חם, מתחמם, לוהט |

מאשקלון ועד חדרה: כמה עולה לגור בדירה מול הים?

בחדרה ובאשקלון תצפית אל המרחבים הכחולים נמצאת בהישג ידם של רוכשי דירה ראשונה, אשדוד ונתניה פונות לתושבי חוץ ומקומיים שידם משגת, ובתל אביב כדאי להיות שייך לאלפיון הנכון ■ המחירון המלא של מגורים בסמוך לקו החוף הישראלי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

עבור חלק מרוכשי הדירות למגורים, בוודאי אלה שמבקשים לרכוש את דירתם הראשונה, נתפשים המגורים מול הים כמשאלת לב בלתי ניתנת למימוש — לפחות לא בגלגול הזה. אם בוחנים את רמת המחירים בקו הראשון לים בתל אביב, בהרצליה ובמידה מסוימת אפילו בנתניה, ניתן בהחלט להבין אותם. תגי מחיר המשקפים שווי של 50–100 אלף שקל למ"ר, המוצמדים לדירות חדשות מפרויקטים הנבנים כיום ברחוב הירקון בתל אביב, הם אכן כאלה שאינם בהישג ידם של 99% מתושבי המדינה, ולעולם גם לא יהיו.

ואולם מי שטרח לפקוד את שיעורי הגיאוגרפיה בבית הספר, שם בוודאי לב לעובדה שגם מחוץ לגבולות תל אביב יש ים, כחול לא פחות, ועם שקיעות מרהיבות לא פחות. אלה מבין רוכשי הדירות בכלל, ורוכשי הדירה הראשונה בפרט, שאינם מעוניינים לוותר על חלום המגורים בקרבת הים, עשויים לגלות כי ערי המעגל השלישי כמו חדרה ואשקלון, בהחלט מספקות אפשרויות רכישה בטווח מחירים של 1–1.5 מיליון שקל עבור דירת ארבעה חדרים של 100–120 מ"ר.

למרות השוני הקיצוני ברמות המחיר בין עיר לעיר, אומר מוטי ויזל בעלי VCELL - מכון למחקר וייעוץ אסטרטגי, כי לפרויקטים הנבנים בסמוך לים יש גם מאפיינים משותפים רבים. לדבריו, "פרויקטים ליד הים ברובם מספקים מפרט טכני גבוה יחסית. בכל הערים באזורים הקרובים למרינות, שבהם נמצאים הפרויקטים היקרים יותר מן הסתם, המפרט הטכני לרוב ברמה גבוהה יותר מהמקובל בפרויקטים ברחבי העיר, ועשוי לכלול לובי מפואר, עמדות שמירה, בריכות שחייה וספא".

הדמיה של נווה נוף בבת יםצילום: ויופוינט

אשקלון וחדרה מציגות: 
ים בר-השגה

מבין ערי החוף של ישראל, אשקלון מספקת את המחיר הנמוך ביותר למ"ר. בסמוך למרינה העירונית נבנים כיום כמה פרויקטים בהיקף של מאות יחידות דיור, שבהם נמכרת דירה לפי מחיר ממוצע של 12 אלף שקל למ"ר. עם פרויקטים אלה נמנים גני אפגד של חברת אפגד, אפרידר מול הים - שירת משה של חברת אפרידר, דואט על הים של חברת נסים ימין, ונופים באשקלון של חברת יצחק עופר. כל אלה מצויים במרחק של כמה דקות הליכה מקו המים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בפרויקט של אפרידר נמכרה באוגוסט דירת ארבעה חדרים בשטח של 110 מ"ר, תמורת כ–1.28 מיליון שקל, בקומה החמישית מתוך 13. בפרויקט נופים באשקלון הסמוך נמכרה ביולי דירה בשטח של 100 מ"ר, גם כן בקומה החמישית, תמורת כ-1.3 מיליון שקל. דירת חמישה חדרים באותו הפרויקט, בשטח 124 מ"ר, נמכרה תמורת 1.45 מיליון שקל.

מי שיתפשר קצת על המרחק מקו המים יוכל למצוא פרויקטים במחירים נוחים אף יותר. כך למשל, בפרויקט דמרי West המוקם בשדרות בן גוריון, באזור הוותיק יחסית של אשקלון, מוצעות דירות חדשות לפי שווי של כ–9,700 שקל למ"ר, ואילו בשכונת ברנע בצפון העיר, שנהנית גם היא מתצפית טובה לים, מוצעות דירות במחירים המשקפים שווי של 9,200 שקל למ"ר בממוצע בחלק מהפרויקטים, ועד 9,700 שקל בממוצע למ"ר בפרויקטים היקרים יותר בשכונה.

כחול בחלוןצילום: TheMarker

בין רמת המחירים הנמוכה יחסית של שורת הפרויקטים המקודמים בסמוך לחוף ימה של אשקלון למחירים הגבוהים יותר של שכונות החוף של אשדוד, נמצאת חדרה. באופן מפתיע, רק בשנים האחרונות החלה העיר שבאמצע הדרך בין תל אביב לחיפה לנצל באופן משמעותי את משאב הים לצורך משיכת אוכלוסייה איכותית לשכונות המגורים החדשות שלה, כשהבנייה נעשית בשני מוקדים עיקריים. הראשון הוא בשכונת עין הים החדשה, הממוקמת בחלקו הדרומי של קו החוף העירוני, והשני הוא השכונה הוותיקה גבעת אולגה, שבחלקה הצפוני החלו עוד ועוד פרויקטים חדשים לצוץ, כשבטווח הרחוק יותר אמורים מרבית בתי השכונה להיהרס לטובת פרויקטים חדשים שיוקמו, במסגרת תהליך של התחדשות עירונית.

מבין שני המתחמים, נחשב עין הים יקר מעט יותר, עם רמת מחיר של כ–13.5 אלף שקל למ"ר. מחירי דירות ארבעה חדרים במתחם עלו במהירות מסחררת במהלך ארבע השנים האחרונות, וכיום מתחיל מחירן מסביבות 1.3 מיליון שקל, והוא עשוי להגיע גם ל–1.4 ו–1.5 מיליון, בהתאם לקומה ולטיב הנוף הנשקף. הפרויקט הבולט במתחם הוא AQUA של החברות עמרם אברהם ואפי קפיטל, הכולל 11 מגדלים עם כ–630 יחידות דיור. כמו כן, פעילות שם גם חברת גאון נדל"ן עם שני מגדלים, וחברת גלים כסופים הבונה במקום את מגדלי C.

שייקה נפחא, סמנכ"ל אפי קפיטל, השותפה עם חברת עמרם אברהם ב-AQUA, אומר כי "חדרה מאפשרת למגוון קהלים ליהנות מהמגורים ליד הים. בעוד שתל אביב וגם נתניה מציעות בעיקר דירות יוקרה, הרי שבאקווה המחירים מאפשרים גם לזוגות ולמשפחות צעירות לגור ליד הים". עוד מציין נפחא כי על פי נתוני החברה, כ–60% מהרוכשים בפרויקט הם רוכשי דירה ראשונה, וכ-15% הם משקיעים הסבורים כי הפערים ברמות המחיר של דירות סמוכות לים בין חדרה לבין נתניה ותל אביב, צפויים להצטמצם בשנים הקרובות, על רקע עתודות הקרקע המצטמצמות.

בשכונת אולגה הצפונית המחירים נמוכים אף יותר, ייתכן שבשל החיבור לשכונת גבעת אולגה, שלפחות כיום עדיין נחשבת שכונה חלשה. בפרויקט כוכב הים שבונה במקום חברת גליקמן נכסים, מחירי הדירות הם פחות מ-11 אלף שקל למ"ר בממוצע. כך למשל, נמכרה במקום באחרונה דירת חמישה חדרים בקומה השנייה ובשטח של 125 מ"ר, תמורת כ–1.33 מיליון שקל בלבד.

הדמיה של פרויקט דמרי west באשקלוןצילום: י.ח. דמרי

מאשדוד ועד בת ים - פערי מחיר נמוכים מהמצופה

בדומה לאשקלון, גם באשדוד הבנייה החדשה המתבצעת במרינה העירונית יקרה יותר מזו שמקודמת בשכונות המזרחיות יותר, אבל כאן מדובר כבר ברמת מחיר גבוהה משמעותית. בניגוד לנעשה באשקלון, באשדוד הקרבה לקו המים מתומחרת היטב, ולפיכך מרבית הזוגות הצעירים מהשורה, וגם חלק ממשפרי הדיור, יתקשו לקבוע בשכונות אלה את ביתם.

מחירי הפרויקטים באזור המרינה משקפים שווי של כ–16 אלף שקל למ"ר. בפרויקט Sea Side, מגדל בן 21 קומות המוקם ברחוב אקסודוס שבמרינה על ידי חברת יחד הבונים ייזום ובנייה בע"מ, נמכרה באחרונה דירת חמישה חדרים בקומה העשירית ובשטח של 140 מ"ר, תמורת 2.25 מיליון שקל. דירה נוספת בקומה השלישית נמכרה תמורת 2 מיליון שקל.

הדמיה של פרויקט גני אפגד באשקלוןצילום: א.א. סטודיו

במרחק גדול מעט יותר מקו המים, מקודמים שני פרויקטים חדשים לאורך רחוב משה דיין, בהם מגדלי רוקח במרינה עם 90 דירות, ופרויקט Villup שבו נבנות 160 דירות, שבהם משקפים המחירים רמה של 14–15 אלף שקל למ"ר. דירת ארבעה חדרים בשטח 113 מ"ר נמכרה באחרונה בקומה 11 ב-Villup תמורת 1.7 מיליון שקל, ואילו דירת חמישה חדרים בשטח של 175 מ"ר, נמכרה בקומה העשירית של הפרויקט תמורת כ–2.57 מיליון שקל.

בדומה למתרחש באשקלון, גם באשדוד לצד שכונת המרינה המציעה נכסים במרחק כמה דקות הליכה מקו המים, ישנן שכונות קו אחורי, שלצד היותן מרוחקות מעט יותר, עדיין מציעות נוף עם תצפית מרהיבה על הים. "השכונה שבה יש את תנופת הבנייה הגדולה ביותר ליד הים היא שכונת מע"ר דרום באשדוד. התחרות בין הקבלנים הביאה את המחירים לכ–15.5 אלף שקל למ"ר, וניתן למצוא בה מפרטים גבוהים מאוד הן של הדירות והן של החללים המשותפים במגדלים", אומר ויזל.

גם במרינה וגם במע"ר דרום מכוונים הפרויקטים לתפוס את תשומת לבם של תושבי החוץ המעוניינים ברכישת דירה בישראל למטרות נופש או עלייה. הבנייה במתחם נעשית בעיקר במגדלים, כשבניינים בני פחות מ–20 קומות כמעט שאינם נבנים בו. המפרט, כיאה לבנייה הסמוכה לים, הוא עשיר. שטח הדירות נע בין 110 ל–120 מ"ר, כשמדובר בדירות ארבעה חדרים סטנדרטיות, ועד ל–130–150 מ"ר עבור דירת חמישה חדרים, ויותר מ–200 מ"ר בדירות שישה חדרים.

השונות במחירי הדירות, לעתים אף בתוך אותו הפרויקט, גבוהה למדי בשל משתנה הגובה, וכן משתנה טיב הנוף לים. כך למשל, בפרויקט הדר על הים שבונה במתחם קרן פייר, הכולל זוג מגדלים בני 22 קומות כל אחד, נמכרה באחרונה דירת ארבעה חדרים של 117 מ"ר בקומה נמוכה תמורת 1.7 מיליון שקל. דירת חמישה חדרים של 136 מ"ר נמכרה באחרונה בקומה 13 תמורת 2.15 מיליון שקל. בפרויקט דמרי הרובע החדש הסמוך נמכרה דירת ארבעה חדרים בשטח של 117 מ"ר בקומה 12, תמורת כ-1.87 מיליון שקל. דירת חמישה חדרים בשטח 135 מ"ר בקומה העשירית נמכרה תמורת 2.37 מיליון שקל. פרויקטים נוספים המקודמים במקום כוללים את דוניץ סיטי של חברת האחים דוניץ, מערבה של חברת עיוש רפאל במחירים נוחים יחסית למתחם (12.5 אלף שקל למ"ר), וכן סיטי דרימס של חברת צ. א. אוצר השקעות, ו–Le Deauville של ש. ס. אדיר.

פרויקט אקווה בחדרהצילום: רמי שלוש

בצמוד למע"ר מצפון, נבנה רובע הסיטי החדש, המציע כמה מגדלים המשלבים מגורים עם מסחר ותעסוקה. עם אלה נמנים פרויקט K Towers של היזם קלוד נחמיאס, הכולל צמד מגדלים בני 42 קומות כל אחד ו–28 קומות מגורים בסך הכל, וכן את דמרי Tower - מגדל בודד בן 44 קומות המוקדש בעיקר למשרדים מעל ארבע קומות מסחר, אך כולל גם 27 דירות.

מדובר כאמור ברמת מחירים שאינה נמוכה כלל וכלל. עם זאת, מי מבין רוכשי הדירות האמידים פחות שיבקש בכל זאת לרכוש דירה בקרבת קו המים, עשוי למצוא את הפתרון דווקא בשכונת רובע ד' הוותיקה יותר, שבה לדברי ויזל מתבצעים כיום כמה פרויקטים של תמ"א 38. "בשכונת רובע ד' ניתן למצוא דירות קרובות לים ובמחירים של כ–12 אלף שקל למ"ר — מחירים נמוכים יחסית לשכונות אחרות בעיר, וזאת בשל העובדה שהפרויקטים הקיימים באזור הם של תמ"א 38, שבהם ניתן למצוא דירות חדשות", אומר ויזל. ואולם הוא מזהיר כי "המפרטים של הדירות מעצם היותם במסגרת של תמ"א 38, מציעים לרוכשים פחות 'פינוקים', לפחות מבחינת החללים המשותפים בבניין".

במרחק 25 ק"מ צפונה, מביאה עמה הכניסה לתחומי גוש דן, בפרויקטים החופיים של ראשון לציון ובת ים, לעלייה משמעותית במחיר. בשכונת החוף היחידה של ראשון לציון, שער הים, מקודם פרויקט משמעותי בודד של בנייה חדשה הנושא גם הוא את אותו השם. במסגרת הפרויקט, המקודם במשותף על ידי החברות שיכון ובינוי ואפריקה ישראל, נבנים שמונה בניינים בני 21 קומות. בחינת העסקות האחרונות שנעשו שם מעלה מחיר ממוצע של 20–22 אלף שקל למ"ר. כך למשל, מחיר דירת ארבעה חדרים בשטח של 100 מ"ר עשוי להיות 2–2.05 מיליון שקל בקומה נמוכה בפרויקט, ולהתקרב ל–2.2 מיליון שקל בקומות הגבוהות.

בפרויקטים הסמוכים לחוף בת ים המחירים הממוצעים מזכירים את אלה של ראשון לציון. את עיקר הבנייה החדשה בסמוך לחוף מרכז מתחם גן העיר — מתחם מגדלים הבנויים סביב פארק בסמוך למרינה העירונית. במגדל אזורים חוף בת ים בן 36 הקומות המקודם במקום, המחירים הם 19 אלף שקל למ"ר בממוצע. בקומות הנמוכות עשויים מחירי דירת ארבעה חדרים להיות סביב 1.8 מיליון שקל, ובקומה גבוהה יאמיר המחיר ל–2.2–2.3 מיליון שקל. דירת חמישה חדרים של 140 מ"ר בקומה נמוכה תימכר תמורת 2.3 מיליון שקל, ובקומת ביניים ב–2.75 מיליון שקל. מיני פנטהאוז של 160 מ"ר בקומות הגבוהות נמכר בפרויקט תמורת יותר מ–4 מיליון שקל.

בפרויקט sea park שמקימה חברת בוני התיכון בסמוך, ושכולל שלושה מגדלים בני 20 קומות, רמת המחיר גבוהה מעט יותר — 20–21 אלף שקל בממוצע למ"ר. שם צפויה דירת ארבעה חדרים בקומת ביניים לעלות 2.1 מיליון שקל. הפרויקט היקר במתחם הוא מגדל נוה נוף של חברת נוה מקבוצת אי.די.בי, בן 42 קומות. במגדל זה מתחילים המחירים מ–21 אלף שקל למ"ר, כשגם מחיר דירת ארבעה חדרים בקומות הנמוכות מתקרב ל–2.2 מיליון שקל. מחירה של דירת חמישה חדרים בקומה אמצעית הוא יותר מ–3 מיליון שקל.

נתניה - מלכת הבנייה 
על קו המים

פרויקט SKY בנתניהצילום: אפריקה ישראל מגורים

מי שכבר שנים ארוכות נחשבת היעד העיקרי למבקשי מגורים בקרבת קו המים — מישראל ומחו"ל — היא ללא ספק נתניה. עוד לפני שבוחנים את טיב הפרויקטים או את רמות המחיר — בפרמטר אחד לנתניה אין מתחרים, והוא הכמות העצומה של יחידות הדיור שנבנות בקרבת החוף. בעוד שבמרבית הערים המסוקרות כאן מדובר בלא יותר מכמה מאות יחידות הנבנות באזור החופי, הרי שבנתניה התוכנית לשכונת עיר ימים בלבד הממוקמת בקצה הדרומי של קו החוף המתויר של העיר, היא 4,500 דירות.

רמת המחיר הנרשמת באזור החופי בעיר שונה לחלוטין מזו שנרשמה בערים שנסקרו עד כה. בעוד שבעיר ימים ובאזורים הסמוכים לה המחירים עוד מזכירים את אלה של בת ים וראשון לציון, התקדמות צפונה לאורך קו החוף, לאזור המלונות בואך כיכר העצמאות, מגלה פרויקטי יוקרה ברמות מחיר של 35–40 אלף שקל למ"ר. מדובר באזור המגורים היקר ביותר בבנייה רוויה בסמוך לים מלבד קו החוף של תל אביב.

היקפי הבנייה הגדולים ביותר בקו החוף הנתניתי הם כאמור בעיר ימים, המאופיינת בבנייה של מגדלי מגורים בני 20 קומות ומעלה בעלי מפרט גבוה. אף שרמת המחיר גבוהה מזו של אשדוד, גם בתוך השכונה קיימים פערים גבוהים ברמות המחיר, הנובעים הן מהקירבה לקו המים והן מרמת המפרט. בקצה התחתון של טווח המחיר נמצאים הפרויקטים המרוחקים יותר מקו המים, כמו ימים של היזם חנן מור או sky של אפריקה ישראל וב. יאיר, המתאפיינים ברמת מחיר של 16.5–17 אלף שקל למ"ר. דירות ארבעה חדרים בשטח של 125–130 מ"ר מוצעים בפרויקטים אלה בטווח מחיר של 2.1–2.2 מיליון שקל, ואילו דירת חמישה חדרים של 150 מ"ר נמכרת ב–2.35–2.5 מיליון שקל.

בקו הראשון למים המחירים מאמירים וחוצים את רף ה–20 אלף שקל למ"ר. בפרויקט דמרי על הים מוצעות דירות ארבעה חדרים של כ–100 מ"ר בטווח מחיר של 2.1–2.2 מיליון שקל. בפרויקט חלומות צוקי השמורה של שיכון ובינוי מוצעות דירות ארבעה חדרים של כ–125 מ"ר ב–2.2–2.5 מיליון שקל, ודירות חמישה חדרים בשטח 140 מ"ר מוצעות ב–2.8–3.3 מיליון שקל. בפרויקט Yam של חברת ציון בריגה ובניו נמכרות דירות 140 מ"ר ב–3–3.5 מיליון שקל.

הדמיה של פרויקט מגדל דוד בנתניהצילום: 3D

לדברי יקי בריגה, הבעלים ומנכ"ל ציון בריגה ובניו, עיקר כוחה של השכונה, מעבר לקרבתה לקו החוף, הוא בפיתוח הסביבתי הגבוה שממנו היא נהנית. "זו למעשה שכונת היוקרה הראשונה של נתניה והיא כוללת שטחים ירוקים רבים, מסעדות, מרכזי פנאי, ספורט וקניות, הפונים לכל התושבים". בריגה מפתיע באמרו כי 85% מהרוכשים בפרויקט הם ישראלים. "מדובר במצמצמי דיור שעזבו בתים גדולים בתל אביב ובהרצליה ובמושבים היוקרתיים של אזור השרון. היתר הם תושבי חוץ המגיעים בעיקר מבריטניה, צרפת ורוסיה".

אזור נוסף שבו מקודמת בנייה חדשה בעיר, אם כי בהיקף נמוך יותר, הוא רצועת החוף העירונית, שבה לצד המלונות מקודמים גם פרויקטי מגורים ברמות מחיר גבוהות, ובהם שיעור גבוה של תושבי חוץ מקרב הרוכשים. עם פרויקטים אלה נמנים Lagoon עם שני מגדלי מגורים מפוארים בני 34 ו–37 קומות ובהם 320 דירות, שמקדמת חברת דיזנגוף סחר. ניתוח העסקות בפרויקט מלמד על רמת מחיר של 17–18 אלף שקל למ"ר. מחיר דירות חמישה חדרים בקומות אמצע בשטח של 150 מ"ר, נע סביב 3 מיליון שקל, ואילו דירות ארבעה חדרים בשטח של כ–125 מ"ר מתומחרות ב–2.1–2.4 מיליון שקל.

חנן סגל, סמנכ"ל השיווק של דיזנגוף סחר, מעריך כי צפויה מגמת עליית מחירים לאורך רצועת החוף בנתניה. לדבריו, "באזור החוף היוקרה היא כיום סטנדרט, ומחירי הדירות באזור בהחלט מתכתבים עם אלה של תל אביב ואינם מתאימים לכל כיס. תושבי החוץ מהווים כאן גורם משמעותי, והם דירה שפונה לים. זה מקרב אותם מצד אחד לחלום של מגורים בישראל, ומצד שני עד לעלייה זה מייצר עבורם אלטרנטיבה לחופשה שהם יכלו לעשות בריביירה הצרפתית". עם זאת, גם לדברי סגל המכירות כיום באזור אינן מוגבלות לפלח תושבי החוץ, ושיעור הרוכשים הישראלים ש"למדו לחיות" כהגדרתו, גדל והולך.

המשך תנועה על קו החוף צפונה, לעבר כיכר העצמאות, מביאה אותנו לכמה פרויקטים נוספים, בהם מאסטר פיס — מגדל בן 19 קומות של האחים חג'ג' ששיווקו הסתיים כמעט לחלוטין, ו–South Beach Tower של חברת א. גינאדי המשווק בימים אלו, ושהעסקות שבוצעו בו באחרונה מלמדות על רמת מחיר גבוהה ביותר של 25–30 אלף שקל למ"ר. דירות ארבעה חדרים של 100 מ"ר בקומות אמצעיות־גבוהות מתומחרות בפרויקט ב–2.9–3 מיליון שקל.

צפונה יותר, באזור כיכר העצמאות, מקבץ פרויקטים חדשים מביאים את המחירים לשיא ביחס לאזור, כשרמת המחירים הממוצעת למ"ר היא 35 אלף שקל. במגדלי La Mer של יצחק תשובה, הכוללים שני מגדלים בני 17 קומות, נמכרו באחרונה כמה דירות חמישה חדרים בשטח 128 מ"ר, בטווח מחיר של 3.5–5.3 מיליון שקל. בפרויקט מגדל דוד של חברת בריגה, הכולל מגדל בן 28 קומות, נמכרו דירות ארבעה חדרים של 100 מ"ר בסביבות הקומה 20, במחירים סביב 4 מיליון שקל.

ואולם למרות המחירים האסטרונומיים בסמוך לכיכר העצמאות בנתניה, מדגיש ויזל כי לאורך מרבית רצועת החוף המחירים סבירים יותר. "ניתן למצוא דירות במחירים נוחים בשכונות נוף גלים, גלי ים ואגמים, העומדים על רמת מחירים למ"ר פחות או יותר כמו באשדוד. שכונת עיר ימים היא השכונה שבה תנופת הבנייה היא הגדולה ביותר. רמת המחירים בשכונה היא ממוצעת יחסית לשכונות האחרות בנתניה — מחד היא מציעה רמת מחירים ממוצעת ביחס לשאר נתניה, ומאידך דירות מיוחדות רחבות ידיים נמכרות במחירים גבוהים מאוד".

תל אביב - נכסים לאלפיון העליון בלבד

הדמיה של פרויקט דיוויד פרומנד בתל אביבצילום: ללא קרדיט

אם הפרויקטים לאורך טיילת נתניה משתייכים לז'אנר היוקרה, הרי שלאורך קו החוף של תל אביב מדובר בנכסי מגה־יוקרה, כשלפחות באזור רחוב הירקון ורציף הרברט סמואל נכנסת כל עסקה באופן אוטומטי לרשימת העסקות היקרות ביותר של החודש, אם לא של השנה כולה. שלושת הפרויקטים המרכזים את העסקות היקרות ביותר שנעשו בשנים האחרונות הם הרברט סמואל 10 של עופר השקעות, שבו משקפות עסקות השנתיים האחרונות רמת מחיר של 70–100 אלף שקל למ"ר; פרויקט דיוויד פרומנד ופרויקט sea one של אלקטרה בנייה.

המשותף לשלושת אלה הוא היותם פרויקטים של קו ראשון לים. לקיחת צעד אחורה, לעבר פרויקטים של קו שני ברחוב הירקון, מורידה את רמת המחיר משמעותית, כשבכמה פרויקטים המקודמים באזור זה משקפות העסקות מחירים של 50–60 אלף שקל למ"ר. עם פרויקטים אלה נמנים ירקון שמקדמת חברת רותם שני באזור כרם התימנים, הכולל מגדל של 18 קומות; וכן את בית הקשתות שמקדמת חברת אקרופוליס, בפינת הרחובות הירקון וטרומפלדור.

"בשנים האחרונות נהפך רחוב הירקון למעוז דירות היוקרה בתל אביב", אומרת דליה טוריסקי, מנהלת השיווק של חברת רותם שני. "רוב רוכשי הדירות בחופי תל אביב הם תושבי חוץ, אבל לא רק. ישנם גם רוכשים מהאלפיון העליון שמעדיפים לרכוש בית קיט בתל אביב מול הים".

הדמיה של פרויקט בית הקשתות בתל אביבצילום: אנדו סטודיו

ויזל מוסיף כי "בתל אביב, רמת מחירים גבוהה באופן קיצוני ביחס לשאר הערים בישראל. בשל המחירים הגבוהים למ"ר, מוצעות לרוב דירות קטנות יחסית או דירות גדולות מאוד שרכישתן מתאפשרת רק לשיעור קטן מאוד מהאוכלוסייה. רוב הפרויקטים בתל אביב הם בניינים בודדים - הרבה פרויקטים של תמ"א 38, וזאת עקב חוסר המקום והצפיפות הגבוהה".

למרות הדברים האלה, ירידה דרומה על קו החוף, לכיוון דרום העיר ויפו, תביא עמה אפשרויות רכישה נוספות. עדיין לא זולות חלילה, אך כאלה שיאפשרו גם למי שאינו נמנה על בני האלפיון העליון לרכוש נכס. בפרויקט כרמלית בוטיק שמקדמת חברת כרם בית יוסף בין קו החוף לחניון שוק הכרמל, כבר מציע נכסים במחירים המשקפים שווי של 40 אלף שקל למ"ר. כך למשל, מחירה של דירת ארבעה חדרים קטנה של 90 מ"ר הוא 3.5 מיליון שקל.

בהמשך הדרך דרומה באזור צפון יפו ונמל יפו, ממשיכים המחירים לרדת ומגיעים לאזור ה–25–30 אלף שקל למ"ר. כמה פרויקטי בוטיק משווקים גם בשכונת עג'מי ביפו, שבה מתרבים פרויקטי דירות הבוטיק, הנרכשות בעיקר על ידי תושבי חוץ יהודים. שם מתומחרות כיום הדירות לפי שווי של 20–25 אלף שקל למ"ר.

פרויקט SEA ONE בתל אביבצילום: אלקטרה נדל"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker