בעלי חברת מיגון: "כמעט כל הצעת 
מחיר שלנו מסתיימת בעסקה"

חברות העוסקות במיגון חדרים והוספת ממ"דים למבנים קיימים מדווחות כי בשבועיים האחרונים חל זינוק בכמות הפניות אליהן - וגם בהזמנות ■ אזרחים הזקוקים לתוספת שכבת מיגון בחדר קיים נאלצים לשלם לפחות 70 אלף שקל, ומי שזקוק לממ"ד ישלם כ–118 אלף שקל

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לפני שבועיים היינו מקבלים בין שלוש לחמש פניות ביום, והיום אנחנו מקבלים מינימום 50 פניות", מספר דוד מואס, מבעלי חברת ג.ג מערכות מיגון, שמרכיבה מיגון לחדרי מגורים. "יש הרבה יותר פניות בשבועיים האחרונים וכמעט כל הצעת מחיר שאנחנו שולחים נסגרת בעסקה".

חברת ג.ג מערכות מיגון עוסקת במיגון פיסי נגד הדף ובליסטיקה לכל מבנה, כולל מבני מגורים. להבדיל מהוספת חדר ממ"ד, שלא תמיד מתאפשרת בגלל הצורך להשיג את הסכמת השכנים ולהתמודד עם הביורוקרטיה של רשויות התכנון, מיגון חדר קיים (חמ"ד - חדר מוגן דירתי) היא פשוטה יותר, ואורכת בין שבעה לעשרה ימי עבודה.

עבודות למיגון חדר בדירה

מואס מדווח כי בשבועיים האחרונים חלה עלייה בביקושים למיגון חדרים, והפניות מגיעות מכל גוש דן, בעיקר במקומות שבהם בנייני המגורים ישנים. "עד לפני שבועיים רוב הפניות שקיבלנו היו מהדרום, עד אשדוד, ובצפון הארץ - מחיפה וצפונה. עכשיו יש הרבה פניות מגוש דן והסוכנים שלנו נמצאים בכל הארץ".

מואס מספר כי מיגון של חדר בדירה עולה כ-70 אלף שקל בממוצע, בהתאם לגובה הדירה וגודל החדר. בעלי הדירה נושאים לבדם בכל העלות - שכן הממשלה לא מסבסדת מיגון חדר קיים.

"את החדר הממוגן בוחרים לפי כמה פרמטרים. קודם כל, עדיף חדר צפוני כי האיום הוא בדרך כלל מצד דרום; רצוי חדר עם חלון אחד ודלת אחת בלבד, כי זה מפחית את עלויות המיגון; וגם חדר שיהיה גדול מספיק, שכן הוספת קיר מגן לחדר מצמצמת אותו", מסביר מואס. "בדרך כלל אנחנו בוחרים את חדר ההורים, כי הוא הכי גדול ונוח למשפחה, ומאפשר לילדים לישון עם ההורים במיטה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חדר מוגן מאפשר לדיירים להישאר בדירה בעת אזעקות, וחוסך מהם את הצורך לרוץ לחדר מדרגות או למקלט. זהו יתרון משמעותי, שכן הניסיון מלמד שרוב הפציעות בעת מבצעים כמו צוק איתן ועמוד ענן מתרחשות בעת הריצה למקלט, בעיקר אם יש בבית אנשים שזקוקים לסיוע, כמו קשישים או תינוקות.

המיגון מתבצע סביב הקירות של החדר, שבנויים בדרך כלל מבלוקים. לקיר מוסיפים שכבה נוספת, שיש בה סגסוגת של פלדה. חדר בשטח 12 מ"ר יאבד בתהליך מ"ר משטחו. את החלונות והדלת מחליפים בחלונות ודלתות הדף. את התקרה אין צורך למגן, כי היא עשויה מבטון בכל בנייני המגורים. בבתים פרטיים יש לעתים תקרת רביץ שצריך למגן גם אותה. לאחר התהליך, לא ניתן להסיר את שכבת המיגון מהחדר.

מואס מדגיש כי מדובר בהגנה מפני הדף בלבד ולא מפני פגיעה ישירה, אך לדבריו, זה גם מה שעושים הממ"דים: "גם ממ"ד אינו חסין מפני פגיעה ישרה. טיל עובר אותו כמו חמאה. אבל אירוע של פגיעה ישירה הוא נדיר וכמעט לא קורה. כשמדברים על פגיעה ישירה בתקשורת, מדובר על פגיעה ליד מבנה. פגיעה ישירה קרתה פעם אחת במבצע עמוד ענן - במרפסת של בית בראשון לציון".

גידול של 80% בפניות

רמי צרפתי, הבעלים והמנכ"ל של חברת רגבים, מקבל מאז תחילת המבצע פניות מצד אנשים פרטיים וקיבוצים שרוצים להוסיף ממ"דים לביתם. רגבים בונה בנייני מגורים ומבני ציבור והיא זכתה בשמונה מכרזים שפירסם משרד השיכון למיגון בתים ביישובי עוטף עזה בטווח של 40 ק"מ מהרצועה.

תושבים ביישובי עוטף עזה זוכים למימון מלא של חדרי הממ"ד החדשים, מתקציב משרד הביטחון. המחיר עבור אנשים פרטיים שרוצים את התוספת הזו, ששטחה 9 מ"ר, הוא 118 אלף שקל כולל מע"מ. צרפתי מסביר כי חיבור הממ"ד לבית או לבניין נעשה באמצעות פתיחת פתח באחד החדרים או הגדלת חלון קיים לגודל דלת, שממנה נכנסים לממ"ד.

"בחמש השנים האחרונות זכינו בשמונה מכרזים של משרד השיכון ומיגנו אלפי דירות בצמודי קרקע ובניינים" מספר צרפתי. "מאז תחילת המבצע אנחנו מקבלים 80% יותר פניות לתוספת ממ"דים. אם בשגרה אנחנו מקבלים שתי שיחות, היום מדובר בעשר".

חברת רגבים דוחה פניות מצד אנשים פרטיים אבל עובדת עם קיבוצים שנמצאים מעבר לטווח ה-40 ק"מ ומעוניינים למגן את בתיהם במימון עצמי. עם זאת, יש לה מלאי של 30 מיגוניות בשטח 5.5 מ"ר כל אחת, שאותן היא מוכנה לספק בחינם לכל מי שרוצה ויוכל להוביל אותן עם מנוף מקיבוץ שדה יואב שליד אשקלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker