הקבלנים דורשים מנתניהו להתערב: "לפיד ואריאל נכשלו כישלון חרוץ"

יו"ר התאחדות הקבלנים קורא לרה"מ נתניהו להתערב במשבר בענף הדיור ■ בובליל: "לא ייתכן ששיקולים פוליטיים מפלגתיים או שיקולים של יוקרה אישית יחבלו בענף שלם ובכלכלה של מדינה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

התאחדות הקבלנים (בוני הארץ) הזהירה היום במסיבת עיתונאים כי שוק הדיור עומד בפני כאוס וקראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב. לדבריהם, ההחלטות שקיבל לאורך השנה האחרונה קבינט הדיור, ובראשן יוזמת מע"מ 0% של שר האוצר יאיר לפיד - שההמתנה ליישומה גרמה להאטה בחצי השנה האחרונה - יצרה אי־ודאות בשוק הנדל"ן.

"נדרש גילוי מנהיגות של ראש הממשלה, שיביא להחזרת הוודאות לשוק, להפסקה של אשליית הציבור ולהכרה בכך שהטיפול במשבר הדיור הוא פרויקט לאומי", אמר נשיא ההתאחדות, נסים בובליל. עוד קרא בובליל לממשלה וללפיד להכריע מיד בשאלת המע"מ 0%. "אם שר האוצר חושב שהוא יכול להעביר את המהלך - שיעשה זאת באופן מיידי", אמר בובליל, "אם לא, אז שיוותר על זה. שיגיד 'רציתי, ניסית, זה לא הולך'. להמשיך לגרום נזק כל כך אדיר למשק כדי לאפשר ל–4,000 זוגות צעירים (מספר הדירות הרלוונטיות להטבה, לפי נתוני ההתאחדות, נ"ב) לקבל את הזכאות זה מיותר לחלוטין".

עוד תקף בובליל את האמירה נגד נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שפורסמה בעילום שם ביממה האחרונה: "גורמים עלומים במערכת הפוליטית אומרים פלוג, משדרת היסטריה. זו אמירה לא אחראית ושוביניסטית. פלוג מציגה את המציאות כפי שהיא, וכל התקפה עליה לא במקום".

"הפתרון בידי 
ראש הממשלה"

על פי הערכות ההתאחדות, ההאטה בשוק הדירות צפויה לגרום לאובדן הכנסות של המדינה מקרקע וממסים בהיקף של כ–6 מיליארד שקל ב–2014. זאת, בהתאם להערכות כי מספר התחלות הבנייה השנה צפוי להיות נמוך בכ–8,000 יחידות דיור לעומת מספר ההתחלות ב–2013. על פי התחשיב, מאחר שבממוצע מחצית ממחירה של כל דירה מגיעה כהכנסות לידי המדינה בקרקע ובמסים (750 אלף שקל מתוך מחיר ממוצע של 1.5 מיליון שקל), הרי הכפלת הסכום ב–8,000 מביאה לאובדן הכנסות של כ–6 מיליארד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד הצביעו הקבלנים על כך שעל פי נתוני השמאי הממשלתי הראשי, באופן פרדוקסלי, מאז שהצהיר לפיד על יוזמת מע"מ 0%, עלו מחירי הדירות בממוצע בכ–30 אלף שקל, ובסך הכל עלו עד כה מחירי הדירות בקצב התייקרות שנתי של 9%, כאשר על פי תחזיות הקבלנים, בטווח הקרוב המצב יחמיר. "הדירה רק תתרחק יותר ויותר מהזוגות הצעירים ואזרחי ישראל. תראו שבשנות ה–90 בנינו יותר מ–90 אלף יחידות דיור בתקופת זמן קצרה ביותר. כיום תקופת הזמן התארכה פי שניים. כל השרים הרלוונטים מבטיחים הרבה, אבל עושים מעט".

לטענת הקבלנים, המשבר בענף הבנייה משפיע על התוצר בכללותו, כאשר הקיטון בשיעור הגידול בתמ"ג, שבא לידי ביטוי ברבעון השני (גידול של 1.7% בחישוב שנתי לעומת 2.8% ברבעון הראשון), תואם את תחילת ההאטה בענף. "אנחנו ערב משבר לאומי־כלכלי־חברתי שאפשר למנוע. הכתובת לפתרון היא ראש הממשלה. לאחר כישלון השרים הממונים על שוק הנדל"ן הפתרון בידי ראש הממשלה", אמר בובליל, "לא ייתכן ששיקולים פוליטיים מפלגתיים או שיקולים של יוקרה אישית יחבלו בענף שלם ובכלכלה של מדינה שלמה".

לדבריו, אף שכתב כבר לפני שבועיים לנתניהו במטרה שייטול מנהיגות לאור כישלון השרים, עדיין לא קיבל כל תשובה. "הגיע הזמן לגילוי מנהיגות של ראש הממשלה. מי שחושב שהמחאה החברתית היתה שיא השיאים, זה אפילו לא פרומו למה שאנחנו הולכים לקראתו. ראש הממשלה הנחה את השרים שלו להגדיל את קצב שיווקי הקרקע ואת קצב הבנייה, אבל הם נכשלו".

"הקריאות לא לקנות גרמו להתייקרות"

לא רק השרים, כי אם גם רשות מקרקעי ישראל זכתה לביקורת רבה בישיבה, על רקע הצניחה בכמות הקרקעות ששווקה על ידה. על פי הנתונים, ברבעון השני ירדה כמות השיווקים ב–10% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ואילו קצב השיווק השנתי של הקרקעות כיום הוא 21 אלף יחידות דיור בלבד ב–2014 - בדיוק חצי מיעדי הממשלה לשנה זו, לשיווק קרקע עבור 42 אלף יחידות דיור. כמו כן, קצב שיווק הקרקע הנוכחי משקף ירידה של 9,000 יחידות לעומת 2013, שבמהלכה שווקה קרקע ל–30 אלף יחידות דיור.

עוד חשפו הקבלנים, כי לפני חצי שנה פנתה ההתאחדות לממונה על ההגבלים העסקיים בבקשה לקיים עיצומים בענף הבנייה במחאה על קריאות שרי האוצר והשיכון לציבור להפסיק לקנות דירות, אך זה אסר עליהם לעשות זאת. לדברי מנכ"ל ההתאחדות, אליאב בן שמעון, "אנשים בלי ידע כלכלי ומקצועי מספיק נוטלים לעצמם את החירות לצאת בהצהרות שגורמות נזק. כל קריאה שלא לקנות דירות מצד שרי האוצר והשיכון לוותה בעליית מחיר מיד אחריה".

ממשרדי ראש הממשלה, האוצר והשיכון וממועצת מקרקעי ישראל לא התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker