הח"כים התקפלו: גוף התכנון של לפיד לא יחויב לספק דיור ציבורי

ועדת הפנים אישרה את הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים - לאחר שישראל ביתנו והבית היהודי הסירו דרישתן להכללת דיור ציבורי בחוק ■ החוק יאפשר להקים ועדה רבת סמכויות, שתאשר במהירות תוכניות לאלפי דירות, תוך חריגה מתוכנית המתאר הארצית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, אישרה היום את הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים, הידועה גם כחוק הותמ"ל, לאחר יום דיונים ארוך ומרובה תהפוכות ומכבש לחצים שהפעיל משרד האוצר על סיעות הקואליציה במטרה שיתמכו בהצעה. בימים הקרובים תעלה הצעת החוק למליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

הקמת הוועדה לקידום מתחמים מועדפים (ותמ"ל), נועדה כדי לאשר במהירות מתחמי דיור בני אלפי יחידות דיור. אף שבמקור נועד הגוף לשרת את חברת הדיור להשכרה המוקמת בימים אלה, דירה להשכיר, למעשה תוכל הוועדה לאשר את כל סוגי הבנייה. קבינט הדיור, בראשות שר האוצר, יהיה בעל הסמכות להכריז על מתחם המיועד ליותר מ–750 יחידות דיור כמתאים לפרויקט דיור לאומי. לאחר זאת הטיפול בו יוכל לעבור לידיה של הותמ"ל.

סמכויות הוועדה יהיו כמעט בלתי מוגבלות. בין היתר, תוכל הממשלה להחליט להכריז גם על מתחמים המוגדרים בתוכנית המתאר הארצית תמ"א 35 כשטחים פתוחים, ועל החלטות הגוף לא ניתן יהיה לערור.

מירי רגבצילום: תומר אפלבאום

עוד כולל החוק סעיף המחייב את הותמ"ל לייעד לפחות 30% מהיחידות שתתכנן להשכרה לטווח ארוך, מחציתן במחיר מפוקח. עם זאת, ברגע האחרון הוכנס סעיף המאפשר לממשלה להחליט כי במתחמים מסוימים יהיו פטורים גם מאותם 30%.

"ההחלטה מאפשרת לצאת לדרך"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אתמול נראה היה שהתעקשות הח"כים, בראשות ח"כ אורלי לוי־אבקסיס מישראל ביתנו, לחייב את המדינה לייעד 5% מהדירות שיתוכננו לדיור ציבורי, צפויה להביא להכנסת הסעיף לחוק. ואולם במהלך דיונים קדחתניים שוכנעו חברי סיעת ישראל ביתנו לוותר על הדרישה, ולוי־אבוקסיס אף לא נשלחה להמשך הדיונים, ובמקומה חזר לייצג את הסיעה הח"כ חאמד עמאר. גם הח"כ זבולון כלפה מהבית היהודי, שדרש תחילה שלא לאפשר לגוף החדש לחרוג מתוכנית המתאר הארצית, חזר בו מהסתייגותו.

אורלי לוי אבקסיסצילום: אוליבייה פיטוסי

במהלך הדיון הסבירה רגב את השינוי בעמדתה המקורית שדרשה 5% מהדירות לדיור ציבורי, בכך שהשיגה 1.5 מיליארד שקל עבור דירות דיור ציבורי. "הלוואי שיכולתי לתת יותר לדיור הציבורי. שר האוצר הבטיח לי ואני אומרת לפרוטוקול שכשיסתיים מבצע צוק איתן הוא יישב אתנו ויראה מה אפשר לתת עוד. צריך להגיד תודה על מה שהשגנו".

ראש אגף תקציבים, אמיר לוי, הודה כי משרדו הפעיל לחץ כדי להעביר את החוק ואמר: "אם לא היינו עושים זאת היינו חוטאים לתפקידנו. בנושא הדיור הציבורי ההרשאה להתחייב ניתנה וזה מאפשר לרכוש את הדירות. בסופו של דבר הכסף יגיע ממכירת דירות, אבל ההחלטה מאפשרת לצאת לדרך". לדבריו, "הצעת החוק שאושרה היום בוועדת הפנים תאפשר את האצת שלב התכנון על מנת להגדיל את היצע הדיור לטובת הורדת מחירי הדירות לציבור. מדובר במהלך שיאפשר את בנייתן של עשרות אלפי יחידות דיור במקום בסיסי צהל שיפונו מלב אזורי הביקוש ויצמצם את הביורוקרטיה התכנונית הקיימת בישראל. במקביל, אנו מקדמים מהלך של התחדשות עירונית על ידי הקמת רשות עצמאית שתעסוק בנושא".

מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, אמר כי "נושא הוותמ"ל חשוב מאוד מבחינתנו. יש לי כבר שערות לבנות מהעניין הזה. לא ראיתי מעולם כזאת שותפות פעולה בין המשרדים. זו אפשרות להניע את הגלגלים בקצב מהיר. בנושא הדיור הציבורי מה ששונה הפעם זה שהכסף שמתקבל מהמכירות של הדירות מגיע לקרן שנמצאת במשרד השיכון לפי חוק. הכסף לא מגיע למשרד האוצר ומחולק שם. הקרן נועדה אך ורק לקניית דירות לדיור ציבורי".

חברי האופוזיציה ביקרו את החוק החדש, כשלדברי הח"כ דב חנין (חד"ש), מאפשר החוק החדש לממשלה להתעלם גם מ–15% ההשכרה במחיר מפוקח שבנוסח החוק המקורי: "את המעט שהושג הממשלה מוסמכת לבטל. הוועדה מוותרת לגמרי על כל סמכויותיה". הח"כית תמר זנדברג (מרצ) הצטרפה ואמרה: "ישראל ביתנו והבית היהודי רושמים פה את ההתקפלות של העשור. כמה כסף השגתם להתנחלויות בשביל ההתקפלות הזאת על חשבון הדיור הציבורי?"

אושר בקריאה טרומית: תשלום שכ"ד ריאלי

בתוך כך, אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעת חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי (תיקון - סיוע ריאלי בשכר דירה), של לוי־אבוקסיס, שגובשה עם הח"כים חנין ואילן גילאון, וכן עם עמותת ידיד. על פי ההצעה, אדם שהוכר כזכאי לדיור ציבורי יקבל, בתקופת ההמתנה עד לקבלת הדירה, סיוע בתשלום שכר דירה, בגובה שכר דירה ריאלי. שלשום הגיש שר האוצר, יאיר לפיד, ערר על החוק, ואתמול הסיר אותו ואיפשר את תמיכת הקואליציה בו. ההערכות אתמול בכנסת היו כי למהלך היה חלק בשינוי עמדת ישראל ביתנו ביחס לחוק הוותמ"ל.

אישור החוק גרר תגובות מצד גופים ציבוריים רבים. ארגון המשמר החברתי בכנסת אמר בעקבות החלטת הוועדה כי ״קידום חוק הוותמ"ל בתמורה להעברת תקציבים, לכאורה, לדיור הציבורי, השאירה את הציבור קירח מכאן ומכאן. חוק הוותמ"ל מרוקן מתוכן את מדיניות התכנון הלאומי ואין בו כל הבטחה להקמה של דיור ציבורי. מצד שני, ההעברה התקציבית שהובטחה לטובת הדיור הציבורי נסמכת על מכירה של דירות נוספות והשימוש בתמורתן לבניית דירות חדשות, כך שהיצע הדיור הציבורי לא יורחב למרות תור הזכאים שמתארך״.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "מדובר בחוק שמשמעותו הרס של מערכת התכנון, שיגרום לפגיעה קשה בציבור ובסביבה. במקום לקדם את בניית מאות אלפי הדירות שכבר תוכננו ואושרו, הממשלה מחסלת את השטחים הפתוחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker