נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנה לפני כמה ימים לשר האוצר, יאיר לפיד, בבקשה שלא יאשר את החלטת מועצת מקרקעי ישראל שהתקבלה לפני שבועיים, ולפיה תתאפשר הקצאת קרקע בשטחים חקלאיים בנגב ובערבה להקמת מתקנים סולאריים.

ההחלטה נוסחה כך שתאשר רטרואקטיבית את מתקן האנרגיה הסולארית שהקים גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, בחוות השקמים. אף שההחלטה כבר אושרה במועצה, שהיא הגוף המוסמך לנהל את מדיניות הקרקע, היא זקוקה לחתימתו של שר האוצר כדי לקבל תוקף.

כיום יכולים חקלאים בקו העימות להקים מתקן סולארי על אדמתם, רק אם הם חוכרים את הקרקע בתנאי נחלה. ההחלטה שאישרה המועצה תאפשר גם לחוות פרטיות שחוכרות קרקע בהיקף של אלפי דונמים, כמו חוות שקמים, לממש את ההטבה. הצעת ההחלטה הוגשה מלכתחילה בעקבות פניות מטעם עורכי דינו של שרון לשר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, לאחר שעתירתם לבג"ץ נגד המינהל נדחתה.

לפני כחודש מתח המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, ביקורת חריפה על הצעת ההחלטה, וקבע כי מדובר בהחלטה שאינה סבירה. "הנהלת רשות מקרקעי ישראל, שתפקידה להמליץ למועצה בדבר הצעות ההחלטה המובאות בפניה, דחתה פה אחד את הצעת ההחלטה וקבעה כי היא אינה נכונה מבחינה מקצועית", כתב קמיניץ בחוות הדעת ששלח לחברי המועצה ב–19 ביוני, על דעת וינשטיין עצמו. "לנוכח זאת, הרי שאישור הצעת ההחלטה בידי המועצה יהיה בלתי סביר".

חוות השקמיםצילום: אליהו הרשקוביץ

גם היועץ המשפטי לרשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר), עו"ד יעקב קוינט, פירסם חוות דעת חריפה נגד ההחלטה. למרות כל זאת, החליט שר הבינוי והשיכון להעלות את הנושא להצבעה במועצה, וזו אושרה ברוב גדול, כאשר נציג משרד האוצר — סגן ראש אגף התקציבים, ערן ניצן - היה מתנגד בודד. כעת נשאלת השאלה אם שר האוצר יצרף את חתימתו, ובכך ייתן להחלטה תוקף.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במשרד המשפטים אישרו את דבר פנייתו של וינשטיין ללפיד ומסרו כי "ביחס להחלטה זו, פנה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה למועצה כבר ב–19 ביוני וציין, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, כי ההחלטה בלתי־סבירה. למרות זאת, בחרה המועצה לקבל החלטה בניגוד לעמדה זו. נוכח האמור, פנה היועץ המשפטי לממשלה לשר האוצר, וביקש שלא לאשר את החלטת המועצה. מיותר לציין כי חוות הדעת הקובעת כי ההחלטה היא בלתי־סבירה חלה, כמובן, גם על אישורה על ידי שר האוצר".

גורם במשרד האוצר מסר כי ההחלטה טרם הגיעה לחתימתו של לפיד. ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker