם נמכר בית בודד ב–20.6 מיליון שקל. וילה ברחוב שלווה בהרצליה, שנמכרה ב–18 מיליון שקל, היתה העסקה הגבוהה ביותר שנרשמה בהרצליה בששת החודשים הראשונים של 2014.

קוטג' דו־משפחתי ברחוב אלי כהן ברמת השרון, שנמכר ב–9.425 מיליון שקל, היה העסקה הגבוהה ביותר בין ינואר ליוני השנה בעיר. וילה ברחוב תור בקיסריה נמכרה תמורת 7.5 מיליון שקל והיתה לעסקה הגבוהה ביותר שבוצעה בקיסריה במחצית הראשונה של השנה. לעומת זאת, ברחוב רמז בגבעתיים נמכרה דירת 6 חדרים ב-6.54 מיליון שקל - העסקה הגבוהה בעיר במחצית הראשונה של 2014.

פנטהאוז בקומה ה-20 ברחוב אבא חושי בחיפה, בפרויקט חדש שנמצא ממש מתחת לבניין יבמ ולאוניברסיטת חיפה, נמכר תמורת 5.66 מיליון שקל - העסקה הגבוהה ביותר באזור הצפון בתקופה האמורה. בדרום, באר שבע מגבירה את התחרות עם יישובי היוקרה עומר ולהבים. שתי וילות של כ-260 מ"ר בעיר נמכרו תמורת 2.8 מיליון שקל; בעומד נמכר קוטג' 200 מ"ר ברחוב תפוז ב-3.05 מיליון שקל, ואילו בלהבים נמכר קוטג' 400 מ"ר ברחוב סבכי ב-3.4 מיליון שקל.

ואולם העסקה עם תג המחיר הגבוה ביותר בחלקה הדרומי של ישראל נעשתה ברחוב משעול הרקפת באילת, בשכונת שחמון היוקרתית, מעל למצפה התת־ימי - שם נמכרה וילה תמורת 5.7 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker