התוכנית המעודכנת לשדה דב: 16 אלף יחידות דיור ו–500 דונם של שטחים פתוחים

מחר צפוי צוות ההיגוי לאשר את התוכנית הסופית למתחם, הכוללת 2,000 חדרי מלון ולפחות 90 אלף מ"ר לשטחי מסחר ■ המדינה העבירה מיליארד שקל למשרד הביטחון בתמורה להקדמת פינוי חלקו הצבאי של השדה, אף שתוכנית המתאר למתחם לא תאושר לפני 2019

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת ההיגוי לתכנון שדה דב, בראשות מהנדס העיר תל אביב, עודד גבולי, צפויה להתכנס מחר כדי לאשר את התוכנית הסופית לרובע החדש, שמתוכנן לקום בצפון־מערב תל אביב לאחר פינוי שדה התעופה דב. עיקרי התוכנית, שתובא לאישור ועדת ההיגוי, גובשו על ידי משרד האדריכלים ארי כהן, שנבחר לתכנן את הרובע החדש. תאריך היעד למתן תוקף לתוכנית המתאר, על פי לוח הזמנים, הוא סוף 2018, כך שגם על פי התסריטים האופטימיים ביותר - תוכנית מתאר לא תאושר לפני 2019.

ל–TheMarker נודע כי לוח הזמנים שמתואר מייצג ככל הנראה את עמדת עיריית תל אביב, ואינו מקובל על גורמים אחרים בממשלה. אלו נחושים לקדם בנייה בחלק מהמתחם לא יאוחר מסוף העשור הנוכחי.

מלבד גבולי ואנשי עיריית תל אביב, חברים בוועדת ההיגוי גילי טסלר, מתכננת מחוז תל אביב ברשות מקרקעי ישראל, נציגי משרד האוצר, ומנהלי הגוש הגדול, שמייצגים את בעלי הקרקע הפרטית בסביבת המתחם. על פי התוכנית שגובשה, בסך הכל צפויות להיבנות במתחם 16 אלף יחידות דיור, ואוכלוסיית הרובע החזויה עומדת על כ–41 אלף איש.

רובע המגורים המתוכנן להיבנות על שטחי שדה דב. הדמיה: אדריכל ארי

בחלוקה לפי ייעודים, צפוי המתחם, ששטחו הכולל הוא 1,454 דונם, להתחלק כך: 418 דונם שטחים סחירים, שישווקו לבניית מגורים, מסחר, תעסוקה ומלונאות; 500 דונם של שטחים פתוחים, בהם 76 דונם של רצועת חול לאורך הפארק החופי; 60 דונם של שבילים וכיכרות; ו–136 דונם לבניית מוסדות חינוך ומבני ציבור.

כ–75% מכלל השטח הבנוי - 1.72 מיליון מ"ר, ישמש למגורים, וצפויות להיבנות לאורך קו החוף 1500 עד 2000 יחידות מלונאיות. רחוב אבן גבירול צפוי לשמש ציר המסחר והעסקים הראשי של הרובע. על פי התכנון, צפוי תוואי הרחוב להתארך עוד מספר קילומטרים צפונה, לכל אורך הרובע החדש. "התכנון ממשיך את פעילות מרכז העיר צפונה", מסבירה טסלר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי לוח הזמנים שגיבש הצוות, רק ביולי 2016 תובא התוכנית לדיון בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב. תאריך היעד למתן תוקף לתוכנית נקבע על פי לוח הזמנים ל–2019.

לדברי טסלר, בכוונת המדינה לקדם תכנון מפורט במקביל לתכנון המתארי: "מיידית לאחר הישיבה שבה תיסגר הפרוגרמה אנחנו מתחילים בחלופות התכנון לתכנית המתאר. הראשונה שבתוכניות המפורטות צפויה להתאשר בסמיכות לאישור תכנית המתאר".

על פניו, נראה שקצב תכנון זה מייתר לכאורה את ההסכמים שחתמה המדינה ביוני האחרון מול משרד הביטחון, שבהם נקבע כי תקציב הביטחון יגדל במיליארד שקל — ואילו המשרד מצדו יקדים את פינוי חלקו הצבאי של השדה מ–2019 ל–2017. אלא שכעת, עם חשיפת לוחות הזמנים המתוכננים, הרי שעולה שלא רק שהבנייה בשטח תהיה רחוקה מלהתחיל בעת הפינוי, אפילו התוכנית המתארית לאזור עדיין לא תאושר. מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "מאחר והדיון של ועדת ההיגוי טרם התקיים, אין זה נכון להתייחס לנושאים שיועלו בו, כולל ללוחות הזמנים המשוערים לתכנון".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "נציגי הממשלה בוועדת ההיגוי יפעלו להתאים את לוחות הזמנים של התכנון ללוחות הזמנים של פינוי שדה דב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker