מחכים למע"מ 0: הרבעון הגרוע ביותר לעסקות נדל"ן מגורים מאז 2011

האוצר חושש כי ירידה חדה של רכישת דירות להשקעה באזור המרכז תגביר לחץ לעליית מחירי השכירות ■ הערים בהן נרשמו הירידות החדות ביותר ברכישת דירות, היו פתח תקוה, חולון, רמת גן, גבעתיים, בני ברק ויהוד

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

ציפיות השוק למימוש תכנית מע"מ אפס של לפיד, גרמו לכך שהרבעון השני של השנה היה הרבעון הגרוע ביותר מבחינת מספר עסקות, מאז הרבעון האחרון של 2011, שבו נרשמה נפילה גדולה בעקבות המחאה החברתית.

כך עולה מהסיכום הרבעוני של ענף הנדל"ן למגורים, שפירסם משרד האוצר. כמו כן, מביע האוצר חשש כי ירידה חדה של רכישת דירות להשקעה באזור המרכז תגביר לחץ לעליית מחירי השכירות בערים השונות.

בין החודשים אפריל ליוני, נמכרו 22,300 דירות - ירידה של ירידה של 13% בהשוואה לרבעון הקודם ושל 29% יחסית לרבעון השני של 2013. ירידה זו הגיעה זמן קצר לאחר שלפיד בישר על תכניתו לאפס את המע"מ לדירות שיימכרו לזכאים שרוכשים את דירתם הראשונה, ובתנאי שתגיע לרמת מחיר של עד 1.6 מיליון שקל.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: תומר אפלבאום

על פי הדו"ח, ברבעון השני רכשו רוכשי הדירה הראשונה, מרביתם זוגות צעירים, 8,000 דירות. מדובר בירידה של 14% לעומת הרבעון הראשון, ושל כ-40%, יחסית לרבעון השני של 2013. במשרד האוצר מציינים, כי הפעם האחרונה שנרשמה רמה נמוכה כזו של רכישות על ידי זוגות צעירים, היתה במהלך שני הרבעונים האחרונים של 2011, על רקע המחאה החברתית.

גם בקרב משפרי הדיור והמשקיעים נרשמו ירידות חדות במספר הדירות שנרכשו, ואולם בהשוואה לתקופת המחאה החברתית מ-2011, סך הרכישות שלהם ברבעון השני השנה היה גבוה יותר, מה שמחזק, לפיכך את ההערכה, כי חלק גדול מההתכווצות המהירה של השוק, נגרמה בגלל קידום חוק מע"מ 0.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בדו"ח נמצא, כי הירידה ברכישות על ידי זוגות הצעירים מתרכזת בעיקר בפלח השוק של הדירות החדשות, שרשמו ירידה של 30% בהשוואה לרבעון הקודם. לעומת זאת, רכישת דירות יד שניה על ידי הזוגות הצעירים רשמה ירידה של 6% בלבד, משום שדירות אלו לא נכללות בחוק המקודם של לפיד.

בנייה בצפון תל אביבצילום: עופר וקנין

לאור הציפייה למימוש החוק, רבים מאלה שמעוניינים לרכוש דירות במחיר של עד 1.6 מיליון שקל, שהוא התקרה שנקבעה לדירות שישתתפו בחוק, החליטו לדחות את רכישת הדירות. זאת ניתן לראות בנתון, שכ-74% מהדירות החדשות שרכשו הזוגות הצעירים ברבעון השני של השנה היו במחיר שנמוך מ-1.6 מיליון שקל, לעומת 79% מהדירות שנרכשו ברבעון הראשון.

באופן כללי, קובע הדו"ח, ככל שמחיר הדירה הממוצע גבוה יותר - הירידה היחסית ברכישת דירות שעומדות בתנאי חוק מע"מ אפס גדולה יותר. זאת למעט ביישובים שבהם מחירי הדירות הממוצעים גבוהים במיוחד, כמו תל אביב, ועל כן ברור מלכתחילה, כי הם לא אקטואליים להחלה במסגרת החוק. ירושלים, שבה נרשמה ירידה של 21 נקודות אחוז במשקל הדירות החדשות שנרכשו במחיר של עד 1.6 מיליון שקל, וחיפה, מודיעין ורמת גן, שרשמו ירידה של כ-18 נקודות האחוז, מובילות את הירידות.   

סקירה גיאוגרפית של עסקות הנדל"ן מעלה כי האזור שבו נרשמו הירידות החדות ביותר ברכישת דירות, היה בערים פתח תקוה, חולון, רמת גן, גבעתיים, בני ברק ויהוד. בערים אלו נרכשו 3,033 דירות, ונרשמה ירידה של 25% לעומת הרבעון הראשון של השנה ו-30% לעומת הרבעון השני של 2013.

בשפלת החוף - ראשון לציון, מודיעין, רחובות, נס ציונה לוד ויבנה, נרכשו 3,530 דירות, ירידה של 18% ברכישת הדירות, לעומת הרבעון הראשון של השנה, ושל 28% לעומת הרבעון השני של השנה שעברה.

בנגב נרכשו 2,887 דירות - ירידה של 19% לעומת הרבעון הראשון ושל 35%, לעומת הרבעון השני של 2013. באזור ירושלים נרשמה דווקא עלייה של 6% במספר העסקות, יחסית לרבעון הראשון, אך צניחה של 24% לעומת הרבעון השני של 2013, ובסך הכל נרכשו בה 2,689 דירות.

בתל אביב נרכשו 2,139 דירות, ירידה של 8% יחסית לרבעון הראשון של השנה, ושל 32% יחסית לרבעון השני של 2013. הירידה הקטנה, יחסית לרבעון הראשון, מוסברת בכך שדירות חדשות בתל אביב יקרות בהרבה מאשר 1.6 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker