נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

התנגדויות רבות הוגשו במהלך השבוע האחרון לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז תל אביב נגד תוכנית "מרחב הדולפינריום". עיריית תל אביב-יפו מקדמת את התוכנית שבמסגרתה יפונה מתחם הדולפינריום שעל קו החוף, תוך מתן שטח חלופי בגודל 12 דונם ממזרח למתחם לבעל המקום, איש העסקים היהודי-גרמני יוסף בוכמן, שיקבל זכויות בנייה נרחבות בשטח. בין המתנגדים למהלך: התנועה לאיכות השלטון, ארגון אדם טבע ודין, ועד תושבי כרם התימנים ובעלי עסקים באזור.

"מדובר בעסקה משולשת, מסוג תוכנית איחוד וחלוקה מחדש ובה שני נהנים מרכזיים - עיריית תל אביב, המרוויחה שטח ציבורי שיתחבר לתוואי הטיילת, זאת לכאורה מבלי להוציא כסף מקופת העירייה והיזם המכניס לכיסו סכומי כסף נכבדים (ובלתי פרופורציונאליים), בעוד החבר השלישי בעסקה, היא רשות מקרקעי ישראל, שבהסכמתה לתוכנית זו מוותרת על סכומי כסף אדירים ללא כל סיבה נראית לעין", טענו התנועה לאיכות השלטון ואדם טבע ודין. "השחקן הרביעי הוא הציבור - שכביכול עתיד ליהנות מפירות התוכנית, אך המחיר שהוא נדרש לשאת על מנת שתוכנית זו תצא לפועל, איננו סביר וגובל בהפרת אמונים בוטה של נאמני הציבור לשולחיו".

צילום: אביעד בר נס

בחודש אוקטובר האחרון פורסם כי בשטח שבין הרחובות הכובשים והרברט סמואל, יוזמת העירייה תוכנית להקמת מתחם משולב של מלונות, מגורים ומסחר בשטח של כ-48 אלף מ"ר. הבנייה אמורה לכלול מגדל בן 28 קומות, בנייני מגורים בני תשע קומות ובניינים בני שבע קומות המיועדים לשמש מלונות, שבכולם קומת קרקע מסחרית. בסך הכל אמורים להיבנות במתחם 450 חדרי מלון ו-250 דירות מגורים, כש-20% מהן יהיו דירות קטנות בשטח של עד 75 מ"ר.

הארגונים המתנגדים טוענים כי הפער בין שווי הזכויות שבהן מחזיק בוכמן כיום, לשווי הזכויות שאותן הוא עתיד לקבל כתוצאה מתוכנית האיחוד והחלוקה הינו "מוגזם, בלתי פרופורציונאלי וחריג ביותר בנוף התכנון והבנייה הישראלי, פער העומד כיום על פי 31 (כ-1.3 מיליארד לעומת 42 מיליון).

טיילת עילית בדולפינריום - הדמיה מתוך התוכנית החלופית של מאי עומר, טולה עמיר, יעל אלואיל

"מעבר לכך שמדובר בהטבה כספית משמעותית, לפער זה אף השלכות תכנוניות על התוכנית, אשר עתידות לגרום לפגיעה חמורה באינטרס הציבורי. בהיבט המשפטי, התוכנית מסתמכת על הערכת שומה ישנה, עובדה אשר איננה עומדת בכללי המשפט המנהלי המחייבים ביסוס החלטה מנהלית על תשתית ראייתית מעמיקה ועדכנית ואף סותרת התחייבות שונות של הצדדים. בנוסף לזה, התוכנית מבוססת על חוזה בטל ולכן הלכה למעשה, לא מבוססת על שום הסכמה בין הצדדים אודות התוכנית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהיבט התכנוני, ישנן כמה סתירות בין התוכנית לתכניות אחרות אשר עתידות לחול באותו השטח, סתירות המעידות באופן מובהק על כך שהאינטרסים העיקריים אשר מקודמים בתוכנית, הינם אינטרסים כלכליים של היזם, זאת על חשבון זכויותיו וצרכיו של הציבור".

גם התושבים מתנגדים

בתוך כך, תושבי שכונת כרם התימנים ובעלי עסקים באזור הגישו התנגדות באמצעות עורכי הדין איל מאמו ודנה פריד ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', בדרישה למנוע את הקמת פרויקט המלונאות והמגורים המתוכנן, לטענתם בניגוד לאינטרס הציבורי. "לטענתם של המתנגדים, התוכנית המופקדת הינה תולדה של התנהלות לא ראויה, בלשון המעטה, של הרשויות הרלוונטיות - עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל. כמו כן, התוכנית עומדת בסתירה למגבמות התכנוניות הארציות והעירוניות העדכניות", נכתב.

מעיריית ת"א נמסר: "התוכנית לפינוי מתחם הדולפינריום מונעת בנייה על קו החוף ומאפשרת את הפיכת השטח, שכיום מהווה מפגע סביבתי החוצץ בין העיר לבין הים, לשטח ציבורי פתוח, בו תקים העירייה פארק חופי וטיילת חוף ציבורית שתשלים את רצף הטיילות לאורך החוף התל אביבי. היקפי הבנייה שמוצעים בתוכנית לשימושי מסחר, מגורים ומלונאות תואמים את המדיניות התכנונית באזור.

כרם התימנים, תל אביבצילום: אייל טואג

"השטח שיקבל החוכר, כ-12 דונם, קטן משטח הדולפינריום, כ-18 דונם. כמו כן, בגין הזכויות החדשות שיתווספו לפרויקט ישלם החוכר 31% למינהל כדמי היתר וישלם היטל השבחה בשיעור 50%. בנוסף היזם ישתתף בכיסוי העלויות הנובעות מפינוי השטחים התפוסים. השומה המצורפת להתנגדות אינה רלוונטית; השומה הרשמית תיקבע על ידי השמאי הממשלתי, בהתאם לנהלי מנהל מקרקעי ישראל. ההסכם בין העירייה, מינהל מקרקעי ישראל והיזם עבר את כל האישורים וההליכים הראויים, נבדק על ידי מבקר המדינה ואושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, מינהל מקרקעי ישראל והיועץ המשפטי של העירייה".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "ההתנגדות לתוכנית תבחן במסגרת דיונים בפורום המתאים לכך. הסכם הדולפינריום שנחתם בשנת 2003 קיבל את אישור הגורמים המוסמכים במנהל מקרקעי ישראל. מועצת מקרקעי ישראל אישרה בשנת 2007 את מתווה העסקה אשר גובשה בהתאם להסכם זה.

"עקרונות ההסכם נבחנו בשנת 2006 על ידי המשנה ליועץ משפטי לממשלה, זאת בעקבות דו"ח מבקר המדינה בנושא, ונמצא כי אין מניעה להמשך קידומה של התוכנית ושל העסקה בכללותה בדרך שהותוותה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה סברה, כי מתווה העסקה עולה בקנה אחד עם הוראות החוק ועם החלטות מועצת מקרקעי ישראל, וכי 'דרך זו, יתרונות מעשיים רבים בצידה, הן מבחינת ההיתכנות התכנונית והן מבחינת אפשרויות המימוש הקנייניות'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker