פרסום ראשון |

חוק 0% מע"מ על דירה ראשונה יעלה להצבעה לפני הפגרה

לאחר דרישות של חברי ועדת הכספים על שר האוצר שונה חוק מע"מ 0% והוא יופעל כהוראת שעה למשך 7 שנים ■ 
כמו כן, גובה הפטור למי שלא שירת בצבא יהיה בסך מיליון שקל, לעומת 950 אלף שקל, כפי שהוצע בנוסח החוק המקורי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

החוק להנהגת מע"מ 0% לזכאים מבין רוכשי דירה ראשונה מקבלן יועלה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית מחר - לפני התפזרותה של הכנסת לפגרת הקיץ. קודם לכן היום תכונס ועדת הכספים לצורך אישור החוק - כך סיכמו אתמול שר האוצר, יאיר לפיד (יש עתיד), ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי).

לפיד וסלומינסקי סיכמו שהחוק יופעל כהוראת שעה למשך שבע שנים, בניגוד להצעת החוק המקורית שלפיה יופעל כחוק קבע. סלומינסקי דרש שהחוק יופעל כהוראת שעה למשך חמש שנים. עוד סוכם, כי המבצעים של משרד השיכון במסגרת מחיר מטרה יימשכו למשך שבע שנים, לעומת שש שנים כפי שנקבע בהצעה המקורית.

עוד סיכמו השניים, כי מי שלא שירת בצבא או בשירות לאומי יוכל לרכוש דירה עד למחיר של כמיליון שקל וליהנות מפטור ממע"מ,לעומת 950 אלף שקל כפי שהוצע במקור.סלומינסקי תבע להעלות את גובה הדירה המזכה בהטבה ל–1.1 מיליון שקל.

לפיד נענה לדרישת סלומינסקי להחיל את החוק על בתים צמודי קרקע באזורי עדיפות לאומית בתנאי שנבנו על ידי קבלן שבנה לפחות 15 יחידות בפרויקט. מהשינוי זה ייהנו תושבי ההתנחלויות.

סלומינסקי גם תבע להחיל את החוק על קבוצות הרכישה והוא מתכוון להעלות סעיף בעניין לאישור הוועדה. בוועדה יש רוב של ח"כים התומך בהחלת קבוצות הרכישה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סלומינסקי אמר אמש 
ל–TheMarker כי "דרשתי שהחוק יופעל כהוראת שעה וברגע שמחירי הדירות יתייצבו תיפסק הטבת מע"מ 0%. אני שמח שבסופו של דבר שר אוצר הסכים לעניין וכתוצאה מכך ישראל חסכה הרבה מיליארדים לטווח הארוך. לפי הנחת העבודה של הממשלה, מחירי הדירות צפויים להתייצב בעוד כחמש שנים ולפיכך לאחר מכן אין סיבה להמשיך עם מע"מ 0%".

עלות חוק מע"מ 0% מוערכת באובדן הכנסות למדינה של 2.4 מיליארד שקל בשנה, כלומר החלת החוק למשך שבע שנים תעלה לקופת המדינה כ–17.5 מיליארד שקל.

בכנסת אומרים כי לפיד הסכים להתפשר עם סלומינסקי כדי להביא את החוק לחקיקה בקריאה השנייה והשלישית בטרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ, שכן החוק היווה את "ספינת הדגל" שלו. לפיד אף איים באחרונה במשבר קואליציוני חמור ולפי גורמים בכנסת אף איים בפרישה מהקואליציה אם החוק לא יחוקק עד ליום רביעי הקרוב.

סלומינסקי עיכב באחרונה את כינוס הוועדה לצורך הצבעות סופיות על הצעת החוק בטרם העלאתה למליאה, לאחר שדרש שהחוק יופעל כהוראת שעה לחמש שנים. סלומניסקי גם תבע להנהגת דיפרנציאציה בהטבת מע"מ 0% בין חיילים קרביים ותומכי לחימה משוחררים לבין אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker