אושר חוק הותמ"ל: יוסמך לאשר במהירות תוכניות לאלפי יחידות דיור

הכנסת אישרה הערב בקריאה שלישית את יוזמת שר האוצר ואגף התקציבים להקמת הוועדה לקידום מתחמי בנייה מועדפים - הותמ"ל ■ חברי האופוזיציה מחו: "חוק דורסני העוקף את מערכת התכנון"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מליאת הכנסת אישרה הערב (ג') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים (הוראת שעה), התשע"ד 2014, הידוע גם כ"חוק הותמ"ל". על פי החוק, שדחף בשנה האחרונה שר האוצר, יאיר לפיד, יחד עם אגף התקציבים באוצר. על פי החוק החדש, יוקם גוף תכנון ארצי חדש ורב סמכויות - הוועדה לקידום מתחמים מועדפים (ותמ"ל), אשר תפעל בסדר זמנים מקוצר על מנת להביא לאישור מהיר של תוכניות בנייה למגורים בהיקף גבוה. מטרותיו של החוק, כפי שהוגדרו, הן הגדלת היצע יחידות הדיור, יצירת היצע דיור להשכרה לטווח ארוך וכן יצירת היצע דיור להשכרה במחיר מופחת. הקמת הגוף החדש היא אחד הצעדים שעליהם המליץ "צוות 90 הימים" שמינה שר האוצר עם תחילת כהונתו בתפקיד.

על פי החוק, תהיה הממשלה מוסמכת להכריז על מתחם המיועד ללמעלה מ-750 יחידות דיור, כמתחם מועדף לדיור, צעד אשר יאפשר העברתו לותמ"ל. עוד קובע החוק כי לפחות 30% מכל תוכנית מועדפת לדיור ייועדו לדיור להשכרה לטווח ארוך ולדיור להשכרה לטווח ארוך במחיר מופחת בשעור של 15% לפחות עבור כל אחת מהקטגוריות. עם זאת, מסמיך החוק את הממשלה לאפשר, במקרים חריגים, שיעור אחר של הקצאת דירות להשכרה לטווח ארוך, אם יש נסיבות המצדיקות זאת.

הוועדה עצמה תורכב מ-13 חברים, עם רוב מוחלט לממשלה עם תשעה נציגים מתוכם. נציגים נוספים יהיו לרשות מקרקעי ישראל, נציג ארגוני המתכננים ונציג הארגונים הירוקים וכן נציג של הרשות המקומית הרלוונטית. עוד תכלול הוועדה ועדת משנה להתנגדויות, אולם בניגוד לוועדות מערכת התכנון הרגילה - על החלטות הותמ"ל לא ניתן יהיה לערער לערכאה גבוהה יותר.

שר האוצר יאיר לפידצילום: מיכל פתאל

את הליך החקיקה ליוותה ביקורת ציבורית רבה, בעיקר מצד ארגוני מתכננים וארגוני סביבה, אשר ראו בחוק החדש חוק אגרסיבי שלא לצורך, היוצר גוף תכנון דרקוני ולא דמורקרטי. עוד טענו הארגונים כי מדובר למעשה בחזרה על ההלך שביצעה הממשלה לפני 3 שנים עם הקמת הוד"לים, שהוקמו לאותה המטרה בדיור, אך כשלו בהורדת מחירי הדיור. גם מתוך הקואליציה ספג החוק ביקורת, כאשר חברי כנסת דוגמת זבולון כלפה מהבית היהודי, ואורלי לוי מישראל ביתנו, הגישו גם הם הסתייגויות על סעיפים שונים בחוק, בעיקר לגבי היעדר יעדים חברתיים ודיור ציבורי בנוסח החוק.

הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, אמר כי "היום השלמנו מהלך נוסף להגדלת היצע הדירות בישראל. הקמת הותמ"ל תקדם את תכנוני הדירות ותאיץ את תחילת בנייתן של אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ, גם באזורי ביקוש כחלק מהתוכנית לפינוי תע"ש ברמת השרון ובסיסי צה"ל בשדה דב וסירקין".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במהלך הדיון שקדם להצבעה אמרה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) כי "מדובר בחוק רע שלא יפתור את המשבר בשוק הדיור. זהו חוק דורסני שעוקף את מערכת התכנון, עוקף את מערכת התכנון ומפר את האיזונים והבלמים שלה, וכל זאת כשהוא מכוון לבעיה הלא נכונה. יישומו של החוק יביא לבניית דירות נוספות למעמד הביניים שמתרושש כך שהוא לא יכול להרשות אותן לעצמו. בנייה בהולה למגורים בלי מוסדות ציבור, בלי תכנון לתחבורה ציבורית והולכי רגל. אפילו ההזדמנות להכניס לחוק דיור ציבורי סוכלה על ידי הקואליציה".

ח"כ איציק שמולי (עבודה) תקף ואמר כי "הממשלה הזאת יורה הצהרות ותוכניות דיור לכל הכיוונים - זה אולי מייצר קצת דרמה ורעש אבל במטרה המרכזית שהיא הורדת מחירי הדיור היא פשוט לא פוגעת והמחירים ממשיכים לעלות גם בתקופתה. לפיד התחייב לפרויקט של 150 אלף דירות להשכרה ובתוכו התחייבות משמעותית לדיור חברתי: דיור בר השגה ודיור ציבורי. בפועל יצא לו פרויקט שמרביתו הולך בכלל למכירה במחירי שוק ומהחובה החברתית שבו לדיור בר השגה יכול להיפטר היזם די בקלות".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי חוק הותמ"ל דורס את כל ועדות התכנון אבל הבלוף הגדול הוא שהוא לא באמת יקדם בניית דירות. אין בחוק סעיף אחד שמחייב את היזמים והקבלנים לבנות דירות בפועל, אפילו אם הם לא מבצעים רבע מעבודות התשתית והכשרת השטח בתוך ארבע שנים מאישור התוכנית - התוכנית לא מתבטלת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker