מנכ"ל משרד החקלאות יעמוד בראש הוועדה לבירור טענות תושבי כפר שלם

שר השיכון השלים מינוי הוועדה המיוחדת לבדיקת טענות תושבי השכונה, לאחר שההסדר שביקשה המדינה לקדם הביא למחאה חריפה מצדם ■ יו"ר חלמיש לשעבר רחל תורג'מן תשמש יועצת מקצועית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר הבינוי והשיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, אורי אריאל, מינה בשבוע שעבר את מנכ"ל משרד החקלאות וחבר המועצה, רמי כהן, ליו"ר הוועדה המיוחדת שתבדוק את טענות תושבי כפר שלם על ההסדר שעליו המליצה רשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר) לפינויים. זאת, בעקבות המחאה החריפה שפרצה בקרב תושבי השכונה בעקבות פרסום ההסדר, שגובש לפני כשלושה שבועות.

רכז תחום תכנון וסביבה באגף התקציבים באוצר, צחי דוד, מונה כחבר ועדה נוסף. יו"ר דירקטוריון חברת חלמיש לשעבר, עו"ד רחל תורג'מן, מונתה ליועצת לוועדה, וכן יוזמנו לדיונים נציגי חברת חלמיש, עיריית תל אביב ורשות החברות הממשלתיות. על פי כתב המינוי, החלה הוועדה את עבודתה אתמול, והיא אמורה לסיים את עבודתה ב–30 בנובמבר.

לפני כחודש פורסמו פרטי ההסדר, שגובש על ידי רשות מקרקעי ישראל ורשות החברות הממשלתיות, ולפיהם אמורים היו בני הדור השני והשלישי בכפר שלם, בכפוף לתנאים מסוימים, לקבל פיצוי של 1.3 מיליון שקל על פינוי מהשטח, לקראת פרוייקט פינוי־בינוי אדיר מימדים שייערך בשכונה.

לטענת ועד השכונה מדובר בהסדר מקפח, הן בשל סכום הפיצוי שנתפס כזעום, ואשר אינו מאפשר רכישת דירה באזור, והן בשל היקפי הזכאות, שהותירו מאות משקי בית מחוץ למעגל הזכאות. עוד טענו התושבים כי עבודת הוועדה כולה נעשתה ללא מתן ייצוג לתושבים, וללא שמיעת עמדתם.

בעקבות המחאה החריפה, הוריד לבסוף אריאל את אישור ההסדר מסדר היום של דיון המועצה האחרון, שנערך לפני כשבועיים, ותחת זאת העלה הצעת החלטה חלופית שקבעה כי ועדה מיוחדת תוקם לקבלת השגותיהם של התושבים. יש לציין כי מינויה של תורג'מן ליועצת לוועדה הוא סימן מבשר טובות עבור תושבי השכונה, שכן בכהונתה כיו"ר דירקטוריון חלמיש, שהסתיימה לפני כשנה, הובילה קו של הידברות עם תושבי השכונה, וזכתה לגיבוי מצד עיריית תל אביב והמינהל.

הפגנה מול בית לפידצילום: כרמן אלמקייס עמוס
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) שבעצמה הציעה בעבר את תורג'מן כמגשרת בין הצדדים, בירכה על הקמת הוועדה: "אני מאמינה שהוועדה תוביל לפשרה שתהיה מקובלת על התושבים ותאפשר את פיתוח השטח והוספת אלפי יחידות דיור לתל אביב".

לפניית TheMarker אמרה תורג'מן: "אני מודה לשר אריאל על האמון, ומקווה שנגיע למתווה מוסכם לפתרון צודק לתושבי כפר שלם, שיהיה מקובל על כל הגורמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker