צפו בטבלה |

השמאי הממשלתי: המחירים עלו למרות תוכנית מע"מ 0

עליות המחירים הגבוהות ביותר ברבעון השני - ברמלה ובאילת ■ מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת בתל אביב: 2.774 מיליון שקל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אינדיקציה נוספת לכך שהציפייה לתוכנית לא מורידה את מחירי הדירות מגיעה מטעם השמאי הממשלתי. על פי דו"ח שפורסם הבוקר, מחירי הדירות ב-16 הערים הגדולות עלו ברמה ממוצעת של 1.6% בין הרבעון הראשון לשני של השנה וב-6% יחסית לרבעון השני של 2013.

הסקירה הנוכחית חשובה, שכן היא סוקרת בדיוק את הרבעון שבו החל שר האוצר יאיר לפיד, לקדם את חוק מע"מ 0, שאמור להבטיח איפוס מע"מ לרוכשי דירות זכאים במחירים של עד 1.6 מיליון שקל. כמו כן, ברבעון הזה קידם קבינט הדיור את של , לעריכת מכרזים במקומות שונים בארץ, שיניבו לרוכשים דירות במחירים מוזלים.

"לאחר פרסום זה נצפתה ברבעון הנסקר האטה חריפה בהיקפי העסקות, בעיקר בדירות חדשות. רבים בקרב ציבור רוכשי הדירות השהו את רכישת הדירה, תוך ציפייה ליישום ולמימוש תוכניות ההטבה", כותב השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי בסקירתו. "ברבעון זה עדיין נמכרו - אם כי בכמות נמוכה כאמור - דירות חדשות, לרבות דירות העשויות להימצא בטווח ההטבה. ככל הנראה, עסקות אלה בוצעו על ידי מי שאינם זכאים פוטנציאלים על פי  הגדרת תכנית מע"מ 0. עם זאת, למרות הירידה החדה במספר העסקות, לא ניכר כי למהלך זה היתה השפעה כלפי מטה על מחירן".

צילום: TheMarker

ואכן, הסקירה, שכוללת בחינת עסקות על דירות בנות 4 חדרים, מראה, כי נמשכת עליית מחירי הדירות. הסקירה מראה, כי עליית המחירים הגבוהה ביותר נרשמה ברמלה, שם מחירי הדירות 4 חדרים הגיעו לרמה ממוצעת של 1.186 מיליון שקל - התייקרות שנתית של 12% ו-7% רבעונית; מקום נוסף שרשם עליית מחירים גדולה הוא אילת, שם נמכרו דירות 4 חדרים ב-994 אלף שקל בממוצע, עלייה רבעונית של 6% במחיר ושל 9% ברמה השנתית.

בתל אביב מחירי הדירות עלו אמנם ב-1% מהרבעון הראשון לשני, אולם ב-9% בין הרבעון השני ב-2013 לרבעון השני של 2014. מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת בתל אביב מגיע ל-2.774 מיליון שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לעומת זאת, נרשמה ירידה משמעותית של 4% במחירי דירות 4 חדרים בבאר שבע בין הרבעון הראשון לשני בשנה זו - ל-850 אלף שקל. בסך הכל, עלו מחירי הדירות בבאר שבע ב-4% מהרבעון השני של 2013 לרבעון השני של השנה.

אילת. זינוק של 9% בשנהצילום: מורי חן

מקום נוסף שבו נרשמה ירידת מחירי רבעונית הוא חולון, שבה מחירי הדירות 4 חדרים ירדו ב-1% ל-1.561 מיליון שקל; בכפר סבא לא נרשם שינוי במחירים, לא ברמה רבעונית ולא ברמה שנתית, ואילו בהרצליה ובאשקלון לא נרשם שינוי מחירים ברבעון השני לעומת קודמו. עם זאת, ברמה השנתית נרשמה עליית מחירים של 7% באשקלון (מחיר ממוצע של 904 אלף שקל) ושל 6% בהרצליה (מחיר של 2.024 מיליון שקל).

"הממשלה משחקת בנדמה לי - והציבור מצביע ברגליים"

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס אמר בתגובה לנתונים כי "בעוד שהממשלה משחקת בנדמה לי, הציבור מצביע ברגליים ולא מפני שהוא רוצה אלא מאחר שאין לו ברירה. קורת גג אינה מוצר מותרות, זוהי זכות יסוד לכל תושב במדינת ישראל. בהעדר פתרונות מסודרים וממשלה שמוכנה להתערב בשוק באופן מוגבל, כוחות השוק ימשיכו לפעול והם יעשו זאת ללא רחם. הגיע הזמן להתחיל להוציא את התכניות לפועל ויפה שעה אחת קודם. השאלה היא האם מי שאוחז במושכות יכול ורוצה ללכת את המייל הנוסף לפתרון אמיתי של הבעיה".

רמלה. המחירים זינקו ב-12% בשנהצילום: דניאל בר און

לדברי שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי, "בשל החלטות הממשלה גם הקבלנים ברבעון השני החלו 'לשבת על הגדר' ולהמתין עד שמסך הערפל יתפזר. במקביל נחתמו עסקות, בעיקר על ידי קבוצות שלא צפויות להיכלל בהטבת מע"מ אפס כגון משפרי דיור ומשקיעים. במצב כזה מחירי הדירות עלו, על אף מיעוט בכמות העסקות. באזורים מסוימים אפשר לומר שזוגות צעירים שלא חיכו למע"מ ורכשו דירה בחודש מארס הרוויחו יותר מזוג שיקנה במסגרת הטבת המע"מ במידה שתצא לפועל".

יפה סדן, סמנכ"לית השיווק בחברת יוסי אברהמי, הבונה בין השאר בעיר אילת, הסבירה את עליות המחירים בעיר הדרומית: "אילת מתנהגת כאוטונומיה בתחום הנדל"ן. היא לא מושפעת מתוכנית המע"מ של לפיד מכיוון שאין מע"מ באילת אבל מחירי הדירות בעיר עולים ללא הפסקה בשל מחסור בהיצע. התוצאה: עלייה נוספת של 6% במחירי הדירות ברבעון השני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker