במקום בית העיתונאים בת"א: מגדל של 17 קומות

בית סוקולוב עצמו אמנם מוכרז לשימור, אך בחלקו האחורי של המגרש ניתן להקים מגדל של 17 קומות ■ הקרקע במקום היא בבעלות רשות מקרקעי ישראל, ולאגודה זכויות חכירה לכ–50 שנה ■ הנכס מוערך על ידי מומחי נדל"ן ב–130–160 מיליון שקל

אגודת העיתונאים בתל אביב יוצאת במכרז למכירת זכויות הבנייה במתחם בית סוקלוב ברחוב קפלן 4 בתל אביב, ליד מפגש הרחוב עם אבן גבירול. במקום ניתן יהיה להקים מגדל של 17 קומות שבו ייבנו 95 דירות, שטחי מסחר ומשרדים. הנכס מוערך על ידי מומחי נדל"ן ב–130–160 מיליון שקל.

המבנה נמצא על קרקע בבעלות רשות מקרקעי ישראל, ולאגודה זכויות חכירה לכ–50 שנה. הוא בנוי על מגרש של 3.7 דונם, שעליו קיימת תוכנית בניין עיר, שלפיה המבנה הנוכחי מיועד לשימור, ומעליו ניתן להקים מגדל של 17 קומות, ושטחים עיקריים של כ-9,000 מ"ר, לא כולל השטח הנוכחי של בית העיתונאים. שטחי השירות בפרויקט יגיעו לשטח של 14,500 מ"ר.

במקום ניתן יהיה להקים עד 95 דירות, בשטח מינימלי כולל של 6,000 מ"ר, ועד 3,600 מ"ר לשטחי משרדים ואולמות, שמוגדרים בתוכנית "בעלי אופי ציבורי". אחד הדגשים שאגודת העיתונאים שמה במכרז הוא שבית סוקולוב ההיסטורי ימשיך לשמש בייעודו הנוכחי.

מסמכי המכרז מוצעים במשרדי האגודה בבית סוקלוב. אנשי נדל"ן מעריכים כי יזמים שייגשו למכרז יעדיפו להקים במקום פרויקט למגורים שיהיה גדול מהשטח המינימלי שמוקצה לייעוד זה - 6,000 מ"ר. ואולם במצב זה תצטרך האגודה לשלם לרשות מקרקעי ישראל דמי היתר של 31% משווי הזכויות, ולעיריית תל אביב היטלי השבחה של 50% מגובה השבחת המגרש, בעקבות הגדלת זכויות הבנייה. אלה עשויים להגיע ל-50 מיליון שקל ואף יותר.

יו"ר הוועדה שהוקמה באגודה לטיפול בנושא, שמוליק שם טוב, ציין כי האגודה נמצאת במגעים עם רשות מקרקעי ישראל באשר לגובה דמי ההיתר, שככל הנראה יהיו עיקר התשלומים שיוטלו עליה. הוא מעריך כי המכירה תתבצע בתוך כשלושה חודשים, שאחריהם יחל הליך הבנייה.

יו"ר האגודה וחבר הוועדה, רותם אברוצקי, אמר: "אחרי עבודת הכנה ארוכה, יסודית ומורכבת שעליה הוחלט באסיפה הכללית השנתית של האגודה, אנחנו יוצאים למהלך שתכליתו חיזוקה וביצורה של אגודת העיתונאים הראשונה והוותיקה במדינה".

עשרות מיליוני השקלים שיישארו בקופת האגודה לאחר חתימת העסקה ותשלומי ההיטלים השונים הקשורים בה, מגיעים לאגודת העיתונאים דווקא בתקופה שבה מרכיב מרכזי בפעילות שלה - לייצג ולהגן על עיתונאי ישראל - כמעט אינו קיים. בשנים האחרונות הידרדר מעמדה של האגודה בכל הקשור לייצוג איגודי עובדים בכלי התקשורת, וכיום היא כמעט לא מייצגת ועדים. בשנים האחרונות ניסו עיתונאים לפעול במסגרת האגודה ולהקים איגודים חדשים לצעירים, אך אלה פרשו ממנה בשל עימותים עם ההנהלה, והקימו ב-2012 את ארגון העיתונאים, הפועל במסגרת ההסתדרות.

כיום מייצגת האגודה רק חלק קטן מעיתונאי רשות השידור. הפעילות הבולטת במיוחד שלה היא כנס אילת לעיתונות, המתקיים מדי שנה, אך הוא אינו כולל כמעט עיתונאים מן השורה

בעוד שפעילות ייצוג העיתונאים התכווצה, הצליח מנכ"ל האגודה, יוסי בר מוחא, לבסס את מצבה הכלכלי. האגודה הכניסה ב–2013 2.6 מיליון שקל - בין היתר מהשכרת בית הקפה בבית סוקולוב, השכרת אולמות למסיבות עיתונאים, דמי חבר והכנסות מכנסים וחסויות. העמותה היתה מאוזנת והוציאה כספים בעיקר על תשלום ליועצים משפטי, הוצאות משרד והוצאה על פרסום כנס אילת. בר מוחא זכאי לשכר ברוטו של 40 אלף שקל בחודש.

לאחר שיתקבל הכסף תתכנס ההנהלה ותחליט מה לעשות עמו. באגודה מבהירים כי הכסף יופנה למען פעילויות עבור עיתונאים. באגודה לא שוללים אפשרות של איחוד מחודש בין האגודה הוותיקה לארגון העיתונאים החדש, כך שייווצר מבנה חדש שייצג את עיתונאי ישראל, שייהנה מהתקציבים הרבים שיגיעו ממכירת הנדל"ן. אולם בשלב זה שיתוף פעלה כזה לא נראה אופציונלי.

בית סוקולוב תל אביב
בית סוקולוב תל אביבצילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ