שפל בשוק היוקרה: באפריל לא נרשמה אף עסקה ביותר מ-10 מיליון שקל

עם מספר קטן מאוד של עסקות, שרובן ככולן התמקדו בתל אביב, השליש הראשון של 2014 היה הדל ביותר שנרשם בשנים האחרונות בשוק היוקרה ■ רק 15 דירות נמכרו ביותר מ-10 מיליון שקל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

האם , שמיועד להתמודד עם מחירי הדירות ברובד הבינוני־נמוך של השוק, הצליחה להשפיע גם על שוק המגה יוקרה? ייתכן, משום שאפריל היה החודש הדל ביותר מבחינת עסקות היוקרה שבוצעו בשנה שבין אפריל 2013 לאפריל 2014, ואחד הדלים ביותר בשנים האחרונות. ואולם אחרי גאות גדולה שנרשמה בשוק זה במחצית השנייה של 2013, נראה כי כל השליש הראשון של 2014 - כולל נתונים ראשונים למאי - משקף ירידה בכמות הדירות שנרכשות בישראל במחיר גבוה מ-10 מיליון שקל, וייתכן שמדובר בתופעה רחבה יותר מתגובה למדיניות הממשלה.

אף לא עסקה אחת של 10 מיליון שקל ויותר בוצעה באפריל, וזאת לראשונה מ–2011. לא היו הרבה חודשים שבהם הקצה היוקרתי של שוק הנדל"ן למגורים היה כה יבש כמו באפריל. אמנם מדובר בשוק קפריזי שקשה להעריכו ולחזותו מראש, וכך לפתע צצות להן משום מקום עסקות נוסח רכישת הפנטהאוז הדו־מפלסי בפרויקט הרברט סמואל 10 בתל אביב על ידי סילבן אדמס, יזם נדל"ן קנדי, ששילם עבורו בפברואר האחרון 110 מיליון שקל. מדובר בסכום דומה לזה ששילמו לפני ארבע וחמש שנים האוליגרכים אלכסנדר משקביץ ו־ואלרי קוגן עבור שתי דירות פנטהאוז בפרויקט היוקרה SEA ONE.

עסקות אלה, כמו גם עסקות ביותר מ-10 מיליון שקל, שכ–140 מהן בוצעו בשנה האחרונה, אינן קשורות ישירות למצב הכלכלי או לצעדים של הממשלה, אך אינן מנותקות מההוויה הישראלית. ייתכן, ואף סביר, שאוליגרך כזה או אחר אינו מתעניין במיוחד בחוק מע"מ 0, במחיר מטרה, או בכלל, אבל יש מתאם בין התנהלות כלל השוק הזה להתנהלות הכוללת במדינה. כך למשל, בעת המחאה החברתית השוק נפל, בעוד שבמחצית השנייה של 2013 נרשמה בו התעוררות גדולה, שהוסברה במידה רבה בתקנות המיסוי החדשות, שמטילות מס שבח גבוה על דירות יוקרה, שמחירן 4.5 מיליון שקל ומעלה.

אם לוקחים את כל התקופה שמתחילת 2014, ניתן לראות כי בעוד שבשליש הראשון של השנה נרכשו 15 דירות ב–10 מיליון שקל ויותר, בשליש הראשון של 2013 נרכשו 40 דירות במחירים כאלה, בינואר־אפריל 2012 נרכשו 38 דירות, וזאת כשהמחאה החברתית ודו"ח טרכטנברג עדיין השפיעו על השוק - מה שהביא לכך שבינואר אותה שנה בוצעו רק חמש עסקות במחירים של יותר מ–10 מיליון שקל ובפברואר רק שבע.

במארס (15 עסקות) ובאפריל 2012 (11 עסקות) רמת העסקות שבה לכמות חודשית דו־ספרתית. בשליש הראשון של 2011 נרשמו 50 עסקות במחירים של 10 מיליון שקל ויותר.

מגדל סוטיןצילום: וויו פוינט
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גורמים שעוסקים בשוק המגה־יוקרה לא סבורים שנקלע למשבר, ומעריכים כי מיעוט העסקות באחרונה קשור לריבוי העסקות מסוף 2013, כלומר שרוכשי דירות יוקרה שהתכוונו לרכוש דירות כאלה ב–2014, הקדימו את הרכישות לסוף 2013 עקב תקנות המיסוי. הסבר זה, כמו ההסבר האלטרנטיבי, שלפיו בעלי ההון ממעטים לרכוש דירות במחירים האלה עקב חוסר רצונם לשלם אותם, או מסיבות אחרות - יעמדו למבחן בהמשך השנה.

ובינתיים אפריל, ששבר את שיא היובש, רשם גם מונוטוניות גיאוגרפית רבה, שכן שש מתוך שבע העסקות היקרות ביותר לחודש זה בוצעו בתל אביב. הדירה היקרה ביותר שנמכרה בישראל בחודש זה, היתה דירת 5 חדרים 131 מ"ר בקומה 21 בפרויקט סוטין 29 בתל אביב, של נוה שוסטר. מגדל היוקרה הזה כולל 74 יחידות דיור ב–27 קומות, והוא נבנה על שטח של כ–2.5 דונם. המגדל נמצא כיום בשלבי בנייה מתקדמים של עבודות הגמר. הסיפור המעניין סביב הדירה הזו היה שהיא אחת משבע דירות שאותן רכשו יהודים גרמנים מפרנקפורט, ששלוש מהן - כולל זו - נכללות ברשימת העסקות היקרות ביותר שבוצעו בחודש זה.

העסקה השנייה בגובהה לאפריל בוצעה במגדל לב העיר שכלול בפרויקט לב העיר, שנמצא בין הרחובות מזא"ה לבלפור. דירת 4 חדרים, 100 מ"ר, בקומה 22 מתוך 25, נרכשה ב–8.2 מיליון שקל. העסקה השלישית מפתיעה מעט, משום שבוצעה בבית בן כ-40 שנה ברחוב רב אשי שברמת אביב, שבו נמכרה דירת 7 חדרים בקומה שמינית ואחרונה תמורת 8 מיליון שקל.

שתי העסקות הבאות כלולות בחבילת העסקות שביצעה הקבוצה הגרמנית במגדל סוטין 29. במסגרת עסקה אחת נרכשה במגדל דירת 4 חדרים, 109 מ"ר בקומה 21, ב–7.02 מיליון שקל; במסגרת העסקה השנייה נמכרה דירת 4 חדרים בשטח זהה בקומה 18, ב–7.72 מיליון שקל. העסקה השישית בגובהה שנחתמה באפריל היתה רכישת דירת 5 חדרים, 154 מ"ר, בקומה השביעית מתוך שמונה בפרויקט אנטוקולסקי־שטרוק של היזם אורי הלר. באמצעות חברת BIT רכש הלר תמורת 80 מיליון שקל את המרכזייה של בזק ובית הדואר במשולש הרחובות אנטוקולסקי, שטרוק ואבן גבירול. על שטח של כשלושה דונם יוקם פרויקט מגורים שיכלול שני בניינים בני תשע קומות כל אחד, ובהם 103 דירות.

העסקה האחרונה בשביעייה הפותחת יוצאת דופן מבחינה זו שלא בוצעה בתל אביב, ואף לא במקומות האחרים שמככבים באופן מסורתי בטבלת העסקות היקרות — ירושלים והרצליה פיתוח. היא נרשמה בשכונת היוקרה עיר ימים בדרום מערב נתניה, שם נמכרה דירת 5 חדרים, 201 מ"ר, ברחוב אהוד מנור, בקומה 17 מתוך 18 של המגדל, תמורת 6.14 מיליון שקל.

העסקה הגבוהה בירושלים באפריל בוצעה ברחוב זילברג בנוה שרת, שם נמכרה דירת 8 חדרים ב–4.915 מיליון שקל. בחיפה נמכרה דירת 5 חדרים בפרויקט החדש ברחוב התשבי 130 ב–3.48 מיליון שקל. בשכונת נוה גן בדרום רמת השרון נמכרה דירת 6 חדרים 180 מ"ר ב-4.83 מיליון שקל, ואילו העסקה הגבוהה ביותר שנחתמה בזכרון יעקב כללה קוטג' 6 חדרים ברחוב המדע, בשטח של 270 מ"ר, שנמכר ב–4.28 מיליון שקל.

ברחוב פשוש בבאר שבע נמכר קוטג' 5 חדרים בשטח של 268 מ"ר תמורת 2.8 מיליון שקל, ואילו בעפולה העסקה הגבוהה ביותר היתה של קוטג' דו־משפחתי 5 חדרים ברחוב פקן, בשטח 150 מ"ר, שנמכר ב–1.69 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker