נמצא הכסף: 4 מיליארד ש' יוחזרו למדינה ממחזור משכנתאות מסובסדות

שר הבינוי והשיכון: "מחירי הדירות יירדו ב-2015; תוכניות מע"מ אפס ומחיר מטרה הן תוכניות גישור - הן לא באות במקום החובה שלנו להגדיל את ההיצע"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
רז סמולסקי

החלת חוק של משרד האוצר ומחיר מטרה של משרד הבינוי והשיכון במטרה להוזיל את מחירי הדיור מעלה את השאלה מאין יגיע הכסף למימון? שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל מצא את הכסף במחזור משכנתאות שמסובסדות על ידי המדינה. הוא הציג את הרעיון היום בכנס של העיתון "כלכליסט".

אריאל דיבר על מחזור משכנתאות לזכאים - משכנתאות בריבית משתלמת ממשרד הבינוי והשיכון שאיבדו מערכן כאשר הריבית במשק ירדה והמשכנתאות בבנקים המסחריים הפכו למשתלמות יותר בעקבות כך. אריאל אמר כי מבדיקה במשרד החשב הכללי, סכום המשכנתאות לפירעון עומד על כ-18 מיליארד שקל של 126 לווים - כסף שהמדינה הלוותה לרוכשי דירות בריבית נמוכה. לדבריו, המשכנתאות הללו ניתנות למחזור ללא תשלום עמלת פירעון מוקדם שנהוגה בבנקים המסחריים.

אריאל מציע למשרד האוצר לצאת בקמפיין שקורא לציבור לממש את זכותו ולמחזר את המשכנתאות ללא קנסות וכך להשיב מיליארדי שקלים למדינה. לפי הערכתו השמרנית, אם רבע מהלווים (32 אלף לווים) ימחזרו את המשכנתא הממשלתית שלהם - יוחזרו לקופת המדינה קרוב ל-4 מיליארד שקל.

אורי אריאלצילום: תומר אפלבאום

לגבי הסיכוי של חוק מע"מ לעבור אמר אריאל כי "מחירי הדירות יירדו בשנת 2015. תכנית מע"מ אפס תעבור בסוף אוקטובר השנה ותוכנית זו יחד עם תוכנית תוריד את מחיר הדירות. לשלב הביניים יצרנו את הפתרונות של מע"מ אפס למשך שבע שנים, ומחיר מטרה שניתן להפסיק מתי שרוצים והם יביאו לירידת המחיר בטווח הקצר. צריך להיות ברור - שתי התכניות הן תכניות גישור. הן לא באות במקום החובה שלנו להגדיל את ההיצע אלא להתמודד באופן זמני עם הפער שנוצר בין ההיצע לביקוש. במחיר מטרה אנחנו נשווק בשנים 2019-2014 כ-66 אלף יחידות דיור - כ-6,000 עד סוף שנת 2014 ועוד 12 אלף יחידות דיור בכל אחת מחמש השנים הבאות - בכל מקום בו ערך הקרקע ליחידת דיור עולה על 80 אלף שקל לדירה".

עוד אמר שר הבינוי והשיכון כי "לצד התוכניות הללו אנחנו פועלים בצורה המיטבית ביותר להגדלת ההיצע. אנחנו עולים במדדים וגם השנה, כמו בשנה שעברה, אנחנו עומדים ביעדי השיווק. עד חודש אוגוסט 2014 שווקו כ-20 יחידות דיור לעומת 19 אלף בתקופה המקבילה אשתקד - ואנו מגבירים את הקצב. לצד זה, אנו פועלים להסרת חסמים שיאפשרו הגברת השיווקים והיתרי הבניה כדוגמת 'נתיב לדירה'".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker