בוועדת הכספים מעוניינים לאשר את יוזמת "מע"מ 0" כהוראת שעה ל-5 שנים בלבד

היוזמה, שתפטור רוכשי דירות מקבלן מתשלום מע"מ, נתקלת בהתנגדות מצד יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי, שמעוניין לאשר אותה כהוראת שעה התקפה לזמן קצוב ■ הסיבה: מחירי הדירות עשויים לרדת ■ באגודה לזכויות האזרח טוענים: "היוזמה מפלה משפחות מעוטות יכולת"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הודיע הבוקר (א') במהלך דיון על הצעת חוק מס ערך מוסף, שקיבל את הכינוי "חוק מע"מ 0%", כי יפעל לאשרו כהוראת שעה ל-5 שנים בלבד, ולא כחוק קבוע. במשרד האוצר מתנגדים לדרישה זו.

חלק גדול מהדיון בוועדת הכספים עסק בשאלה מהיכן יגיע המימון ליישום החוק. סגנית ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, יעל מבורך, אמרה כי חרף התחזיות, מסגרת ההכנסות לשנת 2014 גבוהה יותר מהציפיות, וכי ההנחה שמסגרת הגירעון לא תעלה על 3% עומדת בעינה.

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) העלתה את השאלה אם ראוי להשקיע תקציב של כ-3 מיליארד שקל לרוכשי דירה, זאת בזמן שוועדת אלאלוף למלחמה בעוני הציעה פתרון דיור לשכבות החלשות במחיר של כמיליארד וחצי שקל.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), שהשתתף אף הוא בדיון, ציין כי הכנסות המדינה צפויות לרדת בעקבות הלחימה. מבורך הסכימה עימו, ואמרה: "יש כרגע האטה והמגמה מעט מדאיגה, אבל הצפי הוא שלא נחרוג מהוראות החוק לגבי הגירעון". הסיבה לדרישה סלומינסקי לאשר את ההצעה כהוראת שעה בלבד נובעת מכך שמחירי הדירות אמורים לרדת בחמש השנים הקרובות.

אוהד דנוס, המשמש יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, ניסה להשיב לשאלה אם חוק מע"מ אפס יצליח להוריד את מחירי הדירות. "אני חושב שזו מטרה בעייתית", אמר. "שר האוצר צודק כשהוא אומר שהוא לא רוצה לקנוס פעמיים את רוכשי הדירות: פעם במחיר הקרקע ופעם במע"מ. אבל לגבי מחירי הדיור, אף אחד לא יודע למה באמת זה יגרום. אנחנו מדברים על 10,000 דירות שזה 10% משוק הדירות השנתי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בשביל שההטבה הזו תשנה את מאזן הכוחות צריך להגדיל אותה ולהכניס למעגל את משפרי הדיור. רבים ממשפרי הדיור מחזיקים דירה על שמם ש-90% ממנה ממושכן לבנק. למעשה יש להם יותר אשליית דירה מאשר דירה. הבעיה היא שזה ישפר את הסיכויים של התוכנית להוריד את המחירים אבל זה יגדיל את הגרעון. הוועדה צריכה לשקול אם זה יגרום לאפקט שבאמת יוריד את מחירי הדיור וזו משימה כבדה".

"נגיש בג"ץ אם החוק לא ישונה"

עו"ד גיל גן מור, מהאגודה לזכויות האזרח, השתתף אף הוא בדיון והתייחס לסוגיית השוויון והצדק החלוקתי של החוק. "לגבי השיווניות – אין חולק שראוי שהמדינה תתגמל את החיילים המשוחררים", אמר גן מור. "אבל לא מדובר רק באפליה של קבוצות הפטורות מגיוס, יש אפליה של אנשים ששירתו בצבא, בין היתר, אנשים שגרים במקומות שאין בהם בנייה קבלנית חדשה או אנשים ממשפחות מעוטות יכולת. זה פוגע באנשים עם מוגבלות שלא יכלו לשרת בצבא ועולים שעלו לארץ בגיל מבוגר".

גן מור הוסיף: "אנחנו נגיש בג"ץ אם החוק לא ישונה. השירות הצבאי לא רוולנטי לבחון את הנזקקות לקבלת סיוע בדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker