"באוצר הסבירו ההתנגדות לשילוב דיור ציבורי במתחמי בנייה בהורדת ערך הדירות"

לדברי ח"כ אורלי לוי־אבקסיס, רענן דינור, הציג בפניה עמדה זו ■ דינור, שעד לאחרונה שימש כיו"ר "דירה להשכיר", הכחיש את הדברים 
והסביר: אמרתי שאין מקום לכפות על קבלנים להקצות דירות לדיור ציבורי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"יום הדיור הציבורי", שצוין אתמול בכנסת, התפתח לשורת עימותים בין תומכי הדיור הציבורי למתנגדיו. את עיקר תשומת הלב תפסה אחת הפעילות הבולטות בכנסת להגדלת ההיצע בדיור הציבורי, ח"כ אורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו), המשמשת יו"רית משותפת של שדולת הדיור.

בדיוני ועדת הפנים שיתפה לוי־אבקסיס בפרטים מתוך פגישתה שלשום עם רענן דינור, שכיהן עד לא מזמן כיו"ר החברה הציבורית לדיור להשכרה "דירה להשכיר". לטענת לוי, דינור הציג עמדה לפיה שילוב דירות הדיור הציבורי בבנייה חדשה עלול לגרום לירידה בערך הפרויקטים.

מטרת הפגישה, לדברי לוי־אבקסיס, היתה לנסות ולגבש ביחד עם דינור, כנציג האוצר, הסכמות לשילוב דיור ציבורי בפעילות ותמ"ל - הגוף התכנוני החדש שאת הקמתו מקדם שר האוצר, יאיר לפיד. אלא שלדברי לוי־אבקסיס, דינור הפתיע אותה בעמדות שהציג. "הוא אמר שהכנסת דיור ציבורי לותמ"ל תהפוך את המתחמים ללא־כדאיים כלכלית ותפגע בערך הפרויקט", אמרה ל–TheMarker. היא הוסיפה כי לדבריו, גם היזמים לא ירצו להיכנס לפרויקטים מסוג זה ויתקשו למכור דירות. "הוא שאל אותי 'מה נגיד לדיירים, שהשכנים למטה הם מהדיור ציבורי, אז כדאי שיילכו בשקט?'", סיפרה לוי־אבקסיס.

אף שאישר את דבר הפגישה, דינור תיאר את מהלכה באופן שונה והכחיש בפני TheMarker שאמר כי דיירי דיור ציבורי יפגעו בערך הפרויקט. "אמרתי לה (ללוי־אבקסיס; נ"ב) שלדעתי אין מקום לשילוב דיור ציבורי בחוק שהוא תכנוני במהותו, ושאין מקום לכפות את זה על הקבלנים. הצעתי שדיור ציבורי יושג באמצעים אחרים, כמו נקודות מס לקבוצות רכישה שיקצו דירה לדיור ציבורי". הוא הוסיף כי בכל מקרה, הוא לא נושא כיום בכל תפקיד רשמי בדירה להשכיר, מכיוון שלפני חודש הודיע על פרישתו.

בשיחה עם לוי־אבקסיס היא עמדה על כך שהדברים אכן נאמרו על ידי דינור, ושייצג בפגישה את האוצר. "הפגישה התחילה מפנייה שלי לאוצר, כדי לתאם את נושא הדיור הציבורי בותמ"ל, ומי שתיאם את הפגישה הוא אורי שהם, מנהל סיעת יש עתיד", אמרה. "הוא הוצג בפני כמי שאחראי על הפרויקט, כך שהאמירות כי דינור אינו נושא כיום בכל תפקיד באוצר רחוקות מלהיות נכונות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממשרד האוצר נמסר: "הדברים מעולם לא נאמרו על ידי איש מפקידי משרד האוצר".

בתוך כך, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מירי רגב (הליכוד), נתקלה אתמול בדיוני הוועדה בהתנגדות עיקשת לקידום הצעת חוק הבנייה במתחמים מועדפים לדיור. ההצעה היא יוזמה של לפיד להקים ועדת תכנון עתירת סמכויות, שתוסמך לאשר במהירות תוכניות בנייה רחבות היקף. הצבעה בנושא יתקיים היום.

למעשה, במשך זמן רב היתה זו רגב עצמה שהובילה קו תקיף לפיו תחויב הותמ"ל להקצות לפחות חלק מהדירות שתתכנן לדיור ציבורי, ואולם סירובו העיקש של האוצר בנושא הוביל להקפאה של הנושא בדיוני הוועדה. אלא שבשבוע שעבר החליטה רגב להשיב את הצעת החוק במפתיע לשולחן הדיונים, ללא הדיור הציבורי.

המהלך עורר ביקורת חריפה בקרב תומכי הדיור הציבורי, ובפרט בקרב שותפיה של רגב לשדולת הדיור, בהם לוי־אבקסיס, דב חנין (חד"ש) ואיציק שמולי (עבודה), שהופתעו מהתפנית בעמדתה.

ואולם, אתמול התברר כי לחוק כלל אין רוב ללא סעיף המחייב את הוועדה להקצות לפחות 5% מהדירות לדיור ציבורי. זאת, כשכל מפלגות האופוזיציה וכן סיעת ישראל ביתנו - דורשות כי יוכנס סעיף המחייב כי לפחות 5% מהדירות יוקצו לדיור הציבורי.

בנוסף, מחאה קולנית בתוך אולם הדיונים מצד דיירי הדיור הציבורי שהגיעו למחות, הביאה את רגב להודיע על סיומו המהיר של הדיון, שחודש רק בשעות הערב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker