(עדכון) חקיקתו של חוק מע"מ אפס בקריאה השנייה והשלישית לא תתבצע עד צאתה של הכנסת לפגרת הקיץ מחר בלילה (יום ד'). הלילה הוחלט שלא לכנס את ועדת הכספים על מנת להמשיך את דיונים בחוק והוועדה תכונס רק מחר בצהריים.

לנוכח הפיליבסטר שערכו הח"כים החרדים ומפלגת העבודה, הודיעו ב"יש עתיד" כי "יאיר לפיד שר האוצר ימשיך להלחם למען הזוגות הצעירים ונגד הפחדנות והסחטנות והעליבות של מפלגת העבודה והחרדיות שחברו יחד למנוע מזוגות צעירים לממש דירה. לפיד נחוש להמשיך ולהעביר את החוק גם אם זה יקרה במושב הבא".

ב"יש עתיד" אמרו כי אם החוק לא יתקבל במושב הנוכחי, אז הוא יחוקק בהמשך עם תחולה רטרואקטיבית מה-1 בספטמבר 2014. יצויין כי ניתן לחוקק את החוק בקריאה השנייה והשלישית גם במהלך פגרת הקיץ בכנס מיוחד של מליאת הכנסת.

החרדים הודיעו כי לא יסכימו להסיר את 2,000 ההסתייגויות שהגישו, עד ששר האוצר יאיר לפיד יסכים להנהגת מע"מ דיפרנציאלי. כלומר: מי שלא שירת בצבא יקבל פטור ממע"מ על רכישת דירה במחיר של עד 1 מיליון שקל. ואולם, מי שיקנה דירה במחיר של עד 1.6 מיליון שקל ישלם מע"מ של 18% רק על הפרש המחיר בין 1 מיליון שקל למחיר הדירה.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

שר אוצר יאיר לפיד התנגד אתמול להצעה כזו שהועלתה על ידי יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). בעקבות כך, הח"כים החרדים איימו שאם לא תתקבל עמדתם ינצלו את הזמן המוקצה להם לנימוק ההסתייגויות מהלך שירתק את הח"כים למליאה לכמה שבועות, כי עבור כל הסתייגות ניתן לח"כ המסתייג זמן של 3 דקות נאום במליאה. ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הכריז כי הוא מוכן להשאר במליאה למשך שבועיים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רה"מ בנימין נתניהו שנכנס לעובי הקורה הנחה את אנשיו להבהיר לנציגי "יש עתיד" שעליהם להגיע לפשרה עם החרדים, אחרת לא יהיה ניתן להעלות את החוק. סלומינסקי אמר כי יהיה מוכן לכנס את ועדת הכספים רק אם יהיה הסדר עם החרדים.

ח"כ איציק שמולי אמר כי "ספינת הדגל של לפיד בתחום הדיור פשוט טובעת וכמו כל דבר שרוצים לשכוח ממנו בישראל אולי נשמע עליה 'אחרי החגים'. בחוק הזה טמונה הונאה גדולה וטוב שנעצר - לפיד מפזר את הרושם שכל מי ששירת בצבא יקבל הטבה ובפועל, בזמן שמאה אלף זוגות צעירים מחכים על הגדר בקושי ל-10% יהיה מה לתת".

ישיבתה של ועדת הכספים בעניין חוק "מע"מ אפס" הופסקה בשעה 13:30 מאחר שבאותה שעה החלו דיוני מליאת הכנסת. יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) לא אישר לוועדה להמשיך ולהתכנס במקביל לדיון במליאה. לפי שעה, לא ברור מתי תחודש ישיבתה של ועדת הכספים והאם ניתן יהיה להשלים את חקיקת חוק מע"מ אפס לפני צאתה של הכנסת לפגרת הקיץ מחר בלילה.

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי מבקש להמשיך לכנס את הועדה במקביל לדיונים במליאה אך הח"כים באופוזיציה מתנגדים לכך. במקביל, נערכים מגעים בין יש עתיד והליכוד לבין החרדים על מנת שיסירו את הסתייגויתיהם הרבות על מנת שניתן יהיה להשלים את חקיקת החוק לפני הפגרה.

קודם להפסקה, הודיע ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) כי יצביע נגד החוק מאחר שהוא לא כולל את היישובים בגליל ובנגב. לדבריו, "המדינה חייבת לחזק את הפריפריה בייחוד בנושא הדיור. לכן, במידה שהישובים בגליל ובנגב לא יזכו גם הם להטבות שמציע חוק מע"מ, אצביע נגד החוק".

מוקדם יותר, שקלו בקואליציה לבקש מיו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) להאריך את מושב הקיץ ממחר בלילה ליום חמישי על מנת שיהיה ניתן להשלים את הליך החקיקה. הסיעות החרדיות וחברי הכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה הגישו כ-2,000 הסתייגות ל"חוק מע"מ אפס". בגין כל הסתייגות תינתן לכל חבר כנסת המגיש אותה אפשרות לנאום במליאה במשך שלוש דקות. כתוצאה מכך, עלול להיווצר מצב שבו יימשכו הדיונים על החוק שעות ארוכות.

בניגוד לעמדת הקואליציה והממשלה, אישרה הוועדה הסתייגויות של חברי הכנסת ממפלגת העבודה, יהדות התורה וש"ס, שלפיה החוק יחול על נכים שצה"ל סירב לגייסם. בעד ההסתייגות הצביעו 4 ח"כים מול 2 שהתנגדו. ח"כ סלומינסקי הודיע מייד על הגשתה של הצבעה חוזרת. ח"כ סתיו שפיר (עבודה) דרשה שכל ההסתייגויות יהיו הצבעות שמיות.

הסתייגות נוספת שהועלתה לדיון על ידי האופוזיציה קובעת שהחוק נועד לסייע ליחסי הציבור של שר האוצר. ח"כ ליצמן נימק כי "כל המטרה של החוק שאפשר לדפוק את החרדים והערבים". במקביל, ממשיכים החרדים בפיליבסטר ומרבים לבקש התייעצויות סיעתיות.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) פנה במהלך הדיון בוועדה ליושב הראש שלה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), ואמר לו: "הסיכום שהשגנו בשבוע שעבר איתך הוא שאם לא יהיה סיכום עם שר האוצר ננמק את ההסתייגויות שלנו בוועדה, לפיכך אנו מבקשים לנמק את ההסתייגויות שלנו (מהלך שיאריך את הדיון וימנע את אישורו לפני הפגרה, צ"ז). החוק הזה בעיקרו נעשה נגד הציבור החרדי והערבי".

גפני הוסיף: "אסור לקבל את החוק הזה בזמן מלחמה. לא יקרה שום דבר אם החוק הזה לא יאושר היום. אפשר לאשרו בפגרה או בתחילת החורף. זה לא זמן לעשות את זה".

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) טענה כי יש לקרוא לנציגי משרד האוצר ולשאול כיצד הם מתכוונים לממן את החוק, נוכח אירועי מבצע "צוק איתן". בכנסת מעריכים כי לא מן הנמנע שהצבעה על יוזמת "מע"מ אפס", שתובא לאישור כהוראת שעה זמנית בלבד, תידחה לפגרת הקיץ ולכינוס מיוחד של ועדת הכספים והמליאה.

גפני לסולומניסקי: "אתה חזיר"

סלומינסקי ביקש להמשיך בדיון אבל גפני דרש לעכב את הדיון ולבקש את הכרעתה בעניין של ועדת הכנסת. בדרך כלל כשח"כ טוען שבוועדה מועלה נושא חדש, הנושא מועבר להכרעתה של ועדת הכנסת. סלומינסקי אמר לו "תעשה לי טובה ונמשיך בדיון".

גפני קרא לעברו של סלומינסקי: "חשבתי שאתה עושה לי טוב והתברר לי שאתה חזיר". ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) קרא לסלומינסקי להוציא את גפני מהישיבה, במיוחד מאחר שאינו חבר בוועדת הכספים. גפני השיב: "לפניך הרבה רצו להוציא אותי מהכנסת ולא הצליחו.אני אהיה בכנסת הרבה אחריכם".

בשלב מסוים, החל גפני לומר דברי תורה ולדבר על חורבן בית המקדש. סלומינסקי ניסה להשתיקו ואמר לו: "אתה עושה קרקס".  גפני השיב: "הלוואי שהיית סוגר את הישיבה והייתי הולך לבכות על חורבן בית המקדש". סלומיסקי החזיר: "אם החוק יעבור, אתה תבכה". גפני: "אי אפשר לשמוח בתשעת הימים בשל חורבן בית המקדש ושנאת חינם".

גפני התעקש לספר סיפור מהגמרא והתפלפל על המניע שגרם לחורבן בית המקדש. הוא סיפר על קמצא ובר קמצא. שליח שהיה אמור להזמין את קמצא לחתונה הזמין את בר קמצא שהיה אוייב של בעל החתונה. גפני המשיל את הסיפור לאנשי הבית היהודי ויש עתיד, שגורמים לדבריו לפילוג ולשנאת חינם שגרמה לחורבן הבית. בכך הצליח גפני לעכב את הדיון בעוד 20 דקות.

לאחר מכן, סלומינסקי העיר לו: "חשבתי שאתה אומר דבר תורה אבל אתה לא אומר". גפני השיב: "בתשעת הימים אני לא יכול לשמוח ואסור להביא חוק כזה.  סלומינסקי ענה: "חשבתי שאתה אומר שאסור להרבות בשנאת חינם". 

בינתיים, העלה ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הסתייגות וטען כי החוק נועד להפלות את הציבור החרדי. ליצמן נימק את ההסתייגות: "החרדי עושה טוב לשני ומתפלל אבל הוא נרדף על ידי הבית היהודי" ויש עתיד".

בשלב זה, ציפצף שעון העצר של סלומינסקי והוא ביקש מליצמן להפסיק לדבר. ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) קרא בתגובה: "זה שעון מפלגתי". סתיו שפיר אמרה: "השעון הזה עושה לי כאב באוזניים תפסיק את זה". ח"כ עופר שלח (יש עתיד) העיר לה: "תשבי ליד גפני, ותביני מה זה כאב אוזנים".

ח"כ חנא סוויד (חד"ש) ביקש לעצור את הישיבה מאחר שלדבריו הח"כים הערבים, החוגגים את עיד אל פיטר לא נוכחים. "הדיון הזה מתקיים בצורה שלא עולה על הדעת כי חלק ניכר מחברי הכנסת שהחוק פוגע בהם, כלומר הח"כים הערבים, לא נמצאים. הם לא נמצאים ולא יכולים לחוות את דעתם ולא להעלות השגות. זו בושה וחרפה. לא ייתכן שהציבור שהכי הרבה ייפגע - לא תינתן לו אפשרות לדבר ולהביע את דעתו. הדיון הזה מבייש את הכנסת. אם פרלמנט באירופה היה עושה דבר כזה בחג של יהודים, כל העולם היה עומד על רגליו"

ח"כ שפיר אמרה כי "מאחר שחברי הכנסת הערבים נמצאים בעיצומו של חג, ואינם יכולים להשתתף בהצבעות האם הדבר מקובל מבחינת היעוץ המשפטי?". סלומינסקי השיב: "יו"ר הכנסת איפשר את כל ההצבעות ולא עצר את הפעילות של הכנסת".

"התקנות לא מתחשבות בעולים"

במשרד הקליטה הופתעו לגלות אתמול (ב') בערב כי הנוסח הסופי של חוק המע"מ שעתיד לעלות לדיון בוועדת הכספים אינו כולל כל התייחסות לציבור העולים, שחלק ניכר מתוכו אינו עומד בקריטריונים לזכאות המקסימלית להטבה (עבור דירות עד 1.6 מיליון שקל). על פי תקנות הצבא הרשמיות, גברים שעלו אחרי גיל 30 ונשים שעלו אחרי גיל 20 זכאים לפטור אוטומטי משירות. בפועל, ניתן הפטור פעמים רבות גם עבור גילים צעירים יותר, של 25 ומעלה לגברים ו-19 עבור נשים, ללא קשר לרצונות של העולה.

לדברי שרת העלייה והקליטה, סופה לנדבר, מדובר בהפרת הבטחה מפורשת מצד שר האוצר יאיר לפיד, שבעת העברת ההחלטה על יוזמת מע"מ אפס בקבינט הדיור בחודש מארס, התחייב להכליל את העולים בחוק, ולכן קיבל את תמיכתה. ישראל ביתנו צפויה להתנגד היום בוועדת הכספים להצעת החוק, אלא אם יאושרו הסתייגויותיה בנושא. "העברנו אתמול הודעה לשר האוצר לפיה בלי הכללת העולים בקבלת ההטבה לא נתמוך בחוק, הכנסת לא תאשר את החוק ללא שינוי שכזה", אמרה לנדבר.

שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) הגיע בצהריים לכנסת על מנת לנסות ולקדם את חקיקתו של חוק מע"מ אפס. שכן, אישור מכרזי המטרה שאותם מוביל אריאל מותנה בחוק המע"מ. אריאל ביקש לקצר את משך הזמן של 3 דקות שבו יכול ח"כ להציג את ההסתייגוית שלו במליאה שכן לחוק מע"מ אפס הוגשו כ-2,000 הסתייגויות ואליהן מוסיפים ח"כים מהאופוזיציה הסתייגויות נוספות. כמו כן, הועלתה ההצעה שלפיה המליאה תחל את ישיבתה מחר בחוקים אחרים ואח"כ תמשיך לדון בחוק המע"מ עד יום חמישי.

עם זאת, גורמים פוליטיים אומרים כי לפי שעה בליכוד לא נחלצים לסייע לשר האוצר יאיר לפיד להעביר את חוק מע"מ אפס עד צאתה של הכנסת לפגרת הקיץ.  בליכוד, כמו גם הדרג הבכיר באוצר, לא מתלהבים בלשון המעטה מהצעת החוק. עם זאת, לפיד איים באחרונה לפני תחילתו של מבצע "צוק איתן" במשבר קואליציוני אם חוק מע"מ אפס המהווה את ספינת הדגל שלו לא יאושר עד לסוף מושב הקיץ.

כך או כך, לפי שעה לא ברור אם ומתי תחודש הערב או הלילה ישיבתה של ועדת הכספים. בוועדה הציעו לכנס את הישיבה בשעות המאוחרות של הלילה לאחר סיום ישיבת המליאה אבל ח"כים באופוזיציה טוענים שלא ניתן לחוקק חוק כל כך חשוב בשעות הקטנות של הלילה וכי ניתן להמשיך בהליכי החקיקה במהלך פגרת הקיץ. הממשלה יכולה לבקש את כינוס המליאה בפגרה כדי השלים חקיקה של חוק ממשלתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker