"תוכנית הרבעים בת"א פוגעת בזכויות הבנייה שמעניקה תמ"א 38"

תושב העיר הגיש ערר למועצה הארצית לתכנון ובנייה נגד תוכנית הרבעים של העירייה, בטענה כי המגבלות שקובעת התוכנית מצמצמות ב–2,000 מ"ר את השטח הפוטנציאלי של הבניין שבו הוא גר

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
רז סמולסקי

תושב רחוב לואי מרשל בתל אביב בשם נדב בסון הגיש ערר למועצה הארצית לתכנון ובנייה נגד תוכנית הרבעים של עיריית תל אביב, שקיבלה תוקף בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במאי השנה. לטענתו, התוכנית מצמצמת את זכויות הבנייה שאפשר להוסיף לבניינים בפרויקטי תמ"א 38, באופן שעלול להפוך אותם ללא כלכליים.

בערר, שהוגש באמצעות משרד עורכי הדין הרטבי בורנשטיין בסון, נטען: "בתוכנית הרבעים של עיריית תל אביב יש בניינים רבים שלא ניתן לבצע בהם פרויקט של חיזוק ותוספת בנייה, ובוודאי שאין כדאיות להרוס ולבנות מחדש את הבניינים - ובכך ייחרץ גורלם וייוותרו משפחות רבות בתל אביב בסכנת חיים ממשית".

תוכנית הרבעים מתייחסת לרבעים 3 ו–4 בצפון הישן של תל אביב. התוכנית קובעת קריטריונים לזכויות בנייה ברבעים אלה.

צפון תל אביב
צפון תל אביב. "פגיעה בזכויות בעלי הנכסים"צילום: עופר וקנין

הנימוקים שמביא הערר נוגעים לסעיף שלא היה בתב"ע (תוכנית בניין עיר) המופקדת ושהוכנס אליה לאחר שחוקרת ההתנגדויות שמינתה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, קיבלה את ההתנגדות של מהנדס העיר תל אביב בעניין נפח הבנייה. סעיף זה מגביל את תכסית הבניין (שיעור השטח הבנויי משטח המגרש) ל–50% במגרשים ששטחם גדול מ–750 מ"ר.

לטענת בסון, סעיף זה מבטל זכויות בנייה באופן ניכר. לדבריו, בבניין שבו הוא גר, ששטחו 1,067 מ"ר ושטח קומה טיפוסית בו הוא 710 מ"ר, במקרה של ביצוע תמ"א 38 על ידי הריסת הבניין ובנייתו מחדש ניתן לבנות 5,405 מ"ר, אבל התכסית החדשה מגבילה את שטח הקומה ל–534 מ"ר ובסף הכל – 3,500 מ"ר – ובכך מפחיתה כ–2,000 מ"ר מהשטח הבנוי של הבניין החדש. "הפחתה של 2,000 מ"ר היא פגיעה עצומה בבעלי הזכויות בבניין זה, ויש בכך אף לסכל כל אפשרות לבצע פרויקט של הריסה ובנייה", נכתב בערר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד נטען בערר, כי תוכנית הרבעים מצמצמת את זכויות הבנייה מכוח תמ"א 38 ובכך פוגעת בזכויות בעלי הנכסים, באמצעות הקטנת קווי הבניין (המרחק בין הקירות החיצונים של הבניין לגבולות המגרש) בנוסף, תמ"א 38 מקנה זכויות לבנייה של שתי קומות וחצי נוספות, ובמקרה של הריסה ובנייה חדשה היא מאפשרת להשתמש בזכויות בנייה קיימות בנוסף לזכויות מכוח תמ"א 38. אם אי אפשר לממש את הזכויות באותו הבניין, היא מאפשרת לנייד אותן למגרש אחר. לעומת זאת, תוכנית הרבעים מאשרת תוספת של 1.65 קומות ומוסיפה כי זכויות שלא ניתן לנצלן מבוטלות.

"הוועדה המחוזית מגבילה את זכויות הבנייה, מצמצמת את הזכויות הקיימות מכוח הוראות תמ"א 38 ואף משמידה את הזכויות שלא ניתן לנצל בשל המגבלות שהיא עצמה יצרה", נכתב בערר. "לאור המגבלות הרבות שהוצבו בתוכנית, יש צורך של ממש לאפשר לנייד זכויות למגרש אחר, אך הוועדות המקומית והמחוזית בחרו לאשר תוכנית שלא מאפשרת לעשות כן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker