רז סמולסקי

התאחדות בוני הארץ מעריכה כי מבצע "צוק איתן" ומבצע "שובו אחים" לפניו יגרמו לקבלנים לאחר בחודשיים לפחות במועדי מסירת הדירות לרוכשים. ההתאחדות פנתה למשרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון בדרישה לגבש הנחיות להסדרת האיחורים ויאריכו את תקופת הביצוע.

התאחדות בוני הארץ פתנה לשר האוצר יאיר לפיד ולחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו ולמנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, שלמה בן אליהו בדרישה כי אלו יפעלו להוציא הנחיות בדבר דחיית מועדים למסירת דירות והארכת משך הביצוע על ידי הקבלנים בדומה להנחיות של החשב הכללי בתקופת האינתיפאדה השנייה, שאז הוטלו סגרים שמנעו מעבר של עובדים פלסטינים.

צילום: אליהו הרשקוביץ

קבלנים מחויבים על פי החוק למסור את הדירות במועד הנקוב בחוזה המכר ויש להם תקופת איחור בת שלושה חודשים. לאחר תקופה זו חייב הקבלן לשלם לרוכשים דמי שכירות עבור דיור חלופי בגין כל חודש באיחור במסירת הדריה ובנוסף הם חשופים לתביעות. ההתאחדות מבקשת למנוע מצב זה שנגרם כתוצאה של המצב הביטחוני ולא באשמת הקבלנים על ידי הארחת תקופת המסירה.

בהתאחדות בוני הארץ מעריכים כי המבצעים שובו אחים וצוק איתן יגרמו לאיחור של חודשיים לפחות במסירת הדירות ותלוי במשך המבצע. הסיבות לכך נעוצות לדבריהם באי הגעה לעבודה של עובדים פלסטינים מאזור איו"ש ועובדים ישראלים שנקראו לשירות מילואים.

הסגר שהוטל על השטחים מאז חטיפת שלושת הנערים ומבצע שובו אחים מנע את יציאתם לעבודה של 13 אלף פועלים פלסטינים בענף הבנייה, סגר שהמשמעות המיידית שלו על הענף היא ירידה בקצב הבנייה. מבצע "צוק איתן" שהתחיל לפני שבועיים גרם למחסור בכוח אדם בחברות קבלניות, קשים תפעוליים באתרי הבנייה ואצל קבלני המשנה ועיכובים באספקת תשומות מצד שתעיות הנלוות לענף.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker