שר השיכון: נכנס את הכנסת לדיון מיוחד בתחילת הפגרה לאישור מע"מ אפס

(עדכון) הקבלנים: "ועדת הכספים ניצלה מסך העשן מעזה לסחר מכר מפלגתי" ■ יו"ר ההתאחדות קורא לנתניהו להתערב בשוק הדיור ■ בובליל: "הבטחות שווא כי הרוכשים ייהנו מירידה במחיר הדירה - מדובר בהונאת הציבור לצרכים מפלגתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, אמר היום (ד') אחר הצהריים כי בשעה זו פועלים הוא ושר האוצר, יאיר לפיד, לכינוס ישיבה מיוחדת של מליאת הכנסת בתחילת הפגרה, זאת במטרה להשלים את חקיקת חוק "מע"מ אפס" שמקדם שר האוצר, על רקע אי הצלחת הקואליציה להשלים חקיקת החוק עד תום מושב הקיץ, המסתיים היום.

לדברי גורמים הקשורים בנושא, רשאית הממשלה לכנס את הכנסת לישיבות גם בעתות פגרה, במטרה לקדם יוזמות חקיקה ממשלתיות. עוד לדבריהם, ישנה הסכמה עקרונית לנושא מצד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, אולם נדרשת עוד עבודה בנושא. "הנהלת הקואליציה צריכה להגיש בקשה מסודרת למזכירות הכנסת ולהערכתנו המליאה תכונס בשבועיים-שלושה הקרובים".

שר האוצר, יאיר לפיד ושר הבינוי והשיכון אורי אריאלצילום: מיכל פתאל

בראיון בערוץ 2 שנערך היום אחר הצהריים, אמר אריאל כי "ועדת הכספים תתכנס בימים הקרובים לכמה ימי דיונים בכל ההסתייגויות שהוגשו ולאחר מכן ניזום מושב מיוחד של הכנסת להשלמת החקיקה". אריאל דחה הטענות כי גם יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי, מסיעתו, הבית היהודי, פעל על מנת לטרפד החקיקה ואמר כי "הוא לא עיכב את הדיונים. "אתמול פעלתי יחד איתו כדי להעביר החוק במהירות האפשרית", אמר.

לשר השיכון אינטרס מיוחד באישור מהיר של חוק המע"מ, שכן על פי החלטת קבינט הדיור, תלויה תחילת יישומה של יוזמת "מחיר מטרה" שמקדם שר השיכון לבניית עשרות אלפי דירות במחיר מוזל, בהשלמת חקיקת חוק המע"מ.

מוקדם יותר כתב נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בוביל, מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו הוא העביר ביקורת על התנהלות השרים יאיר לפיד ואורי אריאל. במכתב טען כי "לאורך חודשים ארוכים, חוזרים ויוצאים שרי האוצר והשיכון של ממשלתך - אלו שמכנים עצמם 'אחים', בהצהרות הקוראות לרוכשי הדירות בישראל שלא לרכוש דירה, תוך הבטחות שווא כי הרוכשים ייהנו מירידה במחיר הדירה שהם מתכננים לרכוש. מדובר במקרה הטוב בהונאת הציבור לצרכים מפלגתיים וחלילה בהונאה בשם ממשלת ישראל כולה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בובליל התייחס במכתב שנושאו "פגיעה של שרי הממשלה בענף הדיור", לאי אישורו של חוק מע"מ אפס בוועדת הכספים ומכאן שהחוק יצטרך לחכות שהכנסת תשוב מפגרת הקיץ באוקטובר. "לצערנו, הדיון בוועדת הכספים להכנת הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, הפך להליך סדור של סחיטה לצרכים מפלגתיים ופוליטיים, על גבם של ציבור רוכשי הדירות ותוך פגיעה במאמצים לטיפול בשוק הנדל"ן במדינת ישראל.

יו"ר התאחדות הקבלנים, נסים בובלילצילום: אייל טואג

"חברי ועדת הכספים, בראשות יו"ר הוועדה, ניצלו את מסך העשן של הקרבות ברצועת עזה על מנת לעסוק בסחר מכר מפלגתי סקטוריאלי מביש וחסר תקדים. שיקולים כלכליים, חברתיים ולאומיים הנוגעים לאזרחי מדינת ישראל פינו את מקומם לסחר סוסים מהגרועים שידענו"

בובליל הוסיף כי בתקופה מאז עלה החוק לסדר היום, ענף הדיור נמצא בקיפאון עמוק. "התוצאה תהיה חזרה של הלוחמים מהחזית אל תור ארוך של רוכשים אשר יסתערו על מספר דירות הולך וקטן ומחירי דירות מאמירים. ענף הדיור, אדוני, הוא כידוע לך קטר מרכזי המניע את המשק. אני קורא לך להפעיל את מנהיגותך ולקרוא לסדר את שרי האוצר והשיכון. ניתן עדיין להבטיח את חזרתו המהירה של הענף להתנהלות בריאה, תוך מניעת הפגיעה בציבור רוכשי הדירות ובמשק כולו".

"זה עלול להכניס את השוק לקיפאון נוסף", אומר ראול סרוגו, מנכ"ל חברת סרוגו ויו"ר  ארגון קבלני ראשון לציון. "אני חושש שהציבור עלול לאבד אמון בממשלה. היא לא מספקת את הסחורה, גם לא בהבטחה של לפיד להעביר את חוק המע"מ כשהוא פעל בכוח. אני מאמין אנשים יחזרו לשוק כשהמלחמה תסתיים ובגלל האכזבה מהשלטון. אף אחת מהבטחות של הממשלה עד היום לא יצאה לפועל. לא מעמ אפס, לא מחירי מטרה ולא הסכמי גג".

לדעתו של סרוגו, הדרך היחידה להוריד את המחירים היא גיבוש תוכנית בשיתוף הקבלנים להגדלת היצע הקרקעות: "הממשלה צריכה לבדוק עם הקבלנים מה הם צריכים על מנת להגדיל את ההיצע. הקבלנים צריכים, קרקע אשראי ועובדים ורק כך המחירים ירדו בצורה הדרגתית. לא צריך הליכי חקיקה. אם מאיימים עלינו שבשנת 2015 מחירי הדירות ירדו ב-20% - למה שנגדיל את ההיצע? בגלל האיומים האלה הקבלנים לא קונים קרקעות ולא מתחילים לבנות ולא קורה שום דבר.

"הכוונות של שר האוצר טובות אבל הוא לא מצליח. הוא עשה את המקסימום אבל מפלגות אחרות הפילו את זה לכן עדיף להכין תוכניות שלא תלויות בהליכי חקיקה. בגלל זה היוקרה של לפיד נפגעה ואני מעריך שהוא יעשה מאמצים להעביר את חוק מע"מ אפס בפגרת הקיץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker