סער הכריע: המועצות האזוריות בנגב יאבדו הכנסות מארנונה לטובת הערים

עיריות דימונה, ירוחם, ערד ומועצות בדוויות ייהנו מתוספות שנתיות של כ-50 מיליון שקל בעקבות החלטת שר הפנים ■ מדובר, בין היתר, בארנונה הנגבית באזור התעשייה מישור רותם במועצה אזורית תמר

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"אחת המהפיכות החברתיות הגדולות בישראל", כך הגדיר שר הפנים גדעון סער, את החלטתו לערוך שינויים בשטחים המוניציפליים בנגב, ולהחליט על חלוקת הכנסות מארנונה משטחי תעסוקה בנגב. זאת, בעקבות פערים בלתי סבירים בתקבולים בארנונה בין המועצות האזוריות השונות בנגב, לבין היישובים העירוניים. בעקבות ההחלטה, ייהנו החל מתחילת השנה הבאה , 14 רשויות מקומיות, ובראשן עיריות דימונה, ירוחם, ערד ומועצות בדוויות מתוספת הכנסות שנתיות של כ-50 מיליון שקל, בעוד שהמועצות האזוריות רמת הנגב ותמר יגרעו כ-25 מיליון שקל מתקבולי הארנונה שלהן.

לפני כשנה הודיע משרד הפנים על הקמת שלוש ועדות לבדיקת גבולותיהן של רשויות בדרום. אזורים הנחשבים כמכניסי ארנונה גבוהה לרשויות, הם אזורים בייעוד תעשייה, מסחר, תעסוקה ותיירות. זאת, משום שהארנונה הנגבית בהם גבוהה פי כמה מזו שגובות הרשויות עבור מגורים, בעוד שהשירותים שמעניקה הרשות פחותים. באזורים המשמשים למגורים הכנסות הרשות מארנונה נמוכות, ואילו השירותים לאוכלוסייה, בהם מוסדות חינוך, רווחה, פארקים וכן הלאה - מרובי הוצאות.

הוועדות סיימו את עבודתן, ואולם במקביל , נחתם בחודש מאי האחרון  הסכם בין המועצה האזורית רמת הנגב והמועצה המקומית ירוחם, לפיו שטחה של עיר הבה"דים יועבר לשטחה של ירוחם, כך שהיא זו שצפויה ליהנות מתקבולי הארנונה של הבסיס. סער אישר את ההסכם, ובמסיבת עיתונאים שקיים בבוקר מסר, כי הוא מעודד עריכת הסכמות מעין זו.

בעקבות ההחלטה, אזור התעשייה רמת בקע, בשטח של 51 אלף דונם, ישוייך לבאר שבע, ואולם ההכנסות מהארנונה בגינו יוחלקו עם רשויות נוספות; אזור תעשיה ירוחם, אזור חדש ומשותף לירוחם ולמועצה האזורית רמת נגב ובסיס התחמושת חתירה, שנמצא דרומית לירוחם, נקבעו אף הם כאזורים לחלוקת הכנסות.

עיר הבה"דיםצילום: אייל טואג

בסיס נבטים ישוייך לדימונה, וההכנסות ממנו יחולקו בין העירייה למועצות בדוויות בסביבה; ההכנסות ממישור רותם יוחלקו בין הרשויות בסביבה. ערד תספח לשיטחה 23 אלף דונם צפונית מזרחית לעיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות ההסדר תהנה דימונה מתוספת של 13 מיליון בשנה, ערד תקבל 10.5 מיליון שקל, ירוחם תקבל 6.5 מיליון שקל, באר שבע תקבל 6.3 מיליון שקל בשנה, ערערה תקבל 5.2 מיליון שקל בשנה, ותל שבע תקבל 6 מיליון שקל בשנה.

סער סיכם כי "המדיניות שלי היא לקחת מחזקים ולתת לחלשים. אין דרך אחרת. והחלשים מבחינה כלכלית – ערי פיתוח ורשויות מהמגזר הבדווי – לכולם מגיע עתיד טוב יותר. מה שנעשה במסגרת שלוש הוועדות היה להגדיל את העוגה ולעשות חלוקה צודקת יותר. מבחינת מתקנים מניסבים קיימים, שינינו את חלוקת ההכנסות מהם; מתקנים בשטחים גליליים (שאין להם רשות מוניציפלית, א"מ) ישוייכו לרשויות מקומיות. נפגעו שתי מועצות אזוריות שהן מהרשויות החזקות ביותר במדינת ישראל".

ואכן, ראשי מועצות רמת הנגב ותמר, שהראשונה עתידה לאבד הכנסות שנתיות של 12.9 מיליון שקל מארנונה, והשנייה – של 12 מיליון, הגיבו בחיוב למהלך.

שינויי ההכנסות

שמואל ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, בירך את השר סער על החלטתו: "השר גילה אומץ בהתמודדות עם החברות הגדולות בז"ן תע"ש וחברת חשמל שלא שילמו ארנונה במשך שנים ארוכות. רמת הנגב תלמד את פרטי ההחלטה ותפעל ליישומה. כולי תקווה כי לצד חלוקת ההכנסות בין הרשויות תמשיך ממשלת ישראל לפתח את יישובי הנגב ולחזק את תושבי הדרום".

דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר, ים המלח: "מדובר בהליך חשוב ומשמעותי עבורנו ועבור אזור הנגב כולו. שר הפנים קיבל החלטה חשובה ומושכלת בעלת פוטנציאל רב להביא לשינוי מעשי במציאות בדרום. יתרה מכך, אני שמח על הדרך שבה נעשו הדברים. שר הפנים גדעון סע ר לא כפה את ההחלטה אלא עשה, באמצעות הוועדות, ובמקרה שלנו על ידי פנחס ולרשטין יו"ר וועדת החקירה באזורנו, שעשה בדיקה מעמיקה ומדוקדקת שעל בסיסה נחתמו ההבנות בהסכמים. יחד עם זאת, בכדי ליישם את אותו שינוי מיוחל, על השר מוטלת אחריות נוספת: עליו להשאיר את מענקי האיזון שמקבלות הרשויות המקומיות. רק באמצעות שילוב התמיכה ממענק האיזון לצד ההכנסות הנוספות אותן יקבלו כעת הרשויות השכנות, נוכל לראות בעוד שנים ספורות את הצמיחה הראויה של הנגב".

סער מסר עוד כי "בצעד זה הוא אינו רואה סוף לשינויי הגבולות וההכנסות בין הרשויות המקומיות. "מפת הגבולות וההכנסות בישראל תשתנה למפה יותר צודקת. אני ממשיך להקים ועדות נוספות, לחלוקת הכנסות ושטחים מוניציפליים".

אחת מהוועדות החשובות, שהוקמה באחרונה, דנה באיחוד אפשרי בין תל אביב לבת ים, וזאת לאחר שמעיריית בת ים התלוננו, כי לעיר אין מספיק הכנסות מארנונה עסקית, עקב מחסור בשטחים והעדפת העסקים לעבוד לתל אביב.

סער סיפר כי קיים לפני זמן שיחות בנושאעם ראש עירית בת ים המושעה, שלומי לחיאני ועם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. "ראיתי נכונות לשקול גם אפשרות של איחוד", הוא סיפר, אך סירב לומר, אם הוא עצמו תומך באיחוד שכזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker